Naga Marketsźródło: http://speedpropertybuyers.co.uk/Większość traderów “szarpie się” z tradingiem z uwagi na nieustanną walkę z kilkoma najistotniejszymi regułami tradingu. Na początku tej listy znajdują się próby wyłapywania szczytów i dołków oraz przewidywania ruchów cen. Rozmawialiśmy o problemie łapania szczytów i dołków już wcześniej, a dzisiaj odkrywamy nową zasadę handlu, która może spowodować dużą zmianę w twoim tradingu.

W przypadku braku lepszych słów, po prostu nazwiemy tę zasadę formacją “Boom and Bust” (wzrostu i spadku). Odkryłem ją kilka lat temu w książce o analizie technicznej i od tamtej pory stanowiła znaczną część mojego handlu. Jest to jednak coś więcej niż kolejny schemat price action – to “niezmienne prawo” opisujące jak traderzy poruszają rynkiem i jak psychologia (mas) przejawia się w ruchach cenowych.

Wprowadzenie do formacji “Boom and Bust”

Jak sama nazwa wskazuje, formacja składa się z dwóch części: silnego wzrostu (boom) i spadku (bust). Najlepiej wykorzystywać tę formację do identyfikacji końca trendu lub jeśli szukasz okazji do handlu na jego odwrócenie.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje idealny przykład formacji “Boom and Bust”. Na początkowym etapie trend jest powolny i umiarkowany (zielone linie trendów). Nagle, momentum się podnosi, a trend przyspiesza do czas aż linie trendu mają bardzo ostry kąt (czerwone linie trendu). Potem zwykle pojawia się jakaś formacja techniczna (w tym przypadku jest to podwójny szczyt i nieudane wybicie) lub twoje wskaźniki zawracają (w postaci dywergencji, jak później zobaczymy) sygnalizując koniec boomu. Ostatecznie pojawia się spadek (bust) i cena gwałtownie odwraca w kierunku przeciwnym do wcześniejszego trendu.

Jest to scenariusz idealny, a teraz przyjrzymy się, dlaczego ta formacja działa tak dobrze.

Cechy trendów wzrostowych i spadkowych – natura psychologii tłumu

Od dawna wiadomo, że cena porusza się odmiennie w trakcie trendów wzrostowych i spadkowych. Podczas gdy traderzy zwykle traktują rajdy i wyprzedaże tak samo, profesjonaliści wiedzą, że konieczne jest poznanie aktualnego otoczenia rynkowego i odpowiednie dostosowanie swojego podejścia – nie można stosować tej samej metody handlu podczas trendów wzrostowych i spadkowych.

Formacja “Boom and Bust” działa najlepiej w trendzie wzrostowym, tak jak opisano wyżej. Powodem jest to, że prawie wszystkie bańki zaczynają się powoli, a potem nabierają rozpędu w drodze do góry. Co więcej, panika po bańce jest największa po rajdzie, a niezliczone badania empiryczne potwierdziły, że ruchy cenowe są znacznie szybsze gdy rynki spadają. W rezultacie opór jest mniejszy, a cena szybciej podróżuje w drodze na południe.

Nalegamy, abyście z otwartym umysłem zaczęli przyglądać się swojemu tradingowi oraz metodologii. Czy naprawdę możesz używać swojego systemu i handlować nim zarówno w przypadku długich i krótkich pozycji, czy też powinny istnieć różne zasady i metody dla transakcji kupna i sprzedaży oraz trendów wzrostowych lub spadkowych?

Mierzenie “Boom-u”

Aby zidentyfikować okres boomu niekoniecznie potrzebujesz linii trendu. Odległość jaką cena przebyła od średniej kroczącej może dać pierwszą wskazówkę na temat niedawnej akcji cenowej. Co więcej, wstęgi Bollingera mogą pomóc zmierzyć stopień nadmiernego wydłużenia trendu oraz określić, jak silny jest okres boomu. Jeśli cena notowana jest poza zewnętrznymi pasmami Bollingera, a trend charakteryzuje się wysokim momentum (duże świece i wysoką wartość Stochastica), często klasyfikuje się to jako scenariusz dla boomu.

