Naga Markets



Joe Ross

Autorem poniższego artykułu jest Joe Ross, popularny trader i twórca powszechnie wykorzystywanych teorii analizy technicznej. Polskie wydanie jego książki pod patronatem Comparic.pl można znaleźć w Maklerska.pl.

Przez wiele lat dochodziłem do tego, że istnieją pewne prawa, które znajdują odzwierciedlenie na wykresach giełdowych. Nazwałem je „The Law of Charts” (TLOC). W poniższym artykule chciałbym udowodnić, że opisane przeze mnie koncepcje to czyste prawo, a nie kolejna teoria jakiegoś szkoleniowca.

Te artykuły również Cię zainteresują




W rzeczywistości nigdy nie ma pewności dlaczego cena w danej chwili zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Jedno jest jednak pewne. Jeśli mamy do dyspozycji dane z poziomami maksimum i minimum barów w określonym horyzoncie czasowym zawsze będziemy w stanie ujrzeć formacje opisane w TLOC, jak formacje 1-2-3, konsolidacje czy haki Rossa.

To co widzimy na wykresach to nic innego, jak reakcje popytu i podaży w odniesieniu do ceny, jaką ktoś jest gotowy zapłacić lub przyjąć za dany produkt. Pierwszy raz zauważyłem, że formacje giełdowe istnieją, gdy zaobserwowałem na rynku pewną zależność i jej powtarzalność w postaci określonego kształtu tworzonego przez bary. Te same kształty widziałem na wykresach cenowych różnych instrumentów. Kiedy solidnie przyjrzałem się liniowemu wykresowi na spread oraz najzwyklejszemu wykresowi barowemu, doszedłem do wniosku, że tym co sprawia, że cena zachowuje się w taki, a nie inny sposób to źródło danych wykresu. Następnie poszedłem krok dalej. Znalazłem zestaw danych z gazometru z południowej Kalifornii. Jak się okazało, również i te dane przedstawiały formacje opisane w TLOC. Łatwo można było na nich oznaczyć np. formacje 1-2-3 czy haki Rossa. Po serii tych doświadczeń tak naprawdę dopiero wtedy przekonałem się, że to co widzę to nie jakaś teoria, a prawo, których cena po prostu nie może ignorować.

Jako ostateczny dowód w tej sprawie niech posłuży wykres, który jakiś czas temu dostałem od pewnego tradera z Niemiec. Jest to wykres prezentujący odczyty poziomu wody w rzece Elbe. Jak widać (grafika poniżej) TLOC można zastosować również i w tym przypadku. Pamiętajmy jednak, że TLOC nie jest ani teoretycznym gdybaniem, ani systemem transakcyjnym. Za pomocą TLOC nie inwestujemy, a jedynie opisujemy rynek, co pozwala nam zrozumieć co się na nim dzieje i dopiero później, przy wykorzystaniu innych narzędzi, ewentualnie złożyć zlecenie. Jednym z narzędzi generujących sygnały jest np. Traders Trick Entry (TTE).

Joe Ross – trader z 50-letnim doświadczeniem, autor wielu publikacji oraz twórca między innymi takich koncepcji jak: prawo wykresów, hak Rossa oraz TTE (Trader’s Trick Entry). Jego najnowsza książka na polskim rynku dostępna jest w księgarni maklerska.pl.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here