Formacja luka startowa jest częścią całej dużej grupy luk cenowych. Luki cenowe jako takie występują dosyć często na rynku. Na wykresach spółek luki możemy obserwować każdego dnia. Z kolei na rynku walutowym często można je obserwować na otwarciu poniedziałkowych notowań po weekendowej przerwie w handlu. Luka cenowa oznacza, że początek notowań znajduje się wyraźnie wyżej lub niżej w stosunku do zamknięcia poprzedniej sesji. Luki cenowe występują również w trakcie regularnych notowań na mało płynnych rynkach na przykład, gdy pojawiają się istotne dla waloru dane.
Co to jest formacja luka startowa?
Luka startowa jest specyficzną luką cenową ponieważ, gdy się pojawia przełamywany jest od razu istotny dla technicznego układu wykresu poziom. Poziomem tym może być linia trendu, istotne wsparcie albo opór, albo górne lub dolne ograniczenie kanału. Pojawienie się luki startowej zazwyczaj poprzedzone jest istotnymi danymi dla danego waloru. Luka startowa nie zostaje zamknięta (to znaczy na wykresie pozostaje przestrzeń pomiędzy świecami). Tworzeniu się luk cenowych powinien towarzyszyć wyraźnie zwiększony wolumen. To właśnie ten warunek jest kluczowy. Pozwoli on inwestorom zweryfikować czy ruch zgodny z kierunkiem pojawienia się luki ma szansę na kontynuację, czy też strona przeciwna będzie próbowała zamknąć lukę i odwrócić kierunek ruchu.
Luk startowych jak również całych formacji luk czyli: startowej, ucieczkowej i kończącej lepiej wypatrywać na rynku akcji. Na rynku walutowym ze względu na ciągłość handlu również w nocy niezwykle rzadko zdarzają się luki i zazwyczaj pojawiają się one po weekendzie, a ich wartość w tradingu jest ograniczona.
Przykład luki startowej na wykresie spółki FACEBOOK
Przykład wystąpienia luki na akcjach spółki FACEBOOK notowanej na indeksie NASDAQ. To właśnie luki startowe, które pojawiają się na rynku akcji są najbardziej wartościowe i po nich często pojawia się trwający dłuższy czas trend.
Po przełamaniu ośmiomiesięcznego ruchu korekcyjnego, w ramach którego cena akcji respektowała linię trendu spadkowego pojawiła się duża luka wzrostowa podparta bardzo dużym wolumenem. Pomimo tego, że przez kilka kolejnych sesji cena akcji Facebooka utrzymała się na tym samym poziomie duży wolumen jaki się w tym miejscu pojawił wskazywał, że trwa tutaj akumulacja akcji i ruch wzrostowy będzie kontynuowany.
Inni użytkownicy szukali również: Gross Domestic Product, Formacja dzień odwrotu, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja spodek odwrócony, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami