Naga MarketsWpis ten jest kontynuacją poprzedniej lekcji pt. “Formacja głowy z ramionami – jak czerpać z niej zyski? cz. 1”Jeśli nie znasz jeszcze pierwszej lekcji, przejdź do niej, a następnie wróć do poniższego artykułu.

Rozmieszczenie zlecenia stop loss i kontrola ryzyka

Mimo, że to proste, rozmieszczenie stop lossa dla formacji głowy i ramion stanowi kontrowersyjny temat. Niektórzy traderzy preferują umieszczanie stopa ponad prawym ramieniem, podczas gdy inni wybierają bardziej agresywne położenie.

Wszystko natomiast sprowadza się do tego, co działa najlepiej dla ciebie.

Mając to na uwadze sądzę, że stop loss powyżej prawego ramienia jest zbyt odległy. To niepotrzebnie i niekorzystnie wpływa na stosunek ryzyka do zysku.

Oto dlaczego…

Formacja głowy i ramion potwierdzona jest po zamknięciu tuż poniżej linii szyi, prawda? Tak więc zamknięcie z powrotem ponad tym samym poziomem neguje formację.

Teraz, zakładając, że mój stop znajduje się ponad prawym ramieniem czy będę czekać, aż rynek mnie wyrzuci, jeśli zamknie się z powrotem ponad linią szyi?

Oczywiście, że nie.

Zatem, tak naprawdę istnieją trzy sposoby na wyjście z transakcji, jeśli coś pójdzie nie tak. Zacznijmy od pierwszego i moim zdaniem, najmniej atrakcyjnego sposobu, a potem skończymy na moich dwóch ulubionych.

Rozmieszczenie stop lossa #1

Pierwszy obszar, w którym możesz umieścić zlecenie stop loss, znajduje się powyżej prawego ramienia.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Zwróć uwagę w jaki sposób opcja ta zapewnia wystarczającą ilość miejsca między twoim wejściem w transakcję, a zleceniem stop loss.

Niekoniecznie jednak jest to dobre. Powiedziałbym nawet, że wyrządza więcej szkód niż pożytku. Widzisz, tak odległy stop loss oznacza, że ​​obniżyłeś potencjalny zysk nawet o połowę lub jeszcze więcej.

W przypadku formacji na GBPJPY, cel mierzony, do którego się kierujemy wypada 1800 pipsów poniżej punktu wybicia. Jeśli wybrałeś pierwszą opcję oznacza to, że będziesz miał stopa wielkości 500 pipsów. Jeśli podzielimy przez tę liczbę nasz cel, otrzymamy zysk na poziomie 3,6 R.

To całkiem dobrze, zobaczmy jednak, co mogliśmy mieć przy sposobach zawartych w kolejnych sekcjach. 

Rozmieszczenie stop lossa #2

Jest to preferowany przeze mnie sposób na rozmieszczenie stopa. Pozwala uzyskać znacznie lepszy stosunek ryzyka do zysku, a jednocześnie daje mi możliwość “ukrycia” mojego stopa.

Oto, jak wyglądałby na wykresie GBPJPY:

Zwróć uwagę, że umieszczam stopa ponad szczytem ostatniego swingu. To wciąż około 200 pipsów od mojego wejścia, a więc stop jest ukryty, ale nie jest na tyle daleko, by negatywnie wpływał na mój potencjalny zysk.

Zawsze możesz jeszcze mocniej zawęzić stopa, jeśli oczywiście chcesz, wszystko bowiem zależy od tego, co pasuje do twojego stylu tradingu. Pamiętaj tylko, że im bliżej poziomu wejścia znajdzie się twój stop loss, tym większa szansa na przedwczesne aktywowanie tego zlecenia.

Pamiętasz zysk w wysokości 3,6 x ryzyko (R) przy pierwszym sposobie rozmieszczenia zlecenia SL?

Zamiast tego, wykorzystując drugi, prezentowany właśnie sposób zmniejszyłeś wielkość stopa z 500 do 200 pipsów. 

Z celem mierzonym na 1800 pipsów, to naprawdę niesamowity zysk w wysokości 9R (9 x ryzyko).

Mówiąc hipotetycznie, oznacza to zysk w wysokości 7,2% w porównaniu z zyskiem 18% przy założeniu, że ryzykujesz 2% salda na rachunku na transakcję.

Wyjście na zamknięciu (zabezpieczenie)

Nazywam to moją siatką bezpieczeństwa z uwagi na to, że każde zamknięcie sesji powyżej linii szyi sugeruje unieważnienie setupu. Nie wiem jak ty, ale ja wolałbym stracić 50 niż 100 pipsów.

Nawiązując do powyższego przykładu na GBPJPY, gdyby rynek zamknął się z powrotem ponad linią szyi, wychodzilibyśmy z transakcji. Takie zamknięcie sygnalizowałoby, że formacja nie jest już prawidłowa, a sprzedający stracili kontrolę.

