Formacja diamentu kształtem przypomina romb. Formacja ta jest bardzo rozbudowana i powstaje po dużych ruchach cenowych. W trakcie jej formowania zazwyczaj trudno jest z całą pewnością potwierdzić, że to właśnie ona się formuje. Diament może wskazywać zarówno na kontynuację jak i na odwrócenie trendu. Podobnie jak w przypadku formacji trójkątów czy klinów decydujący jest tutaj kierunek wybicia się ceny z formacji.
Co to jest formacja diament?
Jest to formacja o dużym ryzyku i dosyć skomplikowana, ale warto jej szukać, ponieważ zazwyczaj jest zapowiedzią dużych ruchów cenowych. Czas kształtowania się formacji wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wahania cen w tej formacji najpierw rosną, a następnie maleją szykując się do jej wybicia. Dla rynku akcji początek formacji oraz jej koniec potwierdza wyraźny wzrost wolumenu.
W momencie wybicia się ceny z formacji diamentu trader może określić zasięg dalszego ruchu. Liczone jest to poprzez zmierzenie najdłuższej (pionowej) odległości dzielącej od siebie dwa skrajne punkty formacji. Następnie odmierzenie tej odległości od miejsca wyłamania jednego z ograniczeń formacji w kierunku wybicia (dokładnie zostało to pokazane na poniższej grafice pionowymi, częściowo przezroczystymi liniami).
Często zdarza się, że wejście ceny w tę formację oraz jej opuszczenie powiązane jest z lukami. W takim wypadku diament staje się łatwiejszy do rozpoznania na wykresie, a dodatkowo może być połączony z formacją wyspy odwrotu (zmiana trendu po dynamicznym ruchu).
Przykład formacji diament na wykresie złota
Na wykresie złota po dynamicznym ruchu wzrostowym pojawiła się formacji diament. Moment rozpoczęcia się formacji podparty był sporym wolumenem oraz luką wzrostową.
Kształtowanie się tej formacji trwało niemal miesiąc i wybicie z niej nastąpiło w dół. Wyjście ceny z przełamaniem dolnego ograniczenia formacji nastąpiło również luką, jednak tym razem spadkową. Diament w tym wypadku stanowił odwrócenie wcześniejszego trendu. Rozpoczęciu i zakończeniu formacji towarzyszył zwiększony wolumen. Na poniższym wykresie złoto zachowało się bardzo technicznie, ta sama formacja stanowiła równocześnie formację wyspy odwrotu po ruchu wzrostowym.
Inni użytkownicy szukali również: Formacja luka startowa, Formacja luka ucieczkowa, Formacja luka kończąca, Formacja spodek, Formacja kanał zwyżkujący, Formacja głowa z ramionami, Formacja trójkąt zniżkujący, Formacja odwrócona głowa z ramionami, Formacje spalone, Formacja klin zniżkujący, Formacja wyspa, Formacja ruch powrotny
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |