Naga MarketsFrancja: Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział 12 września, że ​​francuskie władze nie będą jednak opodatkowywać transakcji kryptowalutowych. Podatkom będą mimo wszystko podlegać wymiany kryptowalut na waluty fiducjarne.

Bloomberg Tax poinformował o deklaracjach Le Maire wczoraj. Według artykułu polityk powiedział:

„Uważamy, że moment, w którym [kryptowaluty] zostaną zamienione [z zyskiem] na tradycyjne pieniądze, jest właściwym momentem na naliczenie podatku”.

Łatwiejsze śledzenie transakcji

Autor tekstu wyjaśnia również, że takie podejście do opodatkowania handlu kryptowalutami pomogłoby w śledzeniu transakcji, które jego zdaniem są częstym wyzwaniem w handlu cyfrowymi aktywami.

Podobno Le Maire wypowiedział się także w kwestii podatku VAT w kontekście kryptowalut. Dokładniej wyjaśnił, że podatek VAT ma być stosowany do transakcji kryptowalutowych tylko wtedy, gdy są one wykorzystywane do nabycia składnika aktywów lub usługi. Podobno Francja już wdraża nowe podejście do opodatkowania kryptowalut.

Tymczasem w Portugalii…

Z kolei pod koniec sierpnia, portugalski urząd skarbowy wyjaśnił, że zarówno handel kryptowalutą, jak i płatności w niej nie będą opodatkowane w tym kraju. Ponadto z podatku VAT zwolnione są także transakcje  typu krypto-krypto. Podstawą nowych przepisów jest interpretacja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. sprawy C-264/14 Hedqvist („Zgodnie z orzeczeniem TSUE wymiana kryptowalut na „prawdziwą” walutę stanowi odpłatną usługę bez podatku VAT”).

Warto jednak przypomnieć, że liberalnego podejście w Portugalii nie wynika z sympatii do kryptowalut, a z problemów gospodarczych tego państwa (wynikających m.in. z niżu demograficznego). Władze, by walczyć niżem, zdecydowały się na szereg reform fiskalnych, których celem jest sprowadzenie do kraju młodych Portugalczyków z innych państw (wprowadzono w życie też całkowite zwolnienie z PIT przez 10 lat).

Również w sierpniu w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wprowadzono ustawę podatkową mającą na celu wykluczenie zysków lub strat z podobnych wymian wirtualnej waluty.

Na tym tle Polska także wypada dość dobrze. Od tego roku zyski osiągane w handlu kryptowalutami objęte są podatkiem liniowym 19 proc. Zlikwidowano wyższy próg podatkowy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here