Formacja flaga jest jedną z najbardziej popularnych patternów analizy klasycznej. Uważa się, że jest formacją kontynuacji i występuje najczęściej po długich ruchach w trendzie. Oznacza ona krótką przerwę w silnych ruchach rynku, a co za tym idzie – niezdecydowanie jego uczestników.
- formacja flagi jest formacją kontynuacji zarówno trendu spadkowego jak i wzrostowego
- występują po nagłych ruchach ceny
- swoją budową przypominają równoległobok
SPIS TREŚCI:
Co to jest formacji flaga?
Flaga składa się z dwóch równoległych linii, pomiędzy którymi zawarte są ceny. Swym wyglądem przypomina prostokąt lub równoległobok, który nachylony jest w kierunku przeciwnym do poprzedzającego ją ruchu.
Jako, że jest to formacja kontynuacji i to w dodatku jedna z najbardziej wiarygodnych, wybicie powinno nastąpić w kierunku trendu. W trakcie formowania się flagi wolumen powinien spadać, natomiast przed jej wystąpieniem powinien być wysoki, tak samo jak po wybiciu z formacji. Samo wybicie następuję w momencie przełamania górnej linii formacji na rynku byka, lub dolnego ograniczenia formacji, która ukształtowała się na rynku niedźwiedzia.
Zasięg formacji flaga
Dzięki formacji flagi można precyzyjnie określić potencjalny ruch jaki pojawi się po wybiciu. Wystarczy w tym celu odmierzyć długość ruchu poprzedzającego z pierwotnego punktu wybicia, a więc miejsca, gdzie przy przełamaniu ważnej linii wsparcia lub oporu zapoczątkowany został nowy trend. Odległość tę trzeba następnie odmierzyć od miejsca wybicia z formacji flagi.
Przykłady formacji flaga
Flaga w trendzie spadkowym
Pierwszym przykładem będzie flaga jako formacja kontynuacji w trendzie spadkowym na rynku EURAUD. Przedstawiona została poniższym wykresie 4-godzinnym:
Jak widać na powyższym wykresie, rynek złota znajduje się w trendzie spadkowym. Korekta spadków utworzyła wzór flagi, gdzie zarówno opór jak i wsparcie zostało kilkukrotnie przetestowane przed wybiciem.
Samo wybicie miało miejsce w momencie, gdy cena przełamuje dolne ograniczenie formacji (wsparcie) zamykając się pod nim. Następnie widoczne jest cofnięcie i ponowny test przełamanego wsparcia, które od tego czasu stanowiło opór.
Sposobów handlu na podstawie formacji flagi jest kilka. Można zawierać transakcję od razu po wybiciu lub też poczekać na ponowny test przełamanego poziomu. W pierwszym przypadku zlecenie zabezpieczające można ustawić ponad lokalnym szczytem. Kiedy jedna czekamy na re-test, stop loss ustawiony zostanie ponad szczytem ponownie testującym przełamany poziom. Zyski z kolei możemy realizować zgodnie z zasięgiem formacji, co zostało opisane już wcześniej.
Formacja flagi w trendzie wzrostowym
Poniżej znajduje się wykres 5-minutowy na rynku DAX, na którym utworzyła się formacji flagi w trendzie wzrostowym:
Obserwujemy widoczny trend wzrostowy, zapoczątkowany silnym impulsem. Następnie pojawia się korekta, która przybrała formę flagi. Wybicie następuje w momencie zamknięcia świecy na wykresie 5-minutowym powyżej górnego ograniczenia (oporu) formacji.
Cena po wybiciu dynamicznie skierowała się w górę i zrealizowała pełny zasięg formacji. Zwróć uwagę na to, że inaczej niż w poprzednim przykładzie, nie doszło do re-testu przełamanego oporu jako nowego wsparcia. Tym samym trader, który oczekiwałby ponownego testu nie zawarłby w tym przypadku transakcji.
Dodatkowe źródła
Jeśli interesuje Cię trading na podstawie formacji flagi, możesz zapoznać się z obszernym artykułem, który wiele na ten temat wyjaśnia: Trading na podstawie formacji flagi.
Istnieje jeszcze formacja flagi ukośnej / pochyłej, która w przeciwieństwie do opisywanego schematu zapowiada odwrócenie. Więcej o tym w artykule: Flaga pochyła, identyfikacja i wykorzystanie.
Inni użytkownicy szukali również: Gross Domestic Product, Formacja dzień odwrotu, Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami