Naga MarketsSpokojny start tygodnia z polityką w tle. Według doniesień UE27 ma dziś sfinalizować dyskusję o przedłużeniu brexitu z prawdopodobną datą 31 stycznia. Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Johnson ma zamiar wnioskować o przedterminowe wybory 12 grudnia, ale brakuje mu głosów. Poza tym panuje atmosfera wyczekiwania na ważniejsze wydarzenia następnych dni. Na koniec pamiętajmy, że w tym tygodniu tylko Europa ma przesunięty czas – wydarzenia w USA są o godzinę wcześniej niż zwykle.

  • GBP/USD krąży przy 1,2830. Źródła Guardiana informują o projekcie dokumentu, że odroczenie brexitu do 31 stycznia może zawierać klauzulę wcześniejszego zakończenia, jeśli „wszystkie strony porozumienia dokonają ratyfikacji procedury”. Wówczas brexit będzie mógł nastąpić od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ratyfikacyjnym.
  • W Londynie premier Johnson ma zamiar podjąć próbę rozwiązania parlamentu, ale potrzebuje do tego 2/3 głosów Izby Gmin, jednak Partia Pracy jest przeciwna. Johnson może jednak skłonić opozycję do złożenia wniosku o wotum nieufności, do którego przegłosowania potrzeba tylko 50 proc. głosów.
  • Rynek walutowy pozostaje uśpiony w oczekiwaniu ważniejszych wydarzeń tego tygodnia, w tym decyzji FOMC (środa) i raportu NFP (piątek).
  • EUR/USD dryfuje pod 1,11, USD/JPY pozostaje relatywnie wysoko na 108,70. EUR/PLN wrócił do 4,28.
  • Na koniec piątkowego handlu apetyt na ryzyko wzmocnił się po tym, jak Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA wydało oficjalne oświadczenie, według którego USA i Chiny poczyniły postępy w zaproszeniu i że są bliskie sfinalizowania niektórych części umowy. Rozmowy będą kontynuowane. Była to pozytywna wiadomość, ale trudno jasno stwierdzić, co dzieje się za kulisami.
  • Na rynku akcji nic spektakularnego. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,3 proc. i jest najwyżej od roku. Chiński Shanghai Composite rośnie o 0,8 proc.
  • Ropa naftowa WTI traci dziś 0,3 proc. do 56,5 USD/b, co wygląda na techniczne odreagowanie silnych wzrostów z ubiegłego tygodnia.
  • Złoto pozostaje pod presją kupna, choć w minimalnej skali – cena uncji rośnie do 1508 USD.
Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here