10 lipca 7:30
Sesja Amerykańska:
W trakcie obrotu na giełdach w Nowym Jorku obserwowaliśmy silny spadek kwotowań eurodolara z poziomu 1,2863 USD do okolic 1,2754 USD. Umocnienie dolara widoczne były na większość zestawień walutowych, gdzie m.in. GBP/USD czy AUD/USD zanotowały znaczący spadek. Co ciekawe pary surowcowe wykazały się w tym scenariusz względną siłą nie pogłębiając ostatnich minimów.
Sesja Azjatycka:
Obrót w Tokio przynosi jak dotąd stabilizację kwotowań eurodolara w okolicach 1,2784 USD. Równocześnie para AUD/USD zdołała wyznaczyć nowe tygodniowe maksima w okolicy 0,9215 USD.
Kluczowe wydarzenia ostatnich 24 godzin:
– W czerwcu spadły import i eksport Chin, wynika z opublikowanych w środę danych. Dane zaskoczyły analityków, którzy spodziewali się kilkuprocentowych wzrostów. Eksport Chin spadł w czerwcu o 3,1 procent rok do roku, a import zmalał o 0,7 procent, dając nadwyżkę handlową w wysokości 27,1 miliarda dolarów. Analitycy oczekiwali, że chiński eksport wzrósł w maju o cztery procent rok do roku, import zwiększył się o osiem procent, a nadwyżka handlowa wyniosła 27 miliardów dolarów.
– We wtorek po południu zniżka kursu euro nabrała tempa w reakcji na wypowiedź członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Joerga Asmussena. Stwierdził on bowiem, że “bank dysponuje standardowymi i niestandardowymi instrumentami, których może użyć, jeśli zajdzie potrzeba”.
– Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ściął prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2013 roku do 3,1 z 3,3 procent oczekiwanych w kwietniu z powodu spowolnienia we wschodzących gospodarkach i Europie, podał we wtorek fundusz. “Zwiększyło się ryzyko, że przedłuży się spowolnienie we wschodzących gospodarkach” – podał MFW w aktualizacji raportu World Economic Outlook. Fundusz obniżył także prognozę wzrostu globalnego Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 2014 roku – do 3,8 procent z 4,0 procent.
Autor: Konrad Ryczko BossaFX
Wypróbuj darmowe Demo BossaFX: LINK
lub konto Real: LINK