Naga MarketsFotowoltaika notuje giantyczny rajd na GPW i NewConnect. Sunex zyskuje 90% w 5 dniOstatnie kilka sesji na GPW i NewConnect były okraszone niezwykle silnymi wzrostami na fotowoltaice. Zdaje się, że do inwestorów docierają informację na temat perspektyw branży, odporności sektora na kryzys wywołany pandemią i względnie niezachwianego rządowego wsparcia w branż OZE.

  • Od kilku dni na polskim parkiecie notowane są olbrzymie wzrosty spółek fotowoltaicznych.
  • W górę szczególnie wystrzelił Sunex.
  • Najgorzej w ostatnich 5 dniach radzi sobie Novavis, który zwiększył wartość notowań o “jedynie” 30%.

Fotowoltaika: duże wzrosty w ostatnich dniach

Wzrosty napędziły jednak przede wszystkim pierwsze wstępne informacje na temat zysków spółek w II kw. 2020 r. Przed szereg wybiegł Sunex, który 3 lipca opublikował informację na temat przychodów zrealizowanych w drugim kwartale.

Sunex poinformował w niej, że poziom przychodów ze sprzedaży zrealizowanej przez spółkę w II kwartale 2020 roku wzrósł o 23% w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 i wyniósł 24 mln zł.

– W I półroczu 2020 przychody ze sprzedaży wyniosły zatem 44.471 tys. PLN i są wyższe od analogicznego okresu roku 2019 o 12.065 tys. PLN, stanowiąc dynamikę sprzedaży w wysokości 37%. Ostateczna wartość przychodu ze sprzedaży za I półrocze 2020 r. może się nieznacznie różnić po ostatecznej weryfikacji rabatów z tytułu terminowej płatności za dostarczone towary. – podali przedstawiciele Sunex w informacji dla inwestorów.

Sunex liderem wzrostów, pozostałe spółki idą w jego ślady

Rzecz jasna, news związany z Sunexem przełożył się na wzrost analogicznych firm w branży. W ostatnich dniach rosną absolutnie wszystkie spółki związane z fotowoltaiką, spójrzmy zatem na to jak radziły sobie do tej pory poszczególne spółki w różnych szeregach czasowych.

Gigantyczny rajd na fotowoltaice, Sunex w górę o 90% w 5 dni
Notowania Sunex (niebieski), Photon Energy (pomarańczowy), Grodna (zielony), Columbus (czerwony), Novavis (błękitny), ML System (różowy) oraz 01Cybaton (brązowy) w ostatnich 5 dniach. Źródło: stooq.pl

Szczególnie silne wzrosty miały miejsce właśnie w ciągu ostatnich 5 sesji. W przebiegu wzrostów, ale nie pod względem rzędu ich wielkości, odstaje jedynie MLS, którego wystrzał notowań wywołany został podpisaniem umowy o współpracy z globalnym liderem branży produkcji szyb: Guardian Glass.

ML System jest największą spółką PV na polskim parkiecie i wchodzi od marca w skład sWIG80. Jest to specyficzna firma spośród notowanych na warszawskiej giełdzie, bo jest producentem modułów i instalacji, a nie przede wszystkim monterem instalacji jak pozostałe.

W przedziale 10 dni sytuacja prezentuje się następująco:

Gigantyczny rajd na fotowoltaice, Sunex w górę o 90% w 5 dni
Notowania Sunex (niebieski), Photon Energy (pomarańczowy), Grodna (zielony), Columbus (czerwony), Novavis (błękitny), ML System (różowy) oraz 01Cybaton (brązowy) w ostatnich 10 dniach. Źródło: stooq.pl

Jeśli spojrzymy na to, która spółka radziła sobie najlepiej w trakcie pandemii, to zdecydowanym liderem jest Columbus Energy, który kilka dni temu z hukiem przebił 2 mld zł kapitalizacji rynkowej.

Gigantyczny rajd na fotowoltaice, Sunex w górę o 90% w 5 dni
Notowania Sunex (niebieski), Photon Energy (pomarańczowy), Grodna (zielony), Columbus (czerwony), Novavis (błękitny), ML System (różowy) oraz 01Cybaton (brązowy) w ostatnich 5 miesiącach. Źródło: stooq.pl

Sukces Columbusa jest jeszcze bardziej imponujący, gdy spojrzymy na wykres z ostatnich 2 lat.

Gigantyczny rajd na fotowoltaice, Sunex w górę o 90% w 5 dni
Notowania Sunex (niebieski), Photon Energy (pomarańczowy), Grodna (zielony), Columbus (czerwony), Novavis (błękitny), ML System (różowy) oraz 01Cybaton (brązowy) w ostatnich 2 latach. Źródło: stooq.pl

Zobacz również: Columbus Energy: kapitalizacja przebiła 2 mld zł, akcje w górę o 425% od dołka w marcu

Perspektywy branży są świetlane. Prognozy dotyczące łącznej mocy zainstalowanej wyznaczone przez rządowe programy na ten rok, zostały już dawno przebite, a 2020 zostanie zapewne zakończony z olbrzymią nawiązką względem przewidywań. Więcej na temat tych prognoz znajdą państwo na dole tego wcześniejszego artykułu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here