Naga MarketsDamian Karbowiak wysiada z auta
Damian Karbowiak, prezes Fraktal Trader w rozmowie z Comparic.pl odnosi się do materiałów Trading Jam |źródło: youtube.com

Fundacja Trading Jam swoim materiałem o działaniu firmy Fraktal Trader spowodowała, że zazwyczaj cichy i spokojny koniec roku dla wielu polskich traderów stał się okresem naprawdę interesującym. Wielu bowiem, czekając na kolejne nagranie w sprawie znanej w środowisku firmy szkoleniowej, zastanawia się czy rzeczywiście Fraktal Trader zarządzał nielegalnie środkami swoich klientów czy być może Trading Jam zapędził się w swoim dążeniu do oczyszczenia polskiej sceny tradingowej z szkoleniowców i oskarża niewinnych. W rozmowie z Comparic.pl zarówno Damian Karbowiak, prezes zarządu Fraktal Trader jak i główna postać firmy, Kamil Partyka stanowczo zaprzeczają insynuacjom fundacji. Niewykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.


Fraktal Trader: po tym warsztacie osoby zaczynają zarabiać

Mam bardzo mieszane odczucia – stwierdza Damian Karbowiak, poproszony o komentarz do opublikowanego 17 grudnia  materiału w którym reprezentujący Trading Jam Szymon Machalica rozmawia na temat działalności Fraktal Trader z byłym pracownikiem oraz byłym klientem firmy. Młody, 25-letni przedsiębiorca, który w czasie udzielania odpowiedzi na pytania Comparic.pl przebywał na urlopie w Australii przyznaje, że jest w szoku. W ostatnim nagraniu opublikowanym przez Trading Jam występują fikcyjne osoby bez twarzy (…) pan Krzysztof nigdy nie był naszym pracownikiem, a pan Tomasz, który w rzeczywistości nazywa się zupełnie inaczej, faktycznie był naszym kursantem. Obaj panowie są podstawieni – przekonuje Karbowiak.

Zdaniem prezesa Fraktal Trader tematy poruszane na nagraniu są wyrwane z kontekstu, a działalność firmy jest ściśle edukacyjna. Nasz model szkolenia jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy, [kosztujący 197 PLN brutto po skorzystaniu z kodu zniżkowego, cena bazowa wynosi 397 PLN brutto – dop.red] ma za zadanie pokazać kursantowi czym w ogóle jest trading. Jednocześnie, osoba która przychodzi na takie szkolenie może sobie odpowiedzieć na pytanie czy w ogóle się do tego [tradingu – dop. red.] nadaje – zapewnia Karbowiak. Jednocześnie, w rozmowie zapewnia o jakości szkoleń swojej firmy.

To warsztat niezwykle merytoryczny, ponieważ osoby [które go ukończyły – dop. red.] wychodzą przygotowane do tego w jaki sposób powinny zawierać swoje pierwsze transakcje. Od samego początku poruszamy bardzo ważne aspekty psychologiczne z którymi, tak na dobrą sprawę, boryka się każdy trader (…) praktycznie na każdym kroku tego warsztatu powtarzane jest, że ryzyko jest stuprocentowe więc zawsze jest łatwiej stracić pieniądze niż je zarobić – przekonuje szkoleniowiec. Jego zdaniem kluczem do sukcesu jest ścisłe trzymanie się zasad, które wedle zapewnień, mają być przekazywane uczestnikom organizowanych przez Fraktal Trader szkoleń. Każdy z uczestników dostaje od nas konkretne informacje, w jaki sposób na danym wykresie, na danym interwale wyliczać ryzyko, w jaki sposób mają stawiać swoje zlecenia, w jaki sposób te zlecenia zabezpieczać (…) finalnie każdy z nich dostaje od nas dziesięć sprawdzonych formacji świecowych – tłumaczy. Jak sam przyznaje, formacje te można co prawda znaleźć w internecie, jednak w opinii prezesa Fraktal Trader, przekazywana na szkoleniach wiedza jest tak opracowana i przedstawiona, że absolwenci kursu podstawowego mogą usiąść do wykresu i zacząć handlować. Po tym warsztacie, osoby zaczynają zarabiać – stwierdza Karbowiak.

Czy Złoty Graal rynków finansowych został właśnie odkryty? Czy wystarczy wziąć udział w szkoleniu Fraktal Trader by zacząć zarabiać na walutach, surowcach czy indeksach giełdowych? Szkoleniowiec studzi jednak emocje: te osoby podchodzą do tego [tradingu – dop. red.] w odpowiedni sposób. Przyzna mi Pan rację, że większość ludzi chce stać się milionerami ‘już jutro’ nie wydając na to ani złotówki… Niestety chciwość wielu jest tak wielka, że (…) ‘ponosi ich fantazja’, a później szukają winy nie w sobie, lecz w takich osobach jak my.

