Naga Marketsflaga francjiReuters podaje ciekawe informacje dotyczące opodatkowania kryptowalut we Francji. Komisja finansowa we francuskiej izbie niższej parlamentu poparła w środę plany obniżenia podatku od sprzedaży walut cyfrowych, dostosowując je do innych podatków od zysków kapitałowych.


Obecnie zyski uzyskane z obrotu np. bitcoinami są opodatkowane według stawki 36,2 procent, podczas gdy inne formy zysków kapitałowych z innych aktywów niezwiązanych z nieruchomościami są opodatkowane na niższym poziomie tj. 30 procent.

Komisja finansowa przyjęła poprawkę do ustawy budżetowej na 2019 r., która objęłaby podatek od zysku przy sprzedaży krypto-aktywów, takich jak bitcoin, również na poziomie 30-proc. stawki ryczałtowej.

Poprawka musi jednak jeszcze zostać zatwierdzona w ostatecznej wersji projektu ustawy budżetowej przez cały parlament, aby stać wejść w życie.

Polska

To, co ma miejsce we Francji, jest częścią szerszego trendu w Europie. Stale procedowana jest ustawa, która ma uregulować kwestie podatkowe kryptowalut w Polsce. Nowe przepisy, jeśli wejdą w życie, na co wszystko wskazuje, wprowadzą stałą, 19 proc. stawkę podatku. Proces legislacyjny dokumentu (“Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw”) można śledzić TUTAJ.

Niestety nie wiadomo, co będzie dalej z kontrowersyjnym podatkiem PCC. Pobieranie tej daniny zostało bowiem zniesione tymczasowo  do 30 czerwca 2019 roku. Jak stwierdzał wtedy ustawodawca, konieczna jest „pogłębiona analiza zjawiska walut wirtualnych”. Nie wiadomo jednak, jakie decyzje podejmie Ministerstwo po tej dacie. Nic nie wskazuje na to, by nowa ustawa miała całkowicie rozwiać więc obecne wątpliwości podatkowo-prawne. Biorąc pod uwagę dość racjonalne podejście władz, widoczne w nowej ustawie, inwestorzy mogą chyba spać spokojnie.

Ukraina

Także nasz wschodni sąsiad chce uregulować nowy rynek. Ministerstwo chce również stworzyć oficjalne definicje prawne dla kluczowych terminów takich jak m.in.: “wirtualna waluta” (kryptowaluta), “wirtualne aktywa, “początkowe oferty monet” (ICO), “inteligentne kontrakty” czy “tokeny”. Kwestie opodatkowania są poddawane nadal dyskusji. Nowe regulacje mają zostać wdrożone w dwóch etapach. Mają wejść w życie w 2021 r.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here