Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price ActionPrice Action False Break Trading

Kiedy ostatnio otworzyłeś pozycję i cena natychmiast ruszyła przeciwko Tobie, choć miałeś przekonanie, że powinna pójść zgodnie z Twoją pozycją? Albo kiedy ostatnio otworzyłeś pozycję po wybiciu ceny z konsolidacji i po chwili został uruchomiony twój Stop Loss? Jestem skłonny postawić piątaka, że zdarzyły ci się takie sytuacje. I mogę również założyć się o kolejnego piątaka, że ktoś zajmował wtedy pozycję przeciwną do twojej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź regularne analizy Niala Fullera na Comparic.pl!

Fałszywe wybicie

Cóż, fałszywe wybicia zdarzają się nieustannie. Są wynikiem “stadnego sposobu myślenia”, który sprawia, że ludzie kupują na szycie lub sprzedają w dołku. Jako traderzy używający Price Action posiadamy jednak wiedzę, dzięki której możemy wykorzystywać takie ruchy i słabość “stadnego postępowania” amatorów na naszą korzyść.

W mojej tradingowej karierze najwięcej pieniędzy zarobiłem używając podejścia kontrariańskiego i strategii wykorzystujących fałszywe wybicia i formacji, której nadałem nazwę Fakey (Fakey Trading Strategy Video). Działanie wbrew tłumowi, używanie setupów fałszywego wybicia i czerpanie wtedy zysków z niepomyślności innych traderów może być bardzo dochodowe. Nie są to miłe słowa, ale prawda jest taka, że w tradingu większość traci pieniądze, a mający wiedzę i umiejętności zarabiają. “Świnki idą na rzeź”, jak głosi giełdowe powiedzenie (byki zarabiają, niedźwiedzie zarabiają, świnie idą na rzeź). Mam nadzieję, że twój umysł jest teraz otwarty na wiedzę o nietypowym zachowaniu, wbrew większości, o fałszywych wybiciach i wykorzystywaniu na własną korzyść “stadnego myślenia”, kiedy wielu traderów wchodzi na rynek niemal dokładnie wtedy, gdy cena zawraca przeciwko nim. Jeśli tak, to możemy zaczynać.

Co to jest fałszywe wybicie?

No, już myślałem, że nigdy nie zapytasz! To zapewne jedno z pierwszych pytań przychodzących na myśl.

Fałszywe wybicie można zdefiniować jako oszukiwanie wykonywane przez rynek. Cena dochodzi do pewnego poziomu, testuje go i przebija, ale zaraz potem zawraca znów pod lub nad ten poziom, nie potrafi utrzymać się w obszarze za wybiciem. Inaczej mówiąc, rynek nie zatrzymuje się na dłużej za poziomem, przez który przeszedł, zawraca i to w efekcie powoduje, że wybicie okazuje się fałszywe. Takie oszukiwanie przez rynek jest bardzo dobrą wskazówką odnośnie najbliższego kierunku, w którym może podążać cena. Musimy nauczyć się je wykorzystywać na naszą korzyść, zamiast zostawać jego ofiarą.

Oto wizualny przykład fałszywego wybicia ceny przez ważny poziom:


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Price Action False Break 1
Fałszywe wybicie można uważać za ruch, który wyrzuca z rynku tych, którzy są przesadnie nastawieni w jednym z kierunków, ku wzrostom albo spadkom. Koncepcja kryjąca się za tym sposobem handlu polega na tym, by poczekać aż cena wykona ruch pokazujący, że rynek chce iść w jednym kierunku, a potem szybko zawróci i pójdzie w przeciwną stronę, zmuszając do zamykania pozycji przez tych, którzy podążali za ruchem pierwotnym. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się gdy trend zostaje przesadnie rozciągnięty i wielu amatorów wciąż otwiera nowe pozycje tuż przed korektą, przy kluczowych poziomach wsparcia i oporu lub podczas prób wybicia z obszaru konsolidacji.