Wskazówki dotyczące rozgrywania formacji “Boom and Bust”

Problem z tą formacją polega na tym, że rajdy podczas okresów boomu mogą trwać bardzo długo, dłużej niż sugerowałaby to logika. Stąd też należy unikać ‘shortowaniaekstremalnych baniek czy okresów boomu!

Chociaż wcześniej czy później każda bańka pęknie, jako trader musisz szukać scenariusza, w których twoja przewaga jest największa i trzymać się z dala od niepewnych lub nieopłacalnych setupów.

Oto 5 najważniejszych zasad handlu pozwalających na opanowanie formacji “Boom and Bust”:

1) Trzymaj się z dala od ogromnych baniek!

W niższych przedziałach czasowych można znaleźć mniejsze formacje “Boom and Bust” – szczególnie interwał 4-godzinny to dobry kompromis między większymi formacjami na wyższych ramach czasowych oraz niewiele znaczącymi i krótkotrwałymi trendami na niskich interwałach. 

2) Nie przewiduj. Czekaj na wyraźne oznaki odwrócenia

Powiedzieliśmy wcześniej, że próba przewidywania sytuacji na rynku zazwyczaj powoduje katastrofę. Profesjonalny trader czeka na wyraźne oznaki odwrócenia i wchodzi na rynek tylko, gdy cena zaczęła już spadać. Podobnie jak w przypadku podążania za trendem (termin “podążania” jest kluczowy!), trader musi zaadoptować nastawienie podążania za odwróceniem – zamiast je przewidywać. Pierwsza i ostatnia część ruchu cenowego jest najtrudniejsza do złapania, a traderzy radzą sobie lepiej, kiedy nie są zbyt chciwi i skupiają się na handlu w ‘bezpiecznej’ części pomiędzy ruchem początkowym i końcowym.

3) Użyj narzędzi potwierdzających

Istnieje wiele narzędzi, które może wybrać trader, jeśli chodzi o rozpoznawanie spowolnienia momentum i zmiany nastrojów na rynku. Mówiliśmy wcześniej o dywergencjach, podwójnych dywergencjach i tradingu na powrót do średniej. Ponadto potwierdzenie w cenie, takie jak podwójny szczyt czy fałszywe wybicie również może dostarczyć ważnych wskazówek. Jak wspomniano wcześniej, wstęgi Bollingera i średnie ruchome są to także świetne narzędzia do mierzenia tego, jak silny jest okres boomu.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

4) Nie trzymaj zbyt długo. Strategia “kupowania osunięć” często może powstrzymywać spadek cen podczas wyprzedaży

Strategia “kupowania osunięć” może być zabójcza dla traderów handlujących na odwrócenie, ponieważ często sprawia, że cena zawraca na krótko. Traderzy podążający za trendami, którzy desperacko kupują osunięcia podczas wyprzedaży, mogą szybko wyeliminować szanse na odwrócenie. Dlatego szybko chwytaj zyski i wiedz, kiedy wydostać się ze swojej pozycji, gdy ta porusza się w przeciwnym kierunku.

5) Wybierz swoje miejsca!

Musisz wiedzieć jaka jest twoja przewaga, zwłaszcza jako trader handlujący na odwrócenie. Gdzie szukasz trendów, które wyglądają jak formacja “boom”? Jak definiujesz scenariusz “boomu”? Z jakich narzędzi korzystasz, by określić scenariusze, w których prawdopodobne jest odwrócenie? Kiedy wchodzisz w transakcje? Jak wybierasz cele dla transakcji i kiedy wychodzisz z transakcji przed przed osiągnięciem celu?

Trading na odwrócenie (reversal trading) może być lukratywnym stylem tradingowym, ale jednocześnie bardzo szybko może zakończyć się katastrofą, jeśli nie jesteś w 100% pewny swojej przewagi. W związku z tym, tego stylu tradingu powinni unikać amatorzy oraz traderzy niestabilni emocjonalnie.

Więcej od Tradeciety:

 


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here