Naga MarketsL’Autorité des marchés financiers (AMF), francuski odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego , wydał dziś komunikaty podsumowujące konsultacje publiczne dotyczące ICO oraz ofert instrumentów pochodnych na kryptowaluty.


Biorąc pod uwagę niedawny rozwój ICO jako formy pozyskiwania funduszy, opartej zarówno na wykorzystaniu krypto-aktywów i technologii blockchain, jak i ryzyku związanym z tymi operacjami, Autorité des marchés financiers przeprowadził publiczne konsultacje na temat różnych możliwych opcji. AMF otrzymał 82 odpowiedzi od traderów kryptowalutowych, osób fizycznych, specjalistów finansowych, pracowników akademickich i firm prawniczych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z 82 odpowiedzi na konsultacje AMF znaczna większość respondentów wyraziła poparcie dla ustanowienia odpowiednich ram prawnych dla tego nowego rodzaju pozyskiwania funduszy. Rada AMF postanowiła kontynuować prace nad określeniem ram prawnych dla ICO.

AMF przedstawiła również trzy możliwe opcje regulacji:

  • Promować przewodnik po najlepszych praktykach w dotychczasowym prawie (opcja 1)
  • Rozszerzenie zakresu istniejących tekstów w celu zatrzymania ICO jako oferty publicznych papierów wartościowych (opcja 2)
  • Zaproponować nowe prawodawstwo dostosowane do ICO (opcja 3)

Prawie 2/3 respondentów opowiedziało się za opcją nr 3. 1/3 respondentów wyraziła swoje poparcie dla opcji 1 samodzielnie lub w połączeniu z inną opcją a tylko 3 osoby poparły rozwiązanie nr 2.

Respondenci jednogłośnie uważają, że dokument informacyjny o cyfrowych tokenach jest niezbędny do informowania kupujących oraz że powinien zawierać przynajmniej informacje na temat:

  • Projektu związanego z ICO i jego ewolucją
  • Praw przyznanych przez tokeny
  • Zasad księgowania środków zebranych podczas ICO

Prawie wszyscy respondenci twierdzą również, że dokument powinien umożliwiać identyfikację podmiotu prawnego odpowiedzialnego za ofertę, ich dyrektorów założycieli i ich umiejętności.

Wreszcie, zdecydowana większość respondentów opowiada się za ustanowieniem zasad mających zapewnić bezpieczeństwo zebranych funduszy i ustanowienie mechanizmu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Rada AMF postanowiła kontynuować prace nad określeniem konkretnych ram prawnych dla międzynarodowych organizacji, zapewniając odpowiednie gwarancje w szczególności w zakresie informacji, które będą konieczne dla tego nowego rodzaju ofert. Prace te będą prowadzone w koordynacji z innymi zainteresowanymi organami publicznymi.

AMF zakazuje pochodnych kryptoowalut

Francuski Autorité des Marches Financiers (AMF) oświadczył również, że zakazuje reklam i dystrybucji pochodnych kryptowalut. Regulator właśnie opublikował ostrzeżenie dla brokerów CFD, którzy oferują produkty, które naruszają ustawę Sapin 2 wprowadzoną w zeszłym roku.

Według AMF kwalifikacja prawna pochodnych kryptowalutowych wymaga, aby brokerzy oferujący takie produkty musieli przestrzegać zestawu przepisów. Firmy muszą uzyskać zgodę organu regulacyjnego przed zaoferowaniem takich umów i przestrzegać zasad dobrego postępowania. Brokerzy maja surowy zakaz oferowania pochodnych na kryptach, a produkty nie powinny być reklamowane.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw najgorsze od 5 miesięcy – IFO
Następny artykułSzacunkowe PKB Wielkiej Brytanii jednak gorsze od prognoz!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here