Naga MarketsZaskakujący wyrok we Francji. Jak donosi Les Echos, dzięki decyzji sądu bitcoin uzyskał w tym kraju oficjalny status pieniądza. Tym samym Francja staje w jednym szeregu z Niemcami.

O jaką sprawę sądową jednak chodzi? Już tłumaczymy. Wszystko zaczęło się sześć lat temu. W 2014 roku firma Paymium pożyczyła innej spółce, BitSpread, pewną ilość BTC. Kiedy jednak Bitcoin Cash (BCH) pojawił się na rynku w 2017 roku, co było efektem słynnego hardforka, a wszyscy posiadacze BTC otrzymali BCH w stosunku 1: 1, pojawiło się pytanie, czy BitSpread powinien przy okazji zwrotu BTC oddać Paymium też otrzymane z sieci jednostki BCH.

Francja otwiera się na BTC

W sprawie zapadł już wyrok, ale nas interesuje jego uzasadnienie. Okazuje się bowiem, że w lutym br. sąd gospodarczy w Nanterre orzekł, że BTC uznano za “wymienny składnik wartości niematerialnych, podobny do waluty fiducjarnej”. Tym samym kryptowaluta w granicach Francji jest według prawa pieniądzem!

Prawnik Hubert de Vauplane z kancelarii Kramer & Levin twierdzi, że to przełomowa decyzja. W praktyce oznacza bowiem, że we Francji można legalnie wykorzystywać bitcoiny jako pieniądze. On sam jest zdania, że ten wyrok może pobudzić rynek i sprawić, że będzie on o wiele bardziej płynny, niż był dotąd.

Bitcoin w Japonii i Niemczech

Do postawienie tutaj kropki nad “i” przydałby się jednak odgórnie przegłosowany przez parlament przepis. Mimo wszystko wyrok sądu gospodarczego to możliwy początek przełomu. Francja staje niejako w pierwszym szeregu z Niemcami i Japonią.

Przypomnijmy, że Kraj Kwitnącej Wiśni uznał BTC za środek płatniczy już 1 kwietnia 2017 r. Niektórzy uważali, że to ta decyzja sprawiła, że kryptowaluta zaczęła w tym okresie tak mocno rosnąć na wykresie, co przeszło w bańkę spekulacyjną.

Z kolei w Niemczech dopiero jesienią przegłosowano stosowne prawo, zaś od 1 stycznia 2020 r. weszło ono w życie. Nasi zachodni sąsiedzi uznali BTC za „prywatne pieniądze” i narzędzie finansowe. Od 1 stycznia tamtejsze banki mogą przechowywać kryptowaluty dla swoich klientów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here