Czysta, praktyczna wiedza do zastosowania*

Na koniec szkolenia podstawowego, jego uczestnicy otrzymują propozycję pogłębienia swojej wiedzy w module zaawansowanym Fraktal Trader. Koszt uczestnictwa w trzydniowym seminarium (które, prawdopodobnie dla wygody klientów, odbywa się od piątku do niedzieli) wynosi 5995 PLN.

W trakcie tego modułu pogłębiana jest wcześniej zdobyta wiedza (…) uczymy się między innymi jak komunikować się językiem tradingowym, o falach, o korektach o sposobach prowadzenia pozycji, o zarządzaniu ryzykiem, o strategiach handlu (…) Trading Jam odnosi się do tego, że bardzo mocno jesteśmy nastawieni na strategię “Little Bites” co nie jest prawdą (…) tych strategii jest cztery, a jakby wyszczególnić to nawet pięć i podczas warsztatu każdy uczestnik pozna kilka tych strategii i sam dokonuje wyboru, która jest dla niego najwygodniejsza – tłumaczy Karbowiak.

Moduł rozszerzony szkolenia Fraktal Trader to nie tylko trzydniowe seminarium, ale również (a może przede wszystkim – jak przekonują prezes firmy i jej Head Master Trader, Kamil Partyka) dostęp do platformy na której znaleźć można kilkadziesiąt materiałów z zakresu psychologii tradingu czy pokoju webinarowego na którym odbywa się Live Trading czyli sesja z pracownikami Fraktal Trading, którzy 5 dni w tygodniu, od 8 do 23 (…) pokazują jak handlować na rynkach, oraz odpowiadają na Twoje pytania (cytat ze strony internetowej Fraktal Trader).

Błędem byłoby jednak myślenie, że wydanie kilku tysięcy złotych na szkolenie tej czy innej firmy zrobi z nas prawdziwego tradera. Damian Karbowiak podsumowując opis firmy, której jest prezesem stwierdza co prawda, że każdy może zostać traderem, ale nie oznacza to, że proces ten będzie łatwy i prosty. Można ogólnie powiedzieć, że każdy z nas może zostać lekarzem… jest to fizycznie możliwe, prawda? Ale dopiero studia, praktyka weryfikuje kto tak na dobrą sprawę tym lekarzem jest – słyszę w słuchawce. Tak i lekarz, jak i trader oprócz przygotowania merytorycznego, musi dołożyć swoje emocje (…) osoba po naszym warsztacie, mimo posiadanej wiedzy, może sobie po prostu nie poradzić z emocjami towarzyszącymi zawieraniu transakcji.

Sieć połączeń

Ani ja, ani Kamil Partyka, nigdy w życiu nie wzięliśmy od nikogo pieniędzy [w zarządzanie – dop. red.] ani nie podejmowaliśmy za nikogo decyzji inwestycyjnej – stanowczo podkreśla Karbowiak zapytany o oskarżenia Trading Jam dotyczące zarządzania rachunkami klientów bez licencji Komisji Nadzoru Finansowego przez Fraktal Trader.

Budynek w którym mieści się wirtualne biuro spółki Fractal Trader | źródło: google.maps.com

Czy zatem materiał fundacji, którego premiera nastąpi dopiero 27 grudnia nie niesie ze sobą żadnych wartości? Niekoniecznie. Bowiem ciągnąc dalej temat zarządzania środkami klientów Karbowiak przyznaje, że za tę kwestię odpowiedzialna jest spółka zagraniczna, której on jest wyłącznie pełnomocnikiem. O jaką spółkę chodzi? O zarejestrowaną w Wyoming i posiadającą siedzibę w Nowym Jorku spółkę Fractal Trader LLC (skrót ten odnosi się do słów limited liability company, które opisują podmiot o ograniczonej odpowiedzialności). Kto jest właścicielem tej firmy? Tego pan Damian Karbowiak zdradzić już nie mógł… lub nie chciał.

Zrzut ekranu strony udostępniającej wirtualne biura pod tym samym adresem, pod którym znajduje się siedziba Fractal Trader. Miesięczny koszt wynajmu adresu wynosi zaledwie 50 USD

Nie potrzeba nawet 20 minut researchu by dojść do wniosku, że spółka Fractal Trader LLC jest wirtualna. Założona z pomocą rejestrowanego agenta, spółki Wyoming Means Business, firma Fractal Trader LLC posiada wirtualne biuro przy rogu Piątej Alei i Dwudziestej Ósmej, którego miesięczny koszt utrzymania wynosi promocyjne 50 dolarów amerykańskich. Agent Fractal Trader LLC przekonuje, że nie musisz żyć, ani nawet przyjeżdżać do Wyoming by w spokoju prowadzić swoją firmę. O ile wybór takiego, a nie innego miejsca na prowadzenie biznesu ze względu na przepisy podatkowe w Wyoming może być w pełni zrozumiałe, o tyle fakt ten w zestawieniu z oskarżeniami jakie padają obecnie w stronę Fraktal Trader jest co najmniej zastanawiający. Bowiem kto rzeczywiście odpowiedzialny jest za działanie Fractal Trader, której nazwę znajdziemy w pasku przeglądarki internetowej, gdy tylko wejdziemy w zakładkę Szkolenia na stronie fraktaltrader.eu?

