Naga MarketsFrancja: Urząd ds. Rynków Finansowych (AMF) przedstawił swoje stanowisko w sprawie krypto-aktywów i regulacji tego rynku. Wszystko w odpowiedzi na konsultacje Komisji Europejskiej. Podczas gdy kraj popiera „ambitne podejście” do wspierania innowacji, władze nadal są zaniepokojone zagrożeniem, jakie ponoć stanową stablecoiny.

  • Francja chce regulacji rynku i piaskownicy regulacyjnej.
  • UE stworzy regulację pod rynek stablecoinów?

UE pracuje obecnie nad strategią promującą finanse w postaci cyfrowej w ramach wspólnoty. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne, które trwały między 19 grudnia 2019 r. a 19 marca 2020 r. Chodziło o opracowanie trwałych ram prawnych dla rynków kryptowalut.

Francja chce piaskownicy

Odpowiedź AMF w dużej mierze zgadza się z ogólnym podejściem KE. Władze Francji chcą stworzyć sprzyjające warunki dla rozwoju projektów z rynku blockchaina w UE. Zachowują jednak ostrożny stosunek do stablecoinów.

W kwestii sposobu definiowania i klasyfikowania krypto-aktywów AMF uważa, że ​​powinno to opierać się na istniejących kategoriach, “w szczególności w celu rozróżnienia między krypto-aktywami, które kwalifikują się jako instrumenty finansowe, a tymi, które tego nie spełniają.”

W przypadku tych kryptowalut, które nie należą do kategorii instrumentów finansowych, AMF popiera nowe ramy prawne służące do ich monitorowania, które obejmują „elementy obowiązkowe”, takie jak AML.

Francuzi chcieliby także stworzyć na szczeblu europejskim rodzaj piaskownicy regulacyjnej, która pozwoli badać rynek blockchaina.

UE a prawo do stablcoinów

W odpowiedzi AMF władze francuskie zaleciły, aby UE przyjęła szczegółowe przepisy dotyczące globalnych monet typu stablecoin. Te „mogą stanowić ryzyko systemowe dla Unii Europejskiej”.

Zapewne owa troska to nawiązanie do Libry Facebooka, której projekt wywołał spore kontrowersje. W rzeczywistości, podczas gdy inne kraje, takie jak Szwajcaria i Wielka Brytania, opowiadają się za przygotowaniem ram regulacyjnych dla Libry, Francja jednoznacznie stwierdziła, że ​​całkowicie zablokuje kryptowalutę Facebooka. W szczególności francuski minister finansów Bruno Le Maire stwierdził, że wpłynie to negatywnie na suwerenność gospodarczą krajów Unii Europejskiej (UE).

Jak na razie los Libry nadal nie jest znany.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here