Naga MarketsMimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już ponad 10 lat, to rynek ten wciąż przez wielu uznawany jest za stosunkowo młody. Biorąc pod uwagę, że opiera się on w dużej mierze na wykorzystaniu nowoczesnych technologii nie dziwi fakt, iż legislacja nie nadąża za jego rozwojem. Zdaniem francuskiego ministra finansów, Unia Europejska powinna stworzyć wspólny zestaw reguł dla wirtualnych walut, obecnie w dużej mierze nieuregulowanych. Działania te miałyby na celu przeciwdziałanie ryzyku stwarzanemu np. przed stablecoina Libra.


Kryptowaluty lekceważone przez ustawodawców

Reuters zwraca uwagę, że Unia Europejska nie posiada szczegółowych przepisów regulujących rynek kryptowalut, gdyż był to sektor do tej pory lekceważony przez ustawodawców. Przez wzgląd na to, iż zdecydowana większość cyfrowych aktywów wyceniana i wymieniana jest za USD a jedynie niewielka część jest przeliczana na euro, większość decydentów uważała tę kwestię za marginalną.

Zobacz także: Francja nie będzie opodatkowywać kryptowalutowych transakcji

Sytuacja zmieniła się jednak w czerwcu br., gdy Facebook przedstawił plany wprowadzenia własnej kryptowaluty służącej do płatności również dokonywanych przez użytkowników w Europie.

– Libra może stanowić zagrożenie dla konsumentów, stabilności finansowej, a nawet suwerenności państw europejskich – powiedział Bruno Le Maire na spotkaniu ministrów finansów UE w Helsinkach.

Zobacz także: Członkowie stowarzyszenia Libra rozważają rezygnację z dalszego udziału w projekcie

Francja wzywa do zablokowania Libry w Europie

Korzystając z okazji, powtórzył on swoje apele o zablokowanie Libry w Europie i wezwał do stworzenia “wspólnych ram” dla walut cyfrowych na poziomie Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że mimo, iż już w zeszłym roku weszły w życie nowe, unijne przepisy mające na celu zwiększenie kontroli wirtualnych systemów obrotu walutami, aby zmniejszyć ryzyko prania brudnych pieniędzy i innych przestępstw finansowych, to jednak poza tym wirtualne waluty w dużej mierze wciąż pozostają nieuregulowane. Organy regulacyjne nie zdołały jeszcze uzgodnić, czy traktować je jako papiery wartościowe, usługi płatnicze czy też waluty same w sobie. Wobec braku szczegółowych przepisów urzędnicy UE oceniają, czy istniejące przepisy dotyczące instrumentów finansowych mogłyby mieć zastosowanie, ale jak dotąd nie doszli do żadnych wniosków.

W kontekście samej libry zauważają oni, że biorąc pod uwagę publicznie dostępne informacje na temat Libry, nie jest obecnie możliwe określenie, które dokładnie unijne przepisy miałyby zastosowanie. Rzeczniczka Komisji Europejskiej przyznała w rozmowie z Reutersem, iż jest prawdopodobne, że projekt będzie wymagał jakiejś formy autoryzacji w Europie, w zależności od jego dokładnych cech.

Powstanie europejska kryptowaluta?

Le Maire uważa także, że Unia Europejska powinna działać na rzecz obniżenia kosztów płatności międzynarodowych. Tylko w ten sposób banki mogłyby konkurować z projektem Facebooka. Jednakże europejski plan opracowania natychmiastowych, tańszych płatności jest powolny w realizacji.

Francuski minister finansów opowiada się również za bym, by UE wprowadziła własną “cyfrową walutę publiczną”, która mogłaby stanowić wyzwanie dla Libry. Powiedział, że w przyszłym miesiącu omówi tę kwestię z innymi ministrami.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułHakerzy sprzedają skradzione pieniądze za 10% wartości wyrażonej w Bitcoinach
Następny artykułGPW rozszerza ofertę instrumentów pochodnych! Nowe kontrakty dostępne jeszcze we wrześniu br.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here