Naga MarketswykresFrancja ma zamiar zwiększyć swój budżet wpływami od gigantów technologicznych takich jak Google, Amazon, Apple, czy Facebook. Według analityków kwota mogłaby zasilić budżet w wysokości ponad 500 milionów dolarów rocznie.


Francuski minister finansów – Bruno Le Maire, powiedział w niedzielę w wywiadzie dla gazety Le Parisien, że podatki są skierowane do firm o światowym obrocie przekraczającym 750 milionów euro i przychodach pochodzących z Francji , które przekraczałyby  25 milionów euro. Podatek ma uchronić mniejsze rozwijające się firmy technologiczne przed konkurencją ze strony wielkich korporacji.

Jeśli nowy system podatkowy zostanie wdrożony, to budżet Francji może liczyć na 500 milionów euro rocznie. Pomysł wprowadzenia podatku ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Protestujący przeciwko nałożeniu wyższych podatków na firmy technologicznie twierdzą, że będzie to miało również swoje minusy.

Francja uważa, że giganci technologiczni powinni być w stanie płacić podatki także u nich. Premier Le Maire twierdzi, że kraj zamierz zbudować system podatkowy na miarę XXI wieku. Do tej pory duże firmy płaciły znacznie mniejsze podatki niż średnie i małe przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej. Nowy system ma zapewnić podatkową sprawiedliwość.

Zobacz także: Cięcia podatkowe Trumpa nie przyczyniły się do znacznego wzrostu gospodarczego?

Ryzyko napięcia na linii Francja – USA?

Jak twierdzi premier Francji, nie ma mowy o jakichkolwiek napięciach ze Stanami Zjednoczonymi. W tej chwili sprawą zajmuje się Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która ma znaleźć polityczne porozumienie i zdefiniować na nowo system podatkowy. OECD pracuje nad ujednoliceniem przepisów podatkowych w 34 najbogatszych krajach świata. Nowy podatek ma rozwiązać między innymi problem podatku dochodowego od osób prawnych i unikania płacenia podatku VAT przez przedsiębiorstwa.

Unia Europejska pracuje również nad wdrożeniem ogólnoeuropejskiej polityki dotyczącej gigantów technologicznych, którzy zostali oskarżeni o płacenie minimalnego podatku od swoich zysków, mimo że takie rozwiązanie ma również wielu sceptyków w niektórych państwach UE.

W ostatnim czasie Francja zawarła także umowę z Apple, który zobowiązał się do przekazania 500 milionów euro z tytułu zaległych podatków. Ponadto rząd nałożył niedawno karę w wysokości 50 milionów euro na Google, z powodu rzekomego nie przestrzegania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here