Stadny sposób myślenia sprawia, że traderzy wchodzą na rynek głównie wtedy, gdy to wydaje się bezpieczne. Często w takich momentach padają jednak ofiarą “oszustwa” (lub złudzenia). Właściwie sami są sobie winni, ponieważ kierują się przeczuciami i emocjami, czyli tym co w głównej mierze przyczynia się do porażki w tradingu. Rynek wygląda na silny (albo słaby), więc uważają że można ot tak w każdej chwili wskoczyć i wykorzystać momentum. Prawda na temat rynków jest taka, że ceny poruszają się na przemian wzrostowo i spadkowo, nigdy nie zdarza się, by ruch w jednym kierunku trwał przez długi czas. To zjawisko opiera się na zasadzie “ruchu powrotnego z ekstremum w kierunku średniej” (ang. Mean Reversion – powrót do wartości).

Aby zdobywać zyski, wykorzystując nierozważny pęd tłumu ogarniający umysły traderów, musimy posługiwać się logiką i myśleć wbrew intuicji w sposób kontrariański. Dlatego przy tradingu w oparciu o fałszywe wybicia bardzo ważne jest zachowanie dyscypliny. To dzięki tym cechom tak bardzo lubię ten rodzaj strategii.

Rodzaje fałszywych wybić

#1 – Klasyczna pułapka na byki i niedźwiedzie przy kluczowych poziomach

Pułapka na byki (albo niedźwiedzie) to na ogół formacja składająca się z 1 do 4 świec, które układają się w fałszywe wybicie przez ważny poziom ceny. Formacja pojawia się po dużym ruchu w jednym kierunku, gdy cena jest coraz bliżej ważnego poziomu. Większość traderów ma wtedy nadzieję, że poziom nie wytrzyma, ponieważ cena szła w jego stronę bardzo agresywnie, i otwierają nowe pozycje zgodnie z kierunkiem ruchu, gdy tylko cena przebije poziom. Potem jednak cena często zaraz zawraca i “wyrzuca” tych traderów z rynku.

Sidła zastawione na byki czekają po wzrostach ceny. Amatorzy, którzy znajdowali się poza rynkiem i widzieli jak rozwija się silny ruch wzrostowy, nie mogą już dłużej opierać się pokusie i otwierają pozycje kupna zaraz po tym, gdy cena przebije poziom oporu. Są przekonani, że dzięki działaniu momentum rynek ma wciąż siłę na pokonanie tego poziomu i dalsze wzrosty. Cena rzeczywiście początkowo przechodzi przez opór, uruchamiane są zlecenia, jednak zaraz potem cofa się do obszaru pod oporem, gdy swoje pozycje krótkie otwierają więksi gracze. W ten sposób amatorzy zostają uwięzieni ze stratną pozycją długą po złej stronie rynku.

Price Action False Break 2
#2 – Fałszywe wybicie z konsolidacji

Fałszywe wybicia z konsolidacji lub kanału są bardzo częste. Łatwo wpaść w pułapkę, gdy widać, że następuje wybicie z obszaru konsolidacji. Potem jednak cena z powrotem do niego wraca. Aby uniknąć wpadnięcia w takie sidła, najlepiej po prostu poczekać, aż świeca na wykresie dziennym zamknie się poza obszarem konsolidacji i wtedy zacząć szukać sygnałów Price Action, które potwierdzą słuszność otwierania pozycji zgodnie z kierunkiem wybicia.

Price Action False Break 3
#3 – Fakey – fałszywe wybicie w setupie Inside Bar

Fakey zdecydowanie jest moim ulubionym setupem. Jeśli nauczysz się go stosować, to w znacznie większym stopniu zrozumiesz dynamikę rynku. Fakey generalnie składa się z nieudanego setupu Inside Bar. Gdy pojawi się Inside Bar, czekasz na fałszywe wybicie poza zakres świecy nadrzędnej (zwanej również matką). Nie będę w tym miejscu omawiał różnych wersji strategii z użyciem tego setupu i sposobów jego wykorzystywania, ale możesz o tym dowiedzieć się na moim kursie tradingu.

