Naga Markets


Flag-Pins-France-Saudi-ArabiaReuters donosi, że Francja i Arabia Saudyjska mają zamiar podpisać kontrakt warty 12 mld USD jeszcze dzisiaj. Taką informację francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius przekazał reporterom w trakcie wizyty księcia Mohammeda bin Salmana w Paryżu. To kolejny przykład zacieśnienia współpracy Francuzów z krajami Bliskiego Wschodu.


Jedną z rzeczy zawartych w kontrakcie ma być dostarczenie 23 sztuk śmigłowców Airbus H145 o łącznej wartości około 500 mln USD. Model ten, poprzednio znany pod nazwą EC145, to lekki dwusilnikowy śmigłowiec używany zazwyczaj przez służby ratownicze i straż celną. Wersja militarna jest między innymi wykorzystywana przez amerykańską armię.

Arabski minister obrony powiedział, że obie strony wciąż dyskutują cenę kontraktu na francuskie łodzie patrolowe, zbudowane przez firmę DNCS. Arabia Saudyjska planuje również zakup dwóch reaktorów ciśnieniowych trzeciej generacji. Dotychczas produkuje się je jedynie we Francji i w Niemczech.

Do nawiązania bliższej współpracy, która zaowocowała negocjacjami nad obecnym kontraktem, doszło do tego, jak francuski prezydent Francois Hollande został zaproszony w maju na szczyt krajów rejonu Zatoki Perskiej, który miał miejsce w Arabii Saudyjskiej w maju tego roku. Bardzo rzadko na takie spotkania zaprasza się osobistości z zewnątrz, jak widać miało to głębszy cel.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here