Naga MarketsProjekt globalnej waluty cyfrowej Libra firmowany przez Facebooka oraz inne wielkie korporacje takie jak Visa, Mastercard, Uber czy eBay, nie ma dobrej passy w Europie. Przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, Yves Mersch ostrzegał niedawno przez zagrożeniem, jaki projekt Facebooka stanowi dla polityki pieniężnej i konsumentów kryptowalut w UE. Ponadto organy regulacyjne Unii Europejskiej ds. przeciwdziałania praktykom monopolistycznych badają, czy Libra może mieć negatywny wpływ na konkurencję. W czwartek 12 września Francja zapowiedziała, że zablokuje rozwój Libry w Europie.


Libra nie może funkcjonować w Europie na obecnych zasadach

W kwestii tej wypowiedział się minister finansów Francji – Bruno Le Maire, stwierdzając, iż kryptowaluta Libra nie może funkcjonować w Europie na obecnych zasadach, powołując się na systemowe ryzyka finansowe, zagrożenie dla suwerenności państw oraz potencjalne nadużycia związane z dominacją rynkową.

„Wszystkie te obawy dotyczące Libry są poważne. Zatem chciałbym stwierdzić z całą jasnością: w obecnych warunkach nie możemy zezwolić na rozwój Libry w Europie.”

Wypowiedź ta padła podczas otwarcia konferencji OECD dotyczącej walut wirtualnych. Przedstawiciele władz francuskich byli bardzo krytycznie nastawione do promowanej przez Facebooka kryptowaluty już od momentu ogłoszenia planu uruchomienia Libry 18 czerwca tego roku. Podczas wspomnianej konferencji, Le Maire przekonywał do swojego stanowiska innych uczestników stwierdzając „Zagrożona jest monetarna suwerenność krajów wskutek możliwej prywatyzacji pieniędzy … przez jednego gracza posiadającego na całym świecie ponad 2 mld użytkowników.”

Zatem główną obawą jest ryzyko odchodzenia obywateli od walut narodowych w czasach kryzysu, co komplikowałoby działania rządów mające na celu zarządzanie ekonomią. Przypomnijmy, że Libra za główny cel stawia sobie rozwój handlu przez internet oraz usług finansowych po minimalnych kosztach, głównie z myślą o osobach wykluczonych z systemu bankowego wokół globalnej waluty cyfrowej – Libra, oraz stworzonego do jej obsługi portfela – Calibra.

Wcześniejsze obawy władz amerykańskich

Wcześniej Libra spotkała się falą krytyki w Stanach Zjednoczonych. Doszło nawet do tego, że sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin i przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell wyrazili mocne obawy dot. projektu, zaś Brad Sherman, kongresmen z USA, zaapelował o jej zakazanie. Wyrazem tych obaw były przesłuchania pracowników Facebooka zorganizowane przez Komisję ds. Usług Finansowych przy amerykańskiej Izbie Reprezentantów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here