Naga MarketsWiele krajów, takich jak Bahamy i Szwecja, już testuje swoje cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC). Teraz dołącza do nich Francja i jej bank centralny.

Bank Francji oficjalnie rozpoczyna teraz program testów dot. integracji CBDC do rozliczeń międzybankowych. Jest też otwarty na współpracę z różnymi podmiotami na tym polu.

Francja z własnym stablecoinem?

Według dokumentu z 30 marca francuski bank centralny zaprasza teraz zainteresowane strony do wspólnych testów z wykorzystaniem cyfrowego euro. Cel? Zbadanie potencjalnych możliwości CBDC w zakresie rozliczania i tworzenia stokenizowanych aktywów finansowych.

Co jednak ważne, chociaż wcześniej Bank Francji wezwał do budowy tego typu systemów rozliczeń opartych na blockchainie, teraz zauważono, że w ramach nowo ogłoszonego programu nie narzuca się już żadnej konkretnej technologii.

W kolejnym etapie francuski bank centralny wybierze maksymalnie 10 wniosków związanych z CBDC. Głównym kryterium doboru ma być „innowacyjny charakter” pomysłu. Wnioskodawcy mogą składać wnioski do 15 maja 2020 r., a wybór firm nastąpi 10 lipca.

Trzy przypadki użycia do zbadania

Eksperyment banku ma trzy główne cele, takie jak: modelowanie rozliczeń międzybankowych opartych na CBDC, identyfikację korzyści i analizę potencjalnych ryzyk.

Bank Francji podkreślił jednak, że nie planuje stosować żadnego projektu na szerszą skalę:

„Eksperymenty te będą stanowić wkład Banque de France w szerszą dyskusję w ramach Eurosystemu, który podejmie decyzję, czy stworzyć CBDC. Testy nie mają być kontynuowane długoterminowo ani stosowane na szeroką skalę przez sam Banque de France.”

Bank Francji rzekomo chciał uruchomić pierwszą formę CBDC już w drugim kwartale 2020 roku. Teraz widać, że termin ten zostanie przesunięty.

Przypomnijmy, że już 4 grudnia 2019 r. prezes banku François Villeroy de Galhau ogłosił, że bank rozpocznie testowanie cyfrowej wersji euro pod koniec pierwszego kwartału 2020 r. Wcześniej Denis Beau, pierwszy zastępca gubernatora Banque de France, zwrócił uwagę, że technologia blockchain może ułatwić szereg procesów finansowych i płatniczych, w tym rozrachunki walutowe.

Pozostaje nam śledzić rozwój projektu. Tym bardziej, że swoją cyfrową walutę w tym roku mają wyemitować Chiny.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here