Naga Marketswykresy rynku forexIndeksy na świecie pną się do góry na optymizmie wokół stanu rozmów handlowych USA-Chiny. Po rekordach wszechczasów na Wall Street wczoraj, dziś szeroki indeks MSCI Asia-exJapan znalazł się najwyżej od lipca, a japoński Nikkei225 – najwyżej do roku. Mniej przełomowo jest na rynku walutowym, choć dominuje przechylenie ku ryzykownym aktywom. Złoto traci.

 • Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że spodziewa się podpisać znaczną część umowy handlowej z Chinami przed terminem, ale nie podał daty. Wcześniej przedstawiciel ds. handlu USA powiedział, że USA zastanawiają się, czy przedłużyć zawieszenia ceł na chińskie towary o wartości 34 miliardów dolarów, które wygasną 28 grudnia tego roku.
 • Rynek spekuluje, czy USA zdecydują się także zawiesić planowane od połowy grudnia cła na 160 mld USD importu z Chin.
 • Dziś w Azji japoński Nikkei225 rośnie o 0,5 proc. i jest najwyżej od października 2018 r. Wczoraj impuls wzrostowy nadał S&P500, który na 3039,42 zamknął się najwyżej w swojej historii.
 • Mimo to nastroje nie są jednoznacznie optymistyczne – w Chinach Shanghai Composite traci dziś 0,7 proc. Hang Seng spada o 0,4 proc.
 • Na rynku walutowym mamy tradycyjny dryf. Wprawdzie AUD i NZD są najsilniejsze względem USD (+0,2 proc.) to po pozostałych walutach G10 nie widać jasnego podziału risk-on/risk-off. USD/JPY zahamował wzrosty przed 109 i pozostaje zblokowany przez średnią 200-sesyjną. EUR/USD przy 1,11 czeka uśpiony na ważne wydarzenia tego tygodnia: posiedzenie FOMC i dane z USA (ISM, NFP).
 • GBP/USD konsoliduje się na 1,2850 przy debacie o możliwych przedterminowych wyborach 12 grudnia w Wielkiej Brytanii. Izba Gmin zablokowała wniosek rządu o rozwiązanie parlamentu (do czego 2/3 głosów), ale premier Johnson ma jeszcze jedną opcję w postaci ustawy, która wymaga tylko zwykłej większości. Głosowanie w tej sprawie było zaplanowane na wczoraj wieczór, ale się nie odbyło i może zostać przeprowadzone we wtorek.
Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop
 • W międzyczasie szykowana jest inna stawa z terminem wyborów na 9 grudnia, która ma poparcie Liberalnych Demokratów i Szkockiej Partii Narodowej.
 • Dla przypomnienia, UE zdecydowała o odsunięciu daty brexitu na 31 stycznia 2020 r.
 • W USA w czwartek Izba Reprezentantów przeprowadzi pierwsze głosowanie w sprawie impeachmentu prezydenta Trumpa. Zdaniem spikera Izby Nancy Pelosi głosowanie „potwierdzi trwające, istniejące dochodzenie”.
 • Na rynku towarowym ropa naftowa WTI traci 0,5 proc. na spekulacjach o rosnących zapasach surowca w USA.
 • Poprawa sentymentu rynkowego uderza w cenę złota – uncja spada do 1491 USD.
Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here