Naga MarketsForex zajmuje miejsce rynku obligacji, twierdzą eksperciPandemia doprowadziła do dużych zmian na rynku. Inwestorzy, którzy kiedyś skupiali się na handlu obligacjami, dzisiaj muszą zacząć szukać alternatyw. Coraz częściej zwracają się oni w kierunku walut, które w ostatnich miesiącach charakteryzują się wysoką zmiennością.

  • Zakupy banków centralnych zaburzyły rynek obligacji.
  • Inwestorzy zaczynają korzystać z rynku walutowego, jakowskaźnika nastrojów gospodarczych.
  • Od maja euro umocniło się w stosunku do dolara o ponad 10%

Ekspansywna polityka monetarna

Na wiosnę światowe banki centralne rozpoczęły akcję zakupów obligacji, z powodu rozpoczynającego się kryzysu. Tempo skupu, które wyniosło 2 miliardy dolarów na godzinę, doprowadziło do zaburzenia rynku i zmniejszenia jego atrakcyjności dla inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obligacje służą bankom centralnym jako narzędzie polityki monetarnej, a inwestorzy mogli dzięki nim wyrażać swoje odczucia dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej. Teraz jednak potrzebna jest alternatywa, którą może stać się rynek walutowy.

Zobacz również: Szwajcarski Bank Narodowy może zostać zmuszony do sprzedania akcji o wartości 100 mld dol.

To dopiero początek, ale anegdotyczne dowody z niektórych rozmów z klientami sugerują, że patrzą oni na waluty jako na klasę aktywów, która pomoże przewidzieć trendy rynkowe, w porównaniu z wcześniejszymi rozmowami, na temat tego, co przewidują rynki obligacji – powiedział Robert Mcadie, strateg w BNP Paribas.

Inflacja będzie rosnąć

Na zwiększenie zmienność na rynku walutowym bez wątpienia będą miały wpływ wciąż niskie stopy procentowe, ale także coraz luźniejsze cele inflacyjne. Rezerwa Federalna zapowiedziała pozwolenie inflacji na przekroczenie progu 2% „na jakiś czas”. Podobne sugestie słychać coraz częściej także z Frankfurtu. Europejski Bank Centralny będzie starał się walczyć z deflacją, luzując politykę monetarną i zwiększając swój program zakupu aktywów.

Dobrym przykładem wysokiej zmienność na rynku walutowym jest euro, które od czasu ogłoszenia Europejskiego Funduszu Odbudowy w połowie maja umocniło się już o ponad 10% w stosunku do dolara.

Zainteresowanie naszych klientów rynkiem walutowym nigdy nie było większe. Ale niektórzy inwestorzy stosują podejście czekaj i obserwuj. Chcesz zainwestować nowy kapitał przed 3 listopada? Prawdopodobnie nie – ostrzegł w rozmowie z Reutersem Russell LaScala, współzarządzający oddziałem FX w Deutsche Banku.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here