Naga MarketsWydarzeniem dnia bezsprzecznie była dzisiejsza decyzja monetarna Rezerwy Federalnej. Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) po raz kolejny w tym roku podniósł stopy procentowe o 25 pb. i zaskoczył rynek zapowiedzią dwóch kolejnych podwyżek w kolejnych miesiącach. 


Zgodnie z prognozami FOMC po raz kolejny podniósł amerykańskie stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75-2,00%.

Informacje zebrane od czasu posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w maju wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. W ostatnich miesiącach przyrosty zatrudnienia były średnio wysokie, a stopa bezrobocia spadła. Ostatnie dane sugerują, że wzrost wydatków gospodarstw domowych przyspiesza, a inwestycje w nieruchomości na rynku stale rosną. Po 12 miesiącach zarówno ogólna inflacja, jak i inflacja w przypadku artykułów innych niż żywność i energia zbliżyły się do poziomu 2%. (…) Przy określaniu czasu i wielkości przyszłych dostosowań w zakresie docelowym dla stopy funduszy federalnych, Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki gospodarcze w odniesieniu do maksymalnego celu w zakresie zatrudnienia oraz symetrycznego celu inflacyjnego wynoszącego 2%. Ocena ta uwzględnia szeroki zakres informacji, w tym wskaźniki dotyczące warunków na rynku pracy, wskaźniki presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz odczyty dotyczące sytuacji finansowej i międzynarodowej – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu FOMC.

Dwie kolejne podwyżki w tym roku

Najważniejszym nie jest jednak fakt podwyżki stóp procentowych Fed w czerwcu ale to, że członkowie Rezerwy prognozują jeszcze dwie kolejne takie decyzje w tym roku. Mediana prognoz przesuwa się zatem z 2,1 do 2,4%.

Dodatkowo FOMC prognozuje trzy kolejne podwyżki w 2019 roku oraz podnosi prognozy amerykańskiego PKB z 2,7 do 2,8% w ujęciu rok do roku. Zmianom ulegają również prognozy stopy bezrobocia (z 3,8 do 3,6%) oraz bazowego indeksu PCE (2,0% z 1,9% poprzednio). Najważniejsze punkty dzisiejszego oświadczenia Fed wyliczono poniżej:

 • polityka monetarna Fed musi pozostać akomodacyjna,
 • decyzja o podwyżce była jednomyślna
 • dalsze podwyżki zgodne z prognozami powrotu inflacji powyżej 2%
 • rynek pracy pozostaje silny
 • stopa IOER podniesiona o 20 pb. do poziomu 1,95%
 • stopa dyskonta podniesiona o 25 pb. do poziomu 2,5%

Konferencja prasowa Jerome Powella

Krótko przed godziną 20:30 rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Zapis konferencji dostępny poniżej:

Z konferencji dowiedzieliśmy się między innymi, że:

 • Zmiany w gospodarce nie były na tyle duże by zmieniły pogląd Powella na inflację,
 • FOMC nadal uważa, że Ameryka znajduje się blisko ustalonego poziomu celu inflacyjnego lecz członkowie Komitetu chcą być tego pewni,
 • generalnie, większość członków FOMC jest zdania, że zmiany w polityce fiskalnej zauważalnie wesprą popyt generowany w kolejnych latach przez gospodarstwa domowe
 • obecnie jest najlepszy czas by stopniowo wycofywać się z luźnej polityki monetarnej
 • gospodarka Stanów jest w świetnej kondycji
 • jak dotąd nie dostrzegalny jest wpływ napięć na arenie handlu międzynarodowego na gospodarkę

Reakcja rynku

Reakcję na czerwcową decyzję FOMC można określić w prosty sposób – roller coaster. Dolar tuż po opublikowaniu oświadczenia Fed ruszył ostro w górę zyskując do wszystkich walut G7. Po kilkudziesięciu minutach sytuacja zaczęła się jednak odwracać. Wzrostowe momentum na rynku wyczerpało się, a miejsce byków zajęły niedźwiedzie.

Na większości z głównych par walutowych powstały świece godzinowe o wyraźnym górnym bądź dolnym cieniu:

EURUSD

Para po teście dolnego ograniczenia formacji trójkąta powróciła w rejon poziomu wczorajszego otwarcia testując tym samym górne ograniczenie formacji. Wybicie górą trójkąta powinno doprowadzić do wzrostów EURUSD w okolice 1,1900

USDJPY

Handlujesz na danych? Sprawdź jak wąskie mogą być spready w Royal>>>

Para po utworzeniu nowego dziennego high zaczęła gwałtownie tracić tylko po to by powrócić w rejon równego poziomu 110.50. Wybicie wsparcia w okolicy 110,40 będzie sygnałem przewagi niedźwiedzi

GBPUSD

Para powraca powyżej lokalnego wsparcia na 1,3355 po teście dolnego ograniczenia kanału spadkowego. tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJak lepiej wchodzić w transakcje? Poznaj 6 wskazówek od Tradeciety
Następny artykułEURAUD i NZDCAD – spadki coraz bliżej?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here