Tak naprawdę, można stosować tę koncepcję niemal do każdej formacji, którą rozgrywasz. Koncepcja ta może pomóc zmniejszyć wielkość straty w przypadku, gdy rynek zwróci się przeciwko tobie.

Cel dla formacji głowy z ramionami

Wiedza na tem tego, kiedy realizować zysk może oznaczać różnicę między transakcją zyskowną, a stratną. Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy aspekt handlu.

Jeśli chodzi o formację głowy i ramion, istnieją dwa sposoby podejścia do tego tematu. Możliwe, że niektórzy będą także chcieli skorzystać z połączenia tych dwóch metod.

Podejście #1

Pierwszym i bardziej konserwatywnym podejściem jest księgowanie zysków na pierwszym kluczowym poziomie wsparcia. Isotne obszary wsparcia, które zdefiniowałeś mogą spowodować odbicie rynku. W związku z tym dobrym pomysłem może być wykorzystanie ponownego testu jednego z tych obszarów.

Z uwagi na to, że każda sytuacja jest inna, poziomy wsparcia będą się różnić. Natomiast jedyną rzeczą, która zawsze musi się zgadzać jest korzystny stosunek ryzyka do zysku. Tak więc pamiętaj, by zawsze dokonać niezbędnych obliczeń przed wejściem w transakcję.

Podejście #2

Drugie i bardziej agresywne podejście polega na wykorzystaniu ruchu mierzonego do zdefiniowana celu dla transakcji.

Chociaż użycie celu mierzonego jest bardziej agresywne z uwagi na to, że twój target znajduje się dalej od miejsca wejścia w pozycję, jest także bardziej uniwersalne.

Dlaczego tak jest?

Podczas korzystania z tej metody mierzysz wysokość całej formacji. Niezależnie od sytuacji zawsze będziesz mieć konkretny obszar docelowy.

Poniżej przykład z wykresu dziennego EURCAD:

Zwróć uwagę, że mierzenia dokonujesz od szczytu głowy bezpośrednio w dół, do linii szyi. Następnie bierzesz tę samą odległość i odmierzasz od punktu wybicia.

Pomiar od tego punktu jest niewielkim, lecz znaczącym szczegółem, zwłaszcza w przypadku linii szyi, która tworzy się pod pewnym kątem.

Ostatnia uwaga dotycząca celów mierzonych. Chociaż mogą one być niezwykle dokładne, rzadko zdarza się, że są idealne. Zatem dodatkową warstwę obrony stanowi tu myślenie o nich raczej jako o obszarach, a nie konkretnych poziomach.

Staraj się również znaleźć kluczowy poziom wsparcia, który krzyżuje się lub przynajmniej zbliża do celu mierzonego. Pomoże to zweryfikować obszar docelowy i zapewni większy stopień pewności podczas handlu.

Jeszcze kilka przykładów formacji głowy i ramiom

Kto nie chciałby więcej przykładów? Wiem, że chcesz.

Tak więc, bez owijania w bawełnę, oto kilka innych przykładów formacji głowy i ramion w działaniu.

Pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, jak każda struktura tworzy się na swój własny, niepowtarzalny sposób, jednak nadal pozostaje bardzo skuteczna w sygnalizowaniu odwrócenia na rynku.

Pierwszy mamy wykres dzienny EURCAD.

Zauważ jak w tym przypadku cel zmierzony równy jest kluczowemu obszarowi wsparcia / oporu. Chociaż nie jest to wymagane, może zwiększyć pewność, co do wszelkich koncepcji na transakcję wynikających z odwrócenia.

Drugi schemat odwrócenia utworzył się na tygodniowym wykresie USDJPY po wieloletnim trendzie wzrostowym.

Istotną różnicą w porównaniu z pierwszym odwróceniem, które widzieliśmy na EURCAD jest to, że linia szyi na USDJPY jest poziomem horyzontalnym. To oczywiście całkowicie dopuszczalne, jednak nie zdarza się bardzo często.

W większości przypadków wsparcie w postaci linii szyi tworzy się na ukos. Wysokość poziomu może być różna, ale jedna rzecz zawsze musi występować – poziom powinien przechodzić z dołu po lewej do góry po prawej. Zaobserwuj kąt na pierwszym wykresie EURCAD powyżej.

Łączenie wszystkiego w całość

Teraz połączmy w całość wszystko, czego właśnie miałeś okazję się nauczyć. Poniższe wideo (w j. angielskim) poprowadzi cię od początku do końca przez formację głowy i ramion, którą widziałeś na przykładach z wykresu EURCAD.

Kilka kluczowych spostrzeżeń przed zakończeniem

W tym momencie znasz już cechy formacji, wiesz gdzie jej szukać i co najważniejsze, jak wchodzić i wychodzić z zyskiem.

