Naga Markets5 września 2013 7:10

Sesja Amerykańska:

Obrót w trakcie sesji w USA przyniósł wzrost kwotowań eurodolara do poziomu 1,3217 USD. Ruch ten w dużej mierze wynikał z realizacji zysków z ostatniego umocnienia amerykańskiej waluty. Bezpośrednim powodem stały się lepsze od oczekiwań dane fundamentalne z Eurolandu, które spowodowały zamkniecie części pozycji przed dzisiejszym posiedzeniem EBC. Równocześnie warto zwrócić uwagę na spadek kwotowań polskiej waluty, który miał miejsce po prezentacji założeń reformy OFE.

Sesja Azjatycka:

Handel w Tokio przynosi spadek notowań eurodolara do okolic 1,3187 USD. Dodatkowo obserwujemy silny wzrost notowań EUR/CHF oraz wybicie na USD/JPY. Notowania pozostałych par pozostają względnie stabilne.

Kluczowe wydarzenia ostatnich 24 godzin:

– Dolar ustabilizował się w środę, a jego kurs wobec koszyka głównych walut oscylował wokół sześciotygodniowego maksimum, ponieważ pozytywne dane z USA wsparły oczekiwania, że Fed zacznie we wrześniu ograniczać program zakupu aktywów. Inwestorzy kupowali dolara, który uważany jest za bezpieczną przystań, także ze względu na możliwą interwencję militarną USA w Syrii. Prawdopodobieństwo ataku wzrosło w środę gdy prezydent Rosji Władimir Putin wyraził gotowość do interwencji pod warunkiem, że użycie broni chemicznej przez siły Bashara al-Assada w Syrii zostanie udowodnione.

– Ministerstwo Finansów zaproponowało, by deficyt budżetu na 2014 rok ustalić na poziomie deficytu na 2013 po nowelizacji, która zakłada jego wzrost do 51,6 miliarda złotych, poinformowało źródło rządowe.

– Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieni stóp procentowych przynajmniej do końca 2013 roku, zapowiedziała w środę Rada. Koniunktura będzie się umiarkowanie poprawiać, a inflacja pozostanie niska, wynika z komunikatu.

– Obligacje zarządzane przez Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który zajmie się też wypłatą emerytur, zapowiedział premier Donald Tusk prezentując reformę systemu OFE. “Ta część obligacyjna będzie przekazana do ZUS na poziomie, który odpowiada wycenie obligacyjnej części na 31 grudnia 2012. Uważamy, że konsekwencją tej decyzji poza pozytywną, dotyczącą długu, będzie także bezpieczna emerytura” – powiedział. Premier wykluczył możliwość przejęcia przez państwo akcji posiadanych przez OFE. Przynależność do OFE stanie się dobrowolna – Polacy będą mieli trzy miesiące na podjęcie decyzji, czy chcą w nich być, czy nie. Jeśli decyzji nie podejmą, trafią do ZUS. Składka wynieść ma 2,92 procent. Na 10 lat przed emeryturą aktywa z OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS, zapowiedział premier. Po ogłoszeniu decyzji dot. przyszłości OFE obserwujemy lekkie osłabienie polskiej waluty w ślad za wzrostem rentowności obligacji, jednak jak dotąd skala ruchu pozostaje ograniczona.

Autor: Konrad Ryczko BossaFX

Wypróbuj darmowe Demo BossaFX: LINK
lub konto Real: LINK

Comparic Forex Broker

Te artykuły również Cię zainteresują


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here