Naga MarketsCentralny Bank IrlandiiCentralny Bank Irlandii ogłosił dzisiaj (środa, 12 czerwca 2019 roku), że zakazuje sprzedaży opcji binarnych i ogranicza sprzedaż kontraktów na różnice (CFD) dla inwestorów detalicznych. To pierwszy taki przypadek, kiedy bank centralny wykorzystuje swoje uprawnienia do interwencji produktowej, zakazując lub ograniczając sprzedaż niektórych produktów.


Irlandzki bank obawia się o inwestorów

W oświadczeniu dotyczącym dzisiejszej decyzji Banku Centralnego Irlandii przeczytać możemy, że interwencje te odzwierciedlają istotne obawy banków centralnych związane ze sprzedażą CFD i opcji binarnych inwestorom detalicznym i wejdą w życie natychmiast po wygaśnięciu środków interwencyjnych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Może Cię zainteresować: IDM: Rozwiązania ESMA działają ze szkodą dla polskich klientów

W wyniku tych działań bank całkowicie zakazuje wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży inwestorom detalicznym opcji binarnych. Interwencja ta dotyczy także kontraktów na różnice kursową (CFD), w przypadku których ograniczeniu ulegnie dźwignia finansowa. Ponadto, wprowadzony zostanie obowiązek ochrony przed ujemnym saldem, co oznacza, że inwestorzy detaliczni nie będą mogli stracić więcej niż zdeponowali na swoich rachunkach brokerskich.

Zobacz także: CySEC chce ograniczyć dźwignię na Forex do 20:1 i zakazać inwestycji lewarowanych w kryptowaluty

Argumentując swoją decyzje bank powołuje się na wyniki analiz przeprowadzonych przez organy UE, z których wynika, że aż 74-87% klientów detalicznych ponosi straty handlując na rynku opcji binarnych. W przypadku handlu kontraktami CFD straty ponosi 75% klientów. Stwierdza się także, że średnia strata wynosi 6 900 EUR.

– Bank Centralny ściśle współpracował z ESMA w kwestii ochrony inwestorów. W 2018 r. ESMA wprowadził tymczasowe środki interwencji produktowej w odniesieniu do sprzedaży CFD i opcji binarnych inwestorom detalicznym, środki, za którymi opowiadał się bank centralny. Po wygaśnięciu tych tymczasowych środków, krajowe środki interwencyjne banku centralnego dotyczące produktów natychmiast wejdą w życie w celu zapewnienia ciągłej ochrony inwestorów detalicznych – podano w komunikacie.

Inwestorzy potrzebują ochrony

Derville Rowland, Dyrektor Generalny przyznaje, że wykorzystanie naszych nowych krajowych uprawnień w zakresie interwencji produktowej dowodzi naszego stałego zaangażowania w zdecydowane działania na rzecz rozwiązania problemów związanych z ochroną inwestorów. Bank Centralny zakazuje sprzedaży opcji binarnych inwestorom detalicznym, ponieważ uważamy je za produkt zasadniczo wadliwy, na który nie ma miejsca w planach inwestycyjnych inwestorów detalicznych. W oparciu o nasze bieżące prace nad kontraktami CFD na szczeblu krajowym i unijnym doszliśmy do wniosku, że inwestorzy detaliczni muszą być chronieni przed nadmiernym poziomem dźwigni finansowej, co może skutkować nieoczekiwanie wysokimi poziomami strat oraz przed ryzykiem utraty większej ilości pieniędzy niż te, które wpłacane są na ich konto CFD. Chcemy również powstrzymać firmy stosujące zachęty do zachęcania inwestorów detalicznych do handlu tymi krótkoterminowymi, spekulacyjnymi produktami.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG20 w cieniu indeksów zachodnich. Deweloperzy najbardziej opłacalną inwestycją?
Następny artykułChiny ostrzegają sprzedających juana przed szczytem G20
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here