Naga MarketsPierwsze informacje odnośnie oświadczenia i projekcji makroekonomicznych mówią, że choć FOMC nie jest już ‘cierpliwy’, to zaznacza również słabość inflacji oraz obniża prognozy dla wzrostu gospodarczego oraz prognozowaną stopę funduszy federalnych. Dolar w odwrocie w stosunku do par walutowych, słabnie gwałtownie w parze z EUR, JPY czy PLN, ale też do innych walut. Umacniają się za to amerykańskie indeksy uspokojone wizją odsunięcia normalizacji polityki monetarnej w czasie.

– Dolar przyjmuje cios

Złoto umacnia się po gołębim oświadczeniu FOMC

Te artykuły również Cię zainteresują
XM_1803_GOLDH1

– Podwyżki wolniejsze

FOMC pozostaje przy reinwestowaniu wpływów z wygasających aktywów w ramach portfolio Tsys i MBS. Komitet przyjmie zrównoważoną postawę kiedy dojdzie już do normalizacji.

Andrew Graham z CIBC mówi, że ton oświadczenia i projekcje stóp procentowych na przyszłość wydają się zbiegać z ich długoterminowymi prognozami mówiącymi, iż podwyżka może nastąpić wcześniej niż się spodziewano, ale podwyżki będą jedynie stopniowe.

– Gołębie kropki

Streamming z konferencji na żywo: https://www.ustream.tv/federalreserve

2015-03-18_14-03-41
PROJEKCJA FED FUNDS RATE – MARZEC 2015
2015-03-18_13-31-52
PROJEKCJA FED FUNDS RATE – GRUDZIEŃ 2014

– Pierwsza faza osłabienia dolara

Dolar tonie!!! Pierwsza kolumna numeryczna to zmiana procentowa pary walutowej w dniu dzisiejszym. NZD zyskuje 1.88% do USD. Jednocześnie USD traci do CHF ponad 2%

dolar tonie

– Komentarze z rynku:

Dalsze komentarze uczestników rynku mówią o bardzo gołębim oświadczeniu przy obniżonych projekcjach wzrostu gospodarczego oraz inflacji, a w szczególności przy ‘kropkach’ niższych o 0.50 punktu procentowego z 1.125% do 0.625%. SocGen mówi: “Pomimo usunięcia słowa ‘cierpliwość’, oświadczenie jest bardzo gołębie . Kropki spadły znacząco, a mediana prognoz zakłada jedynie 2 podwyżki w tym roku (wcześniej były 4). Co istotne, kropki na 2016 i 2017 rok spadły odpowiednio o 0.625% i 0.500%. Co ciekawe, komitet nie zmienił średnioterminowej prognozy inflacji PCE, która wciąż spodziewana jest na poziomie 1.8-2.0% do końca 2017 roku, natomiast stopa bezrobocia ma zdaniem komitetu spaść jeszcze bardziej, choć nie osiągnie poziomu pełnego zatrudnienia. W oparciu o te prognozy komitet czuje się komfortowo z bardziej płaską trajektorią stóp procentowych.”

Jefferies twierdzi, że najważniejszym