Zrzut ekranu ze strony Fraktal Trader. W pasku przeglądarki widać adres wskazujący na spółkę Fractal Trader

Jedno jest pewne – nie figurujący w rejestrze firmy jako właściciele Fractal Trader – Partyka i Karbowiak nie są odpowiedzialni za jej działania. Skąd zatem zbieżność nazw z zarejestrowaną w Łodzi spółką Fraktal Trader International sp. z o.o sp. komandytowa? Nie mam pojęcia – stwierdza w rozmowie prezes tej ostatniej, Damian Karbowiak. W mailu dosyła jednak wyjaśnienie: Mamy spółki celowe, które odpowiadają za różne działania operacyjne. Tak jak chociażby szkolenia, które dzielą się na podstawowe i zaawansowane. To całkiem normalne zjawisko w biznesie jeśli działa się globalnie, a trading i szkolenia na to pozwalają.

Sprawdzając w Krajowym Rejestrze Sądowym spółkę Fraktal Trader trafiamy, na zarejestrowaną w jednym z łódzkich bloków mieszkalnych zwykłą działalność gospodarczą, której wiodącą działalnością jest doradztwo. Jednak sam Karbowiak wspomina o Fraktal Trader International spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, spółce komandytowej. Ten, na pierwszy rzut oka dziwny twór, to połączenie normalnej spółki z o.o. oraz spółki komandytowej w której jednym ze wspólników jest… spółka. Co więcej, prawo polskie rozdziela prawa i obowiązki wspólników spółki komandytowej. Jeden z nich, nazywany komandytariuszem, jest wspólnikiem pasywnym, a ewentualne zobowiązania spółki odpowiada wyłącznie do wysokości tzw. sumy komandytowej. Wysokość tej sumy nie jest wyraźnie określona w prawie, więc zależna jest od woli władz spółki, choć jak twierdzą prawnicy nie może być symboliczna. Drugim wspólnikiem spółki jest komplementariusz, który, jeśli majątek spółki okaże się niewystarczający, odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. Mamy więc do czynienia ze spółką komandytową w której prezesem (i prawdopodobnie jednym ze wspólników) jest Damian Karbowiak, który prowadzi działalność Fraktal Trader wraz z osobą prawną jaką jest inna spółka. Czy chodzi tu o spółkę Fractal Trader LLC zarejestrowaną w Wyoming? Takie pytanie zadałem też Damianowi Karbowiakowi.

Główną misją spółki Fraktal Trader International sp. z o.o. sp. komandytowa jest edukacja i tworzenie środowiska osób, które chciałyby nauczyć się handlować na rynku i osób, które próbują sobie odpowiedzieć na pytanie czy to jest działalność dla nich czy nie – przypomina Karbowiak.

To dopiero początek?

Szymon Machalica w rozmowie z byłym klientem i byłym pracownikiem Fraktal Trader | źródło: youtube.com

Poproszony o przesłanie, choćby zanonimizowanych dokumentów potwierdzających tożsamość osób, które brały udział w pierwszym nagraniu Trading Jam Szymon Machalica odmówił redakcji Comparic zasłaniając się dobrem całej sprawy. Wszystkie dokumenty zostaną przekazane odpowiednim służbom, a po anonimizacji również upublicznione po emisji całego cyklu o Fraktal Trader (…) to nie ostatnie nagrania jakimi dysponujemy i będą one ukazywać się cyklicznie – komentuje Machalica.

Zobacz też: Fraktal Trader: Trading Jam poszukuje poszkodowanych

Również ze strony Fraktal Trader nie wygląda to na koniec sprawy. Damian Karbowiak w rozmowie telefonicznej przyznaje, że również czeka na drugi materiał Trading Jam (którego premiera ma odbyć się w czwartek, 27 grudnia). Jednocześnie nie wyklucza wejścia na drogę prawną z fundacją i wytoczenie jej sprawy cywilnej o zniesławienie. Czuję się pokrzywdzony (…) jesteśmy [całym zespołem – dop.red.] w fazie przemyśleń (…) bardzo mocno czekamy na materiał (…) by później z naszą kancelarią ustosunkować się do tego i jeśli naprawdę będzie to działanie na szkodę spółki i w dużym stopniu zaszkodzi to naszym dotychczasowym działaniom to jak najbardziej, podejmiemy kroki prawne – podsumowuje rozmowę Karbowiak.


*cytat z wypowiedzi Damiana Karbowiaka

PS Cały artykuł został przygotowany jeszcze przed publikacją najnowszego materiału Trading Jam dotyczącego działalności Fraktal Trader. W nim, reprezentujący fundację Szymon Machalica rozmawia z byłą klientką firmy Damiana Karbowiaka, która oskarża przedsiębiorcę o doprowadzenie do powstania sporych strat na jej rachunku inwestycyjnym, którym miał zarządzać Karbowiak. Redakcja Comparic nie otrzymała jeszcze komentarza Fraktal Trader w tej sprawie. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here