Naga MarketsFrancja: Od przyszłego roku kupisz Bitcoiny w sklepach tytoniowych Francja coraz bardziej otwiera się na rynek kryptowalut. Francuski Nadzór Finansowy (ACPR) będący odgałęzieniem Banque de France udzielił zezwolenia sklepom tytoniowym na sprzedaż Bitcoinów od 1 stycznia 2019 roku na terenie całego kraju. To bez wątpienia pozytywny impuls dla całej branży wirtualnych walut, która boryka się od początku roku z silną przeceną.


Bilety, papierosy i… Bitcoiny

monety bitcoinWedług najnowszych doniesień, sklepy o których mowa zwykle oferują sprzedaż biletów loteryjnych i papierosów. Od nowego roku będą także oferować Bitcoiny za pośrednictwem spółki francuskiego Fintech, startupu Keplerk.

Współpraca z Keplerk obejmuje również dostawcę lokalnego oprogramowania kasowego, który zapewni infrastrukturę do sprzedaży Bitcoinów klientom. Sklepy będą sprzedawać kupony, które będzie można wymienić na BTC za pośrednictwem krypto-portfela firmy Keplerk. To pierwszy tego typu przypadek na świecie, gdzie “sklepy z cegły” będą sprzedawać wirtualne waluty ogółowi społeczeństwa.

– Właściciele sklepów tytoniowych są najlepszym pośrednikiem, ponieważ cieszą się zaufaniem klientów i mają doświadczenie w wirtualnej sprzedaży m.in. doładowując telefony komórkowe – mówi Adil Zachhar, dyrektor strategii i rozwoju Keplerk.

Według firmy projekt będzie finansowany poprzez pobieranie 7 proc. prowizji od każdej transakcji. Keplerk ujawnił ponadto, że od ponad półtora roku pracuje nad uzyskaniem niezbędnych zezwoleń regulacyjnych i partnerstw korporacyjnych.

Zobacz również: Co dalej z ceną Bitcoina? Ogromne spadki na rynku kryptowalut

Francuski regulator wciąż sceptyczny

wieża eifflaFrancuskie organy nadzoru finansowego od dawna nie ufają kryptowalutom i wielokrotnie ostrzegały przed zagrożeniami związanymi z inwestowaniem w wirtualne waluty. W środę francuski bank centralny przyznał ACPR „wolną rękę”.

– Są to czysto spekulacyjne aktywa, a nie waluty. Ci, którzy inwestują w Bitcoiny lub inne krypto-aktywa robią to na własne ryzyko – napisano w oświadczeniu Banque de France.

Pomimo ostrożności regulacyjnej, cały czas znajdują się nowe zastosowania dla kryptowalut we Francji.

– Właściwe podejście do tego młodego rynku polega na tym, aby kryptowaluty i innowacje, które tworzą mogły rozwijać się swobodnie w wirtualnej przestrzeni – napisano w raporcie o kryptowalutach autorstwa francuskiego Monsieur Bitcoin.

Zobacz również: Główna amerykańska firma kopiąca kryptowaluty bankrutuje

Według Europy 1 pozwolenie dla ACPR zostało przyznane nie z powodu francuskiej przyjazności regulacyjnej wobec kryptowalut, ale dlatego, że organy regulacyjne w kraju uważają, że wzrost udziału wirtualnych walut w globalnej walucie jest nieunikniony. Dla francuskiego banku centralnego lepiej jest zaakceptować realia powszechnego popytu konsumpcyjnego na kryptowaluty i je uregulować w jak największym stopniu niż całkowicie pominąć czy zakazać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here