Naga Markets

Forma udziału finansowego PGNiG w Ostrołęce C zostanie ustalona do końca 2022 r.Warszawa, 29.11.2021 (ISBnews) – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), PKN Orlen i Energa zawarły aneks do umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego zasilanego paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka “C” z dnia 22 grudnia 2020 r., podały spółki. Uzgodniły, że docelowa forma zaangażowania PGNiG w realizację projektu przyjmie postać udziału finansowego, a jego wysokość i sposób wniesienia powinny zostać określone w odrębnej umowie, która zostanie zawarta do końca 2022 r.

“W efekcie zawarcia aneksu do umowy strony potwierdziły gotowość do kontynuowania współpracy przy projekcie budowy Elektrowni Ostrołęka ‘C’ (projekt gazowy), identyfikując jednakże konieczność dostosowania zasad współpracy do warunków, w jakich projekt gazowy ma być realizowany. Strony będą dążyć do uzgodnienia, aby docelowa forma zaangażowania PGNiG w realizację projektu gazowego przyjęła postać udziału finansowego spółki, którego wysokość i sposób wniesienia powinny zostać określone w odrębnej umowie, która zostanie zawarta do końca 2022 r.” – czytamy w komunikacie.W czerwcu br. CCGT Ostrołęka – spółka celowa Energi z Grupy Orlen – podpisała z generalnym wykonawcą budowy elektrowni – firmą GE Power aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową. Wartość aneksu dotyczącego budowy elektrowni gazowej szacowana jest na ok. 2,5 mld zł i będzie o połowę niższa niż kontaktu na budowę elektrowni węglowej.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkp cargo gpw | biomed kurs akcji | develia cena akcji | kurs santander | cyfrowy polsat akcje kupno | kurs jena | swig80 notowania |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here