Naga Markets


tax podatkiZ dniem 28 lutego 2019 roku Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Jej ogólnym celem jest poprawa dostępu do finansowania dla przedsiębiorców oraz obniżenie kosztów pozyskania kapitału. Część dokumentu jest jednocześnie poświęcona „zachętom podatkowym dla inwestorów” oraz kompensacji strat kapitałowych – zdaniem Ministerstwa te nie powinny jednak dotyczyć kontraktów na różnicę kursową (CFD) oraz kryptowalut. W związku z tym Redakcja Comparic.pl wyraziła oficjalnie swoje zaniepokojenie kierując uwagi do MF w formie listu otwartego.


Forex i Bitcoin na cenzurowanym w Ministerstwie Finansów

Projekt SRRK zostały przekazany do konsultacji zewnętrznych, z terminem zgłaszania uwag do dnia 21 marca 2019 roku. Portal Comparic.pl popiera działania MF dążące do poprawy sytuacji polskich inwestorów detalicznych, nie może jednak zgodzić się na akceptację treści punktu 4.4.2. ww. dokumentu (pełna treść dostępna pod linkiem), który dyskryminuje część rynku instrumentów pochodnych na rzecz kontraktów terminowych i tradycyjnej giełdy:

Kompensacja zysków kapitałowych i strat: powinna istnieć możliwość kompensacji strat kapitałowych poniesionych w związku z inwestycjami w jedne instrumenty finansowe zyskami z innych instrumentów finansowych (w szczególności z jednostek uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych). W tym celu można rozważyć wprowadzenie limitu rozliczania strat, na przykład na okres 5 lat. Produkty spekulacyjne, np. CFD, kryptowaluty, nie powinny być objęte prawem do kompensacji. Istniejącą aktualnie możliwość kompensowania strat na produktach spekulacyjnych należałoby ograniczyć lub usunąć, gdyż aktualnie obowiązujące prawodawstwo postrzegane jest przez inwestorów jako niesprawiedliwe, promuje transakcje spekulacyjne i nie wspiera inwestycji w realną gospodarkę– informuje Ministerstwo Finansów w projekcie.

Zdaniem MF szeroka grupa produktów zaliczanych do kategorii CFD oraz rynek kryptowalutowy promują jedynie spekulację, w związku z czym nie powinny być uwzględnianie w „zachętach podatkowych dla inwestorów”. Redakcja Comparic.pl apeluje natomiast, aby dochody z kontraktów CFD, kryptowalut oraz giełdy były uwzględniane we wzajemnej kompensacji w podatku od dochodów kapitałowych. Naszym zdaniem ich eliminacja może mieć niekorzystny, długofalowy wpływ na ogólną aktywność rynku i zniechęcać inwestorów do inwestowania swoich nadwyżek kapitałowych, odstraszając jednocześnie przed wejściem na polską giełdę.

„Jak pokazuje nasze doświadczenie, w tym momencie nowi inwestorzy – szczególnie młode osoby – rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem od internetowych platform transakcyjnych, które są zaawansowane technologicznie i intuicyjne. Takie rozwiązania (w tym mobilne) oferują przede wszystkim brokerzy FX/CFD oraz giełdy kryptowalutowe. Inwestorzy, którzy złapią pierwsze obycie na tych bardziej zmiennych rynkach, następnie często szukają alternatywy dla swoich inwestycji, trafiając ostatecznie na GPW. Odebranie im zachęt podatkowych i możliwości kompensacji strat może finalnie spowodować, że w ogóle nie trafią na rynek, co przełoży się ostatecznie na gorszą kondycję polskiej giełdy” – komentuje Marcin Wenus, redaktor naczelny Comparic.pl.

Pełna treść listu otwartego Redakcji Comparic.pl dostepna jest poniżej (lub do pobrania w wersji PDF):

Swoje uwagi do przedłożonych propozycji złożyła także Fundacja Trading Jam. “Postulat zniesienia możliwości wspólnego rozliczania podatku od zysków kapitałowych z giełdy, kontraktów CFD, kontraktów terminowych i kryptowalut jest postulatem szkodliwym  gdyż dyskryminuje inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem oraz zniechęca osoby początkujące do zainteresowania się tematem inwestycji, co długoterminowo będzie szkodliwe dla rynku akcji oraz spowolni rozwój kultury inwestowania w Polsce, która została kompletnie zniszczona przez okres komunizmu” – poinformowała Fundacja w postulacie swojego autorstwa.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here