Naga MarketsForte wypłaca rekordową dywidendę w wysokości 4 zł na akcje. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaForte jest polskim producentem mebli, który obecny jest również na wielu rynkach zagranicznych. W 2020 spółka wypłaciła rekordową dywidendę, której stopa wyniosła ponad 6%. Jednocześnie jak podkreśla Konrad Książak, na kanale Comparic24, w ostatnich latach widoczne jest wyhamowanie w przychodach spółki, a same zyski są niższe niż w rekordowych latach.Dobre wyniki finansowe

Forte jest to przedsiębiorstwo z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej, zajmujące się od 1992 produkcją mebli. Od 1996 spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W swojej ofercie spółka posiada zarówno meble, jak i wszelkiego rodzaju dekoracje do wnętrz.

– Rynek deweloperski rośnie, to znaczy, że Forte też rośnie właśnie ze względu na to, że ich produkty są potrzebne do nowych mieszkań, więc jeżeli deweloperka rośnie (a w tym momencie rośnie), to też Forte będzie pokazywało dobre wyniki finansowe. – wskazuje Konrad Książak.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, pod względem finansowym spółka prezentuje się dobrze. W 2020 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 1,16 mld zł, natomiast sam poziom 1 mld zł został przebity już w 2016 roku. Jednocześnie wskazać należy, że od tamtej pory widoczne jest pewne wyhamowanie, stagnacja w przedziale 1,1 mld zł do 1,2 mld zł przychodów.

Mocny wzrost zysków w 1 kw. 2021

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja pod względem zysków netto. Z jednej strony wskazać należy, że spółka cały czas zarabia, co jest informacją pozytywną. W 2020 roku wyniósł on 49,55 mln zł, podczas gdy w 2019 było to 35,23 mln zł.

Jednocześnie dodać trzeba, że wartości te są wyraźnie niższe od tych z lat poprzednich. W 2018 spółka zarobiła rekordowe 145,81 mln zł, a w 2016 roku było to ponad 110 mln zł. Również pozostałe wcześniejsze lata cechowały się zasadniczo wyższymi wolumenami zysku, rzędu 70/80 mln zł.

Pod względem zysków netto bardzo dobrze wypadł natomiast 1 kwartał 2021 roku, w którym to spółka zarobiła 28,85 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego była to strata rzędu 4,4 mln zł.

invest

– Jeżeli teraz analizujemy spółkę fortę, to też należy patrzeć, co się dzieje w tych państwach. Czy tam będą jakieś obostrzenia, czy tam będą jakieś lockdowny, bo nawet jeśli mówimy o tym, że w Polsce tych lockdownów nie ma, to trzeba patrzeć na te rynki, na których są spółki, o których mówimy. Forte jest to duża część Europy. – podkreśla Konrad Książak.

Powrót do dywidendy

Forte zalicza się do grona spółek, które wypłacają swoim akcjonariuszom dywidendę. Przez wiele lat na tym polu widoczna była wysoka regularność, jednak za lata 2017-2019 akcjonariusze nie otrzymali ani złotówki, co zaburza całościowy obraz i sprawia, że do grona dywidendowych arystokratów spółka nie zostanie zaliczona.

Niemniej w 2020 powróciła ona do wypłacania dywidendy. Za ubiegły rok akcjonariusze otrzymali 4 zł na każdą akcję, co biorąc pod uwagę obecną wycenę, która wynosi 57,50 zł, przekłada się na blisko 7% stopę dywidendy, co jest wynikiem jak najbardziej pozytywnym.

Warto wskazać, że obecna wypłata jest najwyższa w historii spółki, ponieważ wysokość poprzednich nigdy nie przekroczyła 2 zł, a najczęściej była to wartość w okolicach 1 zł za akcję, choć sama stopa dywidendy (ze względu na zdecydowanie niższy kurs) potrafiła wynosić wtedy ponad 6%.

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here