Naga MarketsPo formacji smoka i konika morskiego przyszedł czas na jedną z najciekawszych nowoczesnych formacji harmonicznych. Co takiego ciekawego jest w Cypher pattern?

Formacja Cypher

Przeszukując zakamarki internetu nie ma żadnej wzmianki o autorze tej formacji ani żadnych źródłowych materiałów czy badań dotyczących tej formacji co nie przeszkadza wielu osobą wygłaszania na forach swojego przekonania, iż  formacja Cypher może się poszczycić 80% skutecznością (widziałem nawet dokładniejsze wpisy w stylu 84%) jednak na próżno szukać na to dowodów. Jednak jako pierwsza z opisywanych przeze mnie nowoczesnych formacji zaciekawiła mnie na tyle aby sprawdzić ją szerzej w kontekście swojego tradingu. Dlaczego ? O tym w dalszej części wpisu.

Cypher pattern

Tym razem nie zadam standardowego pytania – “co widać na wykresie?” ponieważ w odróżnieniu od  formacji smoka czy konika morskiego Cypher nie bazuje na żadnej innej strukturze tylko podobnie do klasycznych formacji harmonicznych opiera się na zależnościach z ciągu fibonacciego.

W odróżnieniu jednak od klasycznych formacji harmonicznych (takich jak Gartley, Bat, Crab czy Butterfly) jest to formacja odwrócona.  Znaczenie tego jest takie, że punkt C, który w formacjach klasycznych znajduję się powyżej punktu A (dla formacji spadkowych), w tym wypadku jest niżej co jest jego cechą charakterystyczną.

Cypher Pattern

Jak wykryć Cypher pattern (formacja cypher)  na wykresie?

  1. Punkt C musi wypaść na 127,2% XA (dopuszczalny przedział 113 – 141,4).
  2. Sprawdzić czy punk B mieści się w przedziale od 38,2 do 61,8% odcinka XA (oczywiście styczność punktu B z którymś z tych poziomów oznacza większą harmoniczność układu niż tylko obecność tego punktu w danym przedziale).
  3. Punkt D wypada idealnie na 78,6% XC co jest punktem krytycznym układu.
  4. Wejście i stop loss nie jest dokładnie sprecyzowany – tak jak w wypadku klasycznych formacji zależy to od indywidualnego trading planu.

Jakie poziomy docelowe można wyznaczyć dla Cypher pattern ?

Cypher pattern

  1. TP1 – 38,2% CD
  2. TP2 – 50% CD
  3. TP3 – 61,8% CD
  4. TP4 – 78,6 CD

Jak widać poziomy take profit ustawione są na kolejnych poziomach fibo. Najczęściej spotykana wersja zawiera dwa TP na poziomach 50 i 61,8% CD.

Schemat formacji:

Cypher pattern

>No dobrze ale co sprawiło, że Cypher pattern mnie zainteresował? Przeglądając opisy i zagrania innych traderów natknąłem się na coś co można nazwać jako agresywną zagrywkę na punkt C co w połączeniu z dość nietypowymi take profitami jak na formację harmoniczną, gdzie zazwyczaj ostateczny TP wypada po prostu na poziomie ostatniego punktu formacji, doprowadziło mnie do pewnego pomysłu w jaki sposób mogła powstać ta formacja ale o tym usłyszycie w poniższym nagraniu.

Do automatycznego wykrywania formacji harmonicznych na wykresie służą dwa wskaźniki: ZUP (formacje klasyczne jak i nowoczesne) oraz korHarmonics (tylko formacje klasyczne) do ściągnięcia tutaj.

A czy Wy macie jakieś doświadczenia z tą formacją?

 

Szymon Nowak (1do1)

Tekst pochodzi z https://1do1.biz.pl/formacje-harmoniczne/tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here