Naga Markets
Formacja flaga – definicja

Formacja flaga jest formacją kontynuacji i występuje najczęściej po długich ruchach w trendzie. Oznacza ona krótką przerwę w silnych ruchach rynku, a co za tym idzie – niezdecydowanie jego uczestników.

Budowa formacji flaga

Flaga składa się z dwóch równoległych linii, pomiędzy którymi zawarte są ceny. Swym wyglądem przypomina prostokąt lub równoległobok, który nachylony jest w kierunku przeciwnym do poprzedzającego ją ruchu.

Jako, że jest to formacja kontynuacji i to w dodatku jedna z najbardziej wiarygodnych, wybicie powinno nastąpić w kierunku trendu. W trakcie formowania się flagi wolumen powinien spadać, natomiast przed jej wystąpieniem powinien być wysoki, tak samo jak po wybiciu z formacji. Samo wybicie następuję w momencie przełamania górnej linii formacji na rynku byka, lub dolnego ograniczenia formacji, która ukształtowała się na rynku niedźwiedzia.

Zasięg formacji flaga

Dzięki formacji flagi można precyzyjnie określić potencjalny ruch jaki pojawi się po wybiciu. Wystarczy w tym celu odmierzyć długość ruchu poprzedzającego z pierwotnego punktu wybicia, a więc miejsca, gdzie przy przełamaniu ważnej linii wsparcia lub oporu zapoczątkowany został nowy trend. Odległość tę trzeba następnie odmierzyć od miejsca wybicia z formacji flagi.

Przykłady formacji flaga

Flaga w trendzie spadkowym

Pierwszym przykładem będzie flaga jako formacja kontynuacji w trendzie spadkowym na rynku złota. Przedstawiona została poniższym wykresie 1-godzinnym:

flaga-gold

Jak widać na powyższym wykresie, rynek złota znajduje się w trendzie spadkowym. Korekta spadków utworzyła wzór flagi, gdzie zarówno opór jak i wsparcie dotknięte zostało przed wybiciem przynajmniej trzykrotnie.

Samo wybicie miało miejsce w momencie, gdy cena przełamuje dolne ograniczenie formacji (wsparcie) zamykając się pod nim. Następnie widoczne jest cofnięcie i ponowny test przełamanego wsparcia, które od tego czasu stanowiło opór.

Sposobów handlu na podstawie formacji flagi jest kilka. Można zawierać transakcję od razu po wybiciu lub też poczekać na ponowny test przełamanego poziomu. W pierwszym przypadku zlecenie zabezpieczające można ustawić ponad lokalnym szczytem. Kiedy jedna czekamy na re-test, stop loss ustawiony zostanie ponad szczytem ponownie testującym przełamany poziom. Zyski z kolei możemy realizować zgodnie z zasięgiem formacji, co zostało opisane już wcześniej.

Flaga w trendzie wzrostowym

Poniżej znajduje się wykres 4-godzinny rynku złota, na którym utworzyła się formacji flagi w trendzie wzrostowym:flaga-gold-2

Widzimy ruch wzrostowy, który zaznaczony została w jasnożółtym prostokącie. Następnie pojawia się korekta, która przybrała formę flagi. Wybicie następuje w momencie zamknięcia świecy na wykresie 4-godzinnym powyżej górnego ograniczenia (oporu) formacji.

Cena po wybiciu dynamicznie skierowała się w górę i zrealizowała pełny zasięg formacji. Zwróć uwagę na to, że inaczej niż w poprzednim przykładzie, nie doszło do re-testu przełamanego oporu jako nowego wsparcia. Tym samym trader, który oczekiwałby ponownego testu nie zawarłby w tym przypadku transakcji.

Dodatkowe źródła

Jeśli interesuje Cię trading na podstawie formacji flagi, możesz zapoznać się z obszernym artykułem, który wiele na ten temat wyjaśnia: Trading na podstawie formacji flagi.

Istnieje jeszcze formacja flagi ukośnej / pochyłej, która w przeciwieństwie do opisywanego schematu zapowiada odwrócenie. Więcej o tym w artykule: Flaga pochyła, identyfikacja i wykorzystanie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoziom wsparcia i oporu
Następny artykułFormacja głowa z ramionami
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średniterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here