Naga MarketsForex spokojny w poniedziałek. Kursy walut: Funt oddaje piątkowe zyskiChińska giełda tąpnęła o 9 proc. po wznowieniu notowań po tygodniowej przerwie w obliczu pogarszającej się sytuacji związanej z koronawirusem. Nadzwyczajne cięcia stóp procentowych LBCh i zapowiedź działań rządu w Pekinie zahamowały przecenę. Rynek FX zachowuje spokój poza GBP, który odwraca zyski z piątku. Ropa wyciąga się z dołka, złoto odwraca wzrosty.

  • Rynek w Chinach wystartował pierwszy raz do 23 stycznia i miał do nadrobienia cały tydzień rosnących niepokojów o skutki koronawirusa dla gospodarki Chin i całego świata.  Shanghai Composite na otwarciu stracił 8,7 proc., a CSI300 tąpnął o 9,1 proc. USD/CNY wyskoczył do 7,02.
  • Ale opanowanie przyszło po reakcji chińskich władz. Rząd chiński ogłosił cały szereg środków stymulujących, aby pomóc zarówno rynkom, jak i gospodarce. Ludowy Bank Chin wstrzyknął w rynek 1,2 bln CNY poprzez obniżenie o 10 pb stawek pożyczkowych.
  • Chiny potwierdziły ponad 17 tys. zarażonych przy 361 przypadkach śmiertelnych
  • Rynek walutowy (poza juanem) zachowuje spokój. Netto widzimy skromne odreagowanie AUD i NZD, a dalej USD, który w piątek silnie tracił za spadającymi rentownościami długu USA, gdyż rynek zaczął dyskontować obniżkę stóp proc. Fed jako odpowiedź na epidemię.
  • Najsłabszy jest GBP, który koryguje silne wzrosty z piątku. Inwestorzy ustawiają się też przed dzisiejszym wystąpieniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.  Podczas ważnego przemówienia Johnson przedstawi stanowcze stanowisko w sprawie rozmów handlowych po brexicie.
  • Stabilizacja nastrojów widoczna jest po notowaniach surowców. Złoto wyskok do 1592 zamienia na cofnięcie do 1577. Ropa WTI zaczęła dzień pod 50,5, ale już odbiła do 51,4.
  • Chociaż wskaźnik Caixin PMI dla przemysłu spadł do 51,1 w styczniu z 51,5 w grudniu, to był nieco lepszy niż konsensus (51,0). Odczyt nie był jednak wystarczająco silny, aby wesprzeć rynki.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here