Naga MarketsW tym wpisie podzielę się z Tobą tym, jak krok po kroku rozgrywać formację głowy z ramionami (RGR).

Tak naprawdę, wkrótce zobaczysz nawet kilka przykładów, które rozgrywałem.

O tym powinienem wspomnieć na początek:
Nie jest to przewodnik tylko dla zaawansowanych traderów. Wierzę w prostotę.

Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, spodoba ci się ten przewodnik.

Zacznijmy.

Kluczowe atrybuty formacji głowy z ramionami

Zanim zaczniesz handlować na podstawie tej formacji, musisz najpierw poznać jej kluczowe cechy. Dzięki temu będziesz mógł łatwo zlokalizować najkorzystniejsze formacje do handlu.

Zacznijmy od poniższej ilustracji.

Jak widać na powyższym rysunku, formacja głowy i ramion ma pięć atrybutów.

W kolejności występowania są to:

  • Trend wzrostowy
  • Lewe ramię
  • Głowa
  • Prawe ramię
  • Linia szyi

Zauważ, że umieściłem “linię szyi” na końcu. Początkowo może się to wydawać błędem.

Jednakże potrzebujemy najpierw obu ramion i głowy, zanim będziemy mogli określić linię szyi. Jeśli brzmi to myląco, nie przejmuj się na razie. Nabierze to większego sensu w miarę postępów dzisiejszej lekcji.

Omówmy teraz każdy krok bardziej szczegółowo.

Krok 1: Trend wzrostowy

Pierwszą częścią formacji głowy z ramionami jest trend wzrostowy. Jest to wydłużony ruch wzrostowy, który ostatecznie prowadzi do wyczerpania.

Ogólna zasada jest taka, że im dłużej trwa wzrost, tym znaczniejsze może być odwrócenie.

Krok 2: Lewe ramię

Rynek zmierza w dół, tworząc wyższy dołek. W tym momencie rzeczy zaczynają się ze sobą łączyć, ale nie mamy jeszcze wszystkiego, by móc narysować linię szyi.

Krok 3: Głowa

Teraz, gdy uformowało się lewe ramię, rynek tworzy wyższy szczyt, który formuje głowę. Jednak pomimo byczego rajdu, kupujący nie są w stanie osiągnąć znacznie wyższego dołka.

W tym momencie, mamy lewe ramię i strukturę głowy. Linia szyi również zaczyna nabierać kształtu, potrzebujemy jednak jeszcze prawego ramienia, zanim będziemy mogli narysować linię szyi na naszym wykresie.

Krok 4: Prawe ramię

Prawe ramię to miejsce, w którym wszystko się łączy. Jest to wskazówka mówiąca o tym, że ​​kupujący są wyczerpani, a co za tym idzie, rynek może szykować się do odwrócenia.

Kiedy tylko zaczyna formować się prawe ramię, mamy wystarczająco dużo elementów, by móc zacząć rysować linię szyi. Ponieważ jednak formacja nie jest jeszcze kompletna, najlepiej myśleć o niej jak o poglądowym szkicu, a nie wersji ostatecznej.

Krok 5: Linia szyi

Teraz, gdy mamy już zdefiniowaną głowę i dwa ramiona, możemy narysować wsparcie w postaci linii szyi. Ten poziom stanie się kluczowym elementem, gdy będziemy mieli okazję do handlu na wybicie.

Pomyśl o wsparciu w postaci szyi jak o linii na piasku między kupującymi i sprzedającymi.

Czym jest i dlaczego się tworzy?

Cała akcja cenowa niesie za sobą pewien przekaz. Niektóre wiadomości są łatwiejsze do odczytania niż inne, jednak zawsze jakieś są.

Jeśli chodzi o formację głowy i ramion komunikat jest taki, że ​​kupujący się wyczerpują i najlepiej być przygotowanym na potencjalne odwrócenie.

Jednak co takiego jest w formacji, która powoduje odwrócenie rynku? Jak może do tego doprowadzić kilka prostych swingów?

Pytania tego rodzaju mogą dać ci istotne wskazówki i pomogą wznieść się na wyższy poziom.

Jednak jest pewien problem…

Sposób, w jaki sformułowałem dwa powyższe pytania nie uchwycił istoty formacji głowy i ramion.

Widzisz, to nie sama struktura cenowa powoduje odwrócenie rynku. Powodem jest transformacja, która występuję między kupującymi i sprzedającymi. Sama formacja jest produktem ubocznym tego procesu.

Aby lepiej wyjaśnić o co chodzi, spójrzmy na to z innej perspektywy. W tym celu użyjemy prawdziwej formacji głowy i ramion, która pojawiła się na wykresie tygodniowym GBPJPY.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Zauważ, że po nakreśleniu wyższego szczytu (głowa) i cofnięciu, kupujący nie byli w stanie pchnąć notowań z powrotem ponad głowę. To ostatecznie doprowadziło do utworzenia prawego ramienia.

Niższy szczyt byłby dużą czerwoną flagą ostrzegawczą, gdybyś był w tym czasie bykiem na GBPJPY.

Rzućmy okiem na ten sam wykres GBPJPY.

Jeśli pamiętasz z innej lekcji, jak określić siłę trendu, znakiem ostrzegawczym nadchodzącej zmiany tendencji jest zmiana w sekwencji szczytów i dołków.

Dla przykładu rynek, który kreślił wyższe szczyty i wyższe dołki, może mieć kłopoty z pojedynczym niższym szczytem. Jednak z technicznego punktu widzenia, trend nie jest zakończony, dopóki nie pojawi się niższy szczyt i niższy dołek. Zwróć uwagę, że akcja cenowa w drugim czerwonym kółku powyżej zaprowadziła cenę do nowego dołka.

