Naga MarketsFormacja podwójny szczyt

Jest to często spotykana na rynku formacja widoczna we wszystkich ramach czasowych. Czasami przybiera bardzo spektakularną formę gdy odwraca wieloletni trend. Formacja podwójnego szczytu jest wspierana przez kilka innych elementów analizy technicznej. Oczywistą pomocą dla podwójnego szczytu jest strefa oporu. Raz utworzony wierzchołek, gdy cena do niego dociera staje się oporem, który może spowodować przynajmniej korekcyjne spadki. Formacja ta wymaga umiejętnego rozegrania ponieważ jest formacją przeciw-trendową. Niebezpieczeństwem jakie za tym idzie jest duże prawdopodobieństwo, że potencjalny podwójny szczyt przekształci się w zwykły przebity opór.

Pokażę dwie możliwości tradingu pod formację podwójnego szczytu:

1) Dodanie dodatkowego elementu analizy technicznej w celu otwarcia pozycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
2) Otwarcie pozycji krótkiej zleceniem SELL STOP kilka pipsów poniżej zakończonej świecy, która utworzyła formację podwójnego szczytu.

Pierwszy sposób czyli dodatkowe potwierdzenie. Może to być m.in. świeca price action sugerująca zmianę trendu. Najbardziej skuteczne i często spotykana, są świece typu PIN BAR oraz formacja dwuświecowa OUTSIDE BAR. Gdy cena dochodzi w okolicę podwójnego szczytu to transakcja zawierana jest po pojawieniu się jednej ze wskazanych formacji.

Drugi sposób polega na złożeniu zlecenia SELL LIMIT poniżej zamkniętej świecy, która stworzyła formację podwójnego szczytu. Pozwala to potwierdzić, że transakcja zostanie otwarta gdy pojawią się spadki. Niestety w tym wariancie skuteczność zagrań nie będzie duża.

Trzeba też mieć świadomość, że formacja podwójnego szczytu jeżeli zostanie wyłapana na większym interwale to potrafi być bardzo zyskowna bo może być nawet początkiem nowego trendu. Z tego względu większa liczba stratnych zagrań zostanie z nawiązką odrobioną, gdy uda się złapać taką formację.

Przykłady formacji podwójnego szczytu na różnych interwałach:

EURUSD dla interwału 15-minutowego:

Formacja podwójny szczyt
Formacja podwójny szczyt na wykresie EURUSD dla interwału M15.

DAX30 dla interwału tygodniowego:

Formacja podwójny szczyt
Formacja podwójny szczyt na wykresie indeksu DAX30 dla interwału W1.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here