Mężczyzna trzymający w ręce torebkę z flagą UKW miarę jak marcowa data Brexitu zbliża się wielkimi krokami, trzy największe francuskie banki realizują obecnie plany redukcji zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.

BNP Paribas SA, Credit Agricole SA i Societe Generale SA przygotowują się do przeniesienia około 500 stanowisk z Londynu, głównie do Paryża. Trójca posiada już centra bankowo-inwestycyjne we Francji i jest obecna w wielu innych częściach Europy, w których zatrudni nową kadrę rekompensując braki związane ze zwolnieniami w UK.

Brexit zmusza banki do przeprowadzki

Podobnie jak w przypadku innych banków międzynarodowych, nie ma mowy o kryzysie, ale trzy banki zmieniają strategię wraz ze zbliżaniem się marcowego terminu wyjścia. “Jeśli w Paryżu niektóre działania będą lepiej sprawdzać się niż w Londynie, możemy bardzo łatwo przenieść nasze zespoły lub zatrudnić nowe osoby w stolicy Francji”, powiedział dyrektor finansowy Credit Agricolem Jerome Grivet w wywiadzie dla telewizji Bloomberg w środę. “Podsumowując, Brexit będzie wymagał od nas trochę pracy”, ale “to nie jest kwestia kryzysowa”.

Credit Agricole przygotowuje się obecnie do przeniesienia aż 100 stanowisk z Londynu do Paryża i innych miast, i będzie nadal dostosowywać personel w oparciu o potrzeby biznesowe, powiedział Grivet.

Jeśli dojdzie do twardego Brexitu, BNP Paribas przeniosłoby 85 do 90 pracowników rynków światowych z Londynu, powiedziała rzeczniczka prasowa w poniedziałek. SocGen w zeszłym tygodniu powtórzył, że przewiduje przeniesienie około 300 osób, a także, że jest “aktywnie zaangażowany”, w pomoc pracownikom, których dotknęły te zmiany.

Francuskie instytucje finansowe nie są jedynymi, które postanowiły się przedwcześnie opuścić brytyjski pokład szukając azylu w Unii Europejskiej. Przykładowo Barclays postawił na Dublin, UBS skierował swoje kroki w kierunku Frankfurtu, który obok Paryża wyrasta na drugą najważniejszą stolicę finansjery Europy Kontynentalnej. Wśród krajów byłego bloku sowieckiego oraz w centralno-wschodniej części kontynentu na lidera wyrasta natomiast Polska. Zdaniem rządu Polska dzięki Brexitowi może przejąć nawet 30 tysięcy miejsc pracy, zachęcając instytucje finansowe niskimi kosztami utrzymania pracownika, dobrą infrastrukturą i specjalistyczną wiedzą.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here