Naga MarketsHandlując na rynku Forex według zasad Price Action podejmujemy decyzje na podstawie obserwacji zachowania ceny. Żeby otworzyć odpowiednie zlecenie szukamy na wykresie odpowiedzi na pytanie, w którą stronę podąży kurs. Na wykresie świecowym (świece japońskie) cena tworzy powtarzające sie co jakiś czas formacje, które mogą nam w tym pomóc.


Wśród najważniejszych formacji świecowych Price Action są Inside i Outside Bary – sygnalizujące zmianę lub kontynuację dotychczasowego trendu. Jedną z takich formacji zmiany trendu jest tak zwane “objęcie bessy (lub hossy)” z ang. Bearish/Bullish Engulfing  lub ogólnie Outside Bar. Taka formacja powstaje gdy kolejna świeca swoim zakresem pokrywa całkowicie poprzedzającą. Gdy świeca obejmująca jest świeca spadkową – mamy do czynienia z objęciem bessy (bearish engulfing), natomiast gdy jest to świeca rosnąca – objecie hossy (bullish engulfing). Tego typu formacje najskuteczniejsze są na wykresach dziennych (D1). Na niższych interwałach takich jak np. H4 należy zachować ostrożność ze względu na często występujące fałszywe sygnały.

Objęcie Bessy – Bearish Engulfing

Świeca spadkowa “2” swoim zakresem w całości “obejmuje” poprzedzającą rosnącą “1”. Taka formacja może zapowiadać  zmianę kierunku ruchu ceny z rosnącego na spadkowy.

Kiedy sygnał jest silny?

Nie wszystkie formacje tego typu są tak samo skuteczne – ich siła zależy od położenia względem całego wykresu. Najsilniejsze są formacje które tworzą sie na ważnych poziomach lub lokalnych szczytach tworzących sie w miarę daleko od poprzedniego.

Na wykresie mamy dwie formacje Objęcia Bessy – Bearish Engulf.

Formacja A – maximum świecy obejmującej tworzy lokalny szczyt  odległy w czasie od poprzedniego – ruch spadkowy jaki zapoczątkowała był dynamiczny i trwał blisko 600 pipsów.

Formacja B –  maximum świecy obejmującej nie jest lokalnym szczytem i jej skuteczność jest niewielka – ruch spadkowy wyniósł tylko 120 pipsów.

Wstęga Bollingera jako dodatkowe potwierdzenie

Dla mniej ortodoksyjnych traderów Price Action dodatkową wskazówką czy formacja jest silna może być wskaźnik Bollinger Bands. Można skorzystać ze wstęgi Bollingera i szukać potwierdzenia czy tworząca sie formacja znajduje sie odpowiednio “wysoko”. Jeśli maximum świecy obejmującej znajduje sie powyżej wstęgi to taka formacja jest silna, natomiast jeśli świeca obejmująca ma swoje maximum wewnątrz wstęgi to jest “podejrzana” i zazwyczaj nieskuteczna.

Autor: DargoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here