Poniżej znajduje się przykład dwóch różnych setupów Fakey. Jeden to fałszywe wybicie na świecy Pin Bar, a druga formacja to całkiem inny wariant. Są to po prostu dwa różne jego rodzaje.

Price Action False Break 4

Fałszywe wybicia mogą prowadzić do nowych długoterminowych trendów

Jako traderzy stosujący strategie Price Action powinniśmy wykorzystywać naszą wiedzę do przewidywania fałszywych wybić przez ważne poziomy, ponieważ często prowadzą one do znaczącej zmiany kierunku ruchu ceny, a nawet rozwinięcia nowego trendu. W tym celu musimy zwracać uwagę na cienie świec, które pojawiają się przy kluczowych poziomach.

Sprawdź również: Price Action Justin Bennett – alternatywa dla strategii Niala Fullera

Po zakończeniu każdej sesji na rynku sprawdź jak podczas jej trwania zachowywała się cena i gdzie nastąpiło zamknięcie. Cena zamknięcia i zamknięcie świecy to najważniejszy poziom każdego dnia. Jeśli nie jest ono w obszarze po wybiciu z ważnego poziomu, to często jest to sygnał, iż wybicie jest fałszywe. Cena może testować dany poziom i próbować go przebić, ale jeśli dzienna świeca nie zamknie się w obszarze po wybiciu i będzie miała długi knot w kierunku wybicia, to będzie to oznaka nieudanej próby przepchnięcia ceny przez kluczowy poziom. To może w efekcie prowadzić do znacznego ruchu w kierunku przeciwnym do wybicia lub nawet do zmiany trendu. Dlatego tak ważne jest obserwowanie zamknięcia świecy, a dla mnie zwłaszcza gdy używa się wykresu z dziennym interwałem czasu.

Oto przykład fałszywego wybicia na dziennym wykresie EURUSD, które doprowadziło do powstania szczytu i długoterminowego trendu spadkowego:

Price Action False Break 5

Wyciągajmy wnioski z historii

Przy okazji tematu fałszywych wybić warto przypomnieć, że George Soros, sławny trader, w ciągu tygodnia sprzedawał brytyjskiego funta i złamał Bank Anglii w dniu 16 września 1992 r. Na poniższym wykresie widać tę sytuację oraz potężny sygnał fałszywego wybicia oznaczony czerwonym kwadratem. Zanim to nastąpiło, cena przebijała się na coraz wyższe poziomy, potem jednak spadek był bardzo gwałtowny. Ci z was, którzy regularnie śledzą moje wpisy, z pewnością zauważą, że był to klasyczny setup Fakey.

Price Action George Soros GBPUSD

Kilka słów na koniec

Jeśli nie nauczymy się przewidywać i identyfikować fałszywych wybić na rynku, będziemy tracić pieniądze na korzyść tych, którzy potrafią to robić. Jeśli będziemy zwracać szczególną uwagę na ruch ceny (czyli Price Action) przy kluczowych poziomach na wykresach z dziennym interwałem, to na ogół czarno na białym widać czy dane wybicie jest fałszywe.

Gdybym miał ci przekazać tylko jedną, najważniejszą radę, która mogłaby pomóc ci w rozwoju kariery na rynku Forex, to powiedziałbym, abyś nie robił niczego innego poza nauką fałszywych wybić i tradingu przeciw trendom. W ten sposób byłbyś na lepszej drodze do sukcesu niż 95% innych traderów, którzy ugrzęźli w niekończącym się cyklu chwiejnego tradingu na podstawie ogólnych, powszechnych i zarazem mylnych koncepcji oraz nieefektywnych metod. Jako kontrarianin chcę otwierać pozycje w kierunku przeciwnym niż większość traderów detalicznych, którzy widzą tylko jedną stronę, gdzie ma zmierzać cena, i nie jest to strona poprawna. To trudne, jeśli nie rozumiesz zasad działania fałszywych wybić. Mam wiele wiary w kontrariański styl tradingu i to podejście sprawdza się od dawna. Jeśli miałbyś poznać tylko jedną strategię, to fałszywe wybicia byłby na szczycie listy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here