Naga MarketssocietegenereleFrancuski rząd zakomunikował w piątek, że chce odzyskać ponad 2 miliardy euro ulg podatkowych od Societe Generale. Decyzja taka zapadnie jeżeli sąd odwoławczy uzna, że były trader instytucji, Jerome Kerviel, nie musi wypłacić odszkodowania za straty które spowodował w trakcie pełnienia funkcji zawodowych.


Sprawa z 2008 roku warta 5 miliardów?

Kerviel został skazany na trzy lata pozbawienia wolności przez paryski sąd w październiku 2010 roku w związku z nadużyciem zaufania korporacyjnego oraz spowodowaniem strat w wysokości 4,9 miliardów dolarów wynikających z transakcji na instrumentach pochodnych w 2008 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź również: SocGen ukarane grzywną za zwolnienie tradera który stracił miliardy

Pechowy trader miał początkowo zapłacić całą sumę, jednak późniejsze orzeczenia doprowadziły do zmiany wstępnych ustaleń. W czerwcu bieżącego roku prokurator stwierdził, że „bank został otwarte drzwi” umożliwiające Kerviel’owi nielegalną działalność.

Właśnie dzisiaj zapaść ma decyzją sądu apelacyjnego w Versailles, który zdecyduje czy były pracownik SG ma zapłacić jakąkolwiek grzywnę. „Będziemy działać na podstawie orzeczeń sądowych kiedy tylko dotrze do nas informacja, że zostały opublikowane” – mówił zastępca ministra ds. budżetu Christian Eckert podczas wywiadu z radiem Europe 1.

Spłata całości ulgi podatkowej w wysokości 2,2 mld euro, z których Societe Generale skorzystał z powodu nieuczciwych transakcji, postawiłaby pod znakiem zapytania wypłatę tegorocznych dywidend.

Zobacz również: Jak zarobić 5,7 mld EUR? Były trader Societe Generale ma na to plan

Notowania akcji Societe Generale w piątek delikatnie się osuwają:

Źródło: Reuters
Źródło: Reuters


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here