Jednak zanim skończymy tę lekcję, muszę podzielić się z tobą kilkoma kluczowymi spostrzeżeniami. Pomyśl o nich jako o zasadach do przestrzegania w przypadku rozgrywania formacji głowy i ramion.

Zacznijmy.

Formacja musi się tworzyć po wydłużonym ruchu wzrostowym

Zasada ta nie wymaga objaśnień. Może to być jedynie niedźwiedzia formacja odwrócenia, jeśli tworzy się po długim ruchu wzrostowym.

Jednym ze sposobów dwukrotnego sprawdzenia formacji jest upewnienie się, że po jej lewej stronie nie ma bezpośrednio leżących swingów.

Spójrz na powyższe wykresy. Zwróć uwagę na całą białą przestrzeń po lewej stronie. To właśnie chcesz zobaczyć, rozgrywając jakąkolwiek niedźwiedzią formację odwrócenia.

Żadne z ramion nie może wystawać poza głowę

Nie możesz unieść ramion ponad głowę, prawda?

Dla twojego dobra, mam nadzieję, że nie.

To samo tyczy się tej formacji technicznej. Głowa powinna zawsze wystawać ponad lewe i prawe ramię. Mimo, że nie istnieje precyzyjna reguła dotycząca odległości, powinno to być widoczne na pierwszy rzut oka.

Wskazówka: jeśli musisz kwestionować poprawność formacji, prawdopodobnie nie jest ona warta ryzykowania pieniędzy.

Linia szyi powinna być pozioma lub rosnąca, ale nigdy nie powinna opadać

Jeśli znajdziesz głowę i ramiona, gdzie linia szyi biegnie od lewej strony od góry do prawej w dół, raczej powinieneś trzymać się z boku.

Na przykład, jeśli widzisz to:

Jest to znak “słabej” formacji odwrócenia. Chociaż może zdarzyć się, że rezultat handlu na podstawie takiej formacji będzie pozytywny, to szanse nie układają się tu na twoją korzyść.

Zamiast tego, chcesz zobaczyć właśnie to:

Zwróć uwagę, jak linia szyi przesuwa się od dołu z lewej do góry po prawej stronie. Sugeruje to “zdrową” formację głowy i ramion, a prawdopodobnie właśnie taką chcesz mieć na oku.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​im bardziej nachylony jest kąt linii szyi, tym bardziej agresywne może być wybicie i odwrócenie. Nie trzeba szukać daleko za przykładem, wystarczy wrócić do wykresu GBPJPY, który zamieszczony był we wcześniejszym wpisie.

Ramiona powinny znajdować się na tej samej płaszczyźnie poziomej

Dość trudno to wyjaśnić, więc ilustracja wydaje się być bardziej odpowiednia.

Zwróć uwagę, że zarówno lewe, jak i prawe ramię w pewnym stopniu “zachodzą” na siebie. Każde ramię dzieli część tej samej płaszczyzny poziomej. Nie muszą się całkowicie pokrywać, ale muszą dzielić część zaznaczonego wyżej obszaru.

Jeśli znajdziesz strukturę cen, która nie pasuje do tego opisu, to technicznie rzecz biorąc nie jest to formacja głowy i ramion.

Trzymaj się interwałów dziennych i tygodniowych

Ostatnie, ale z pewnością nie mniej ważne są ramy czasowe, które często prowadzą do lepszych wyników. Po kilku latach handlowania na odwrócenie mogę z całą pewnością stwierdzić, że najbardziej wiarygodne są interwały dzienne i tygodniowe.

Mimo, że formację głowy i ramion możesz rozgrywać na wykresie 1- czy 4-godzinnym, wystawiasz się na ryzyko fałszywego wybicia. Tam też znajdziesz formację wyglądającą jak głowa z ramionami, jednak nie działającą jak ta z wykresu dziennego lub wyższego.

Aby tego uniknąć pamiętaj, by trzymać się dziennych i wyższych ram czasowych. Koniec końców, to tam zazwyczaj można znaleźć najbardziej spójne trendy.

Zakończenie

Istnieje wiele różnych sposobów handlu na odwrócenie handlu, jednak niewiele zapewnia tak dobry zysk jak formacja głowy z ramionami.

Nie chodzi tu tylko o handel na podstawie formacji technicznej. Chodzi raczej o “czytanie” akcji cenowej, by zrozumieć fundamentalne przejście między kupującymi i sprzedającymi.

Chociaż na rynku Forex nie ma żadnych gwarancji, strategia, której się właśnie nauczyłeś jest jedną z najlepszych. Postępuj zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w obu wpisach, a będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia konsekwentnych zysków.

Więcej od Justin Bennett:


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic.pl znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Powyższy artykuł pochodzi z portalu DailyPriceAction.comktórego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here