Naga MarketsMFSAMalta Financial Services Authority (MFSA) odpowiadający za nadzór francuskiego rynku finansowego na Malcie poinformował, iż zamierza wdrożyć środki interwencji produktowej mającej odzwierciedlać zeszłoroczne działania ESMA, jednak w trybie stałym.


Malta wprowadza ograniczenia dot. CFD

Mimo, że Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) nie odnowi tymczasowego ograniczenia w zakresie wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży kontraktów różnic kursowych (CFD) klientom detalicznym w Unii Europejskiej (UE), w efekcie czego polscy klienci dostali możliwość ponownego handlu z dźwignią na poziomie 100:1, to maltański regulator ogłosił, że zaktualizował swój Zestaw Zasad Prowadzenia Działalności Gospodarczej, aby zasadniczo ograniczyć marketing, dystrybucję lub sprzedaż CFD inwestorom detalicznym.

Środki wdrożone przez maltańskiego watchdoga są takie same jak środki tymczasowe wdrożone wcześniej przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Trwałe ograniczenia wprowadzone przez MFSA obejmują wymogi, które gwarantują, że inwestorzy nie stracą więcej pieniędzy niż zainwestowali. Aby to osiągnąć, organ regulacyjny nakazuje obecnie, aby inwestorzy otrzymywali zrozumiałe ostrzeżenia o ryzyku, a także wprowadzono ograniczenia dotyczące niektórych zachęt do handlu kontraktami CFD.

Zgodnie z opublikowanym dziś oświadczeniem w ostatnich latach na rynku europejskim odnotowano szybki wzrost sprzedaży CFD klientom detalicznym w całej UE. CFD są z natury ryzykownymi i złożonymi produktami. Europejskie organy regulacyjne wyraziły powszechne zaniepokojenie rosnącą liczbą klientów detalicznych handlujących tymi produktami i powodujących utratę przez nich pieniędzy. Obawy te znajdują również potwierdzenie w licznych skargach otrzymanych od klientów detalicznych z całej UE, którzy ponieśli znaczne straty podczas handlu kontraktami CFD.

30 lipca ESMA odpowiedział na zaproponowane przez maltańskiego regulatora środki, stwierdzając, że są one takie same jak ESMA, z tą różnicą, że działają jedynie na poziomie krajowym. Ogólnie rzecz biorąc, regulator stwierdził, że “środki krajowe są uzasadnione i proporcjonalne”.

Komentując najnowsze regulacje, szefowa nadzoru nad postępowaniem MFSA, dr Michelle Mizzi Buontempo, powiedziała, że “przepisy te, zgodnie z wizją MFSA, mają na celu osiągnięcie równowagi między potrzebą zapewnienia uczciwej konkurencji i wyboru dla klientów, przy jednoczesnej ochronie konsumentów usług finansowych oraz zabezpieczeniu integralności i stabilności systemu finansowego”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 20.08.2019 EUR/CAD
Następny artykułGiełda Bancor zapłaci posiadaczom tokenów za stakowanie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here