Gdy tylko ten dołek został wybity, para GBPJPY zasygnalizowała, że ​​kupujący wpadli w tarapaty.

Formacja głowy i ramion nie sprawdza się wyłącznie z powodu samego wzoru. Działa ze względu na sposób w jaki tworzą się szczyty i dołki oraz wchodzą ze sobą w interakcje na szczycie trendu wzrostowego.

Zawsze pamiętaj, aby zachować prostotę. Wszystko, co tu robimy, jest określeniem potencjalnej zmiany trendu przez koncentrację na zależnościach między szczytami i dołkami.

Wybicie z formacji głowy i ramion

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać w odniesieniu do formacji głowy i ramion jest to, iż zostaje ona potwierdzona dopiero w momencie przełamania linii szyi (wsparcia).

Przez przełamanie mam na myśli zamknięcie pod linią szyi.

Częsty błąd wśród traderów to założenie, że formacja jest kompletna po utworzeniu prawego ramienia.

Tak naprawdę jest ona ukończona, a tym samym zdatna do handlu, dopiero po zamknięciu rynku poniżej linii szyi.

Zwróć uwagę na powyższej ilustracji, że rynek zamknął się poniżej linii szyi. Potwierdza to formację głowy i ramion, a także sygnalizuje wybicie.

Wskazówka: jeśli handlujesz na wykresie dziennym, przed rozważeniem wejścia w pozycję powinieneś poczekać na zamknięcie sesji poniżej linii szyi.

Teraz wróćmy do naszego przykładu na GBPJPY, by zobaczyć, gdzie formacja została potwierdzona.

Zauważ, że potwierdzenie wybicia wymagało zamknięcia dnia pod linią szyi. Chociaż kilka poprzednich sesji zbliżało się do wybicia poziomu, nigdy nie zamknęły się poniżej poziomu wsparcia.

Następnie omówimy kilka metod wejścia przy handlu na podstawie formacji głowy i ramion.

Jak wchodzić po wybiciu linii szyi

Jak dotąd w niniejszej lekcji omówiliśmy pięć cech formacji głowy z ramionami. Wiemy już także jak odróżnić formację, która wciąż pozostaje nienaruszona od tej, na której doszło do wybicia.

Teraz zaczyna się najlepsza część – jak handlować i oczywiście czerpać zysk formacji głowy i ramion.

Istnieją dwie szkoły jeśli chodzi o sposób wchodzenia po wybiciu. Pierwsza z nich to złożenie zlecenia oczekującego, które pozwoli na wejście trochę poniżej linii szyi. Pamiętaj o tym, że korzystający z tej metody traderzy nie czekają, aż rynek zamknie się poniżej linii szyi.

Problem z tym podejściem polega na tym, że narażasz się na fałszywe wybicie. Często zobaczysz spadek notowań pary poniżej poziomu wsparcia w ciągu dnia, a następnie zamknięcie ponownie powyżej tego poziomu przed godziną 17:00 czasu EST.

To z kolei prowadzi nas do drugiego podejścia, tego które ja osobiście preferuję. Metoda ta wymaga zaczekania na zamknięcie sesji poniżej linii szyi przed rozważeniem wejścia w pozycję.

W ten sposób zmniejszasz ryzyko wynikające z możliwości odwrotu rynku w kierunku przeciwnym do twojej pozycji, co spowodowałoby wyrzucenie z transakcji na stopie.

Właśnie z tego powodu skupimy się tylko na drugim podejściu. Jednak nawet, gdy oczekuje się na zamknięcie sesji pod linią szyi, należy rozważyć dwie metody wejścia.

Omówmy szczegółowo każdą z tych metod.

#1 metoda wejścia

Pierwszym sposobem na wejście po wybiciu z formacji głowy i ramion jest sprzedaż, gdy tylko świeca zamknie się pod linią szyi.

Dla przykładu, z uwagi na to, że analizujemy parę GBPJPY na interwale dziennym, czekamy na zamknięcie dnia poniżej linii szyi. To byłby nasz sygnał do wejścia w pozycję krótką (sprzedaż).

Oto, jakby to wyglądało:

Zwróć uwagę, że wchodzimy w pozycję krótką, gdy tylko para zamknie się pod wsparciem w postaci linii szyi dekoltu.

#2 metoda wejścia

Chociaż powyższa metoda ma swoje zastosowania, zwykle wolę czekać na ponowny test linii szyi w roli nowego oporu.

To z kolei prowadzi nas do drugiej metody wejścia.

Zwróć uwagę, jak przy drugiej metodzie wejścia czekamy na ponowny test linii szyi, która teraz powinna działać jako nowy opór.

Dzięki temu dokonujemy dwóch rzeczy:

Powyższa kombinacja powoduje, że prawie zawsze wybieram drugą metodę. Oczywiście, istnieją większe szanse na przegapienie wejścia w pozycje przez to oczekiwanie, ale potencjalna nagroda w zamian za to również jest duża.

Z kolejnej części dowiesz się m. in. gdzie umieszczać zlecenie stop loss i kontrolować ryzyko, a także jak wykorzystać ruch mierzony, by ustalić cel dla transakcji. Poza tym poznasz jeszcze kilka istotnych rzeczy na temat formacji głowy i ramion.

Więcej od Justin Bennett:


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic.pl znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Powyższy artykuł pochodzi z portalu DailyPriceAction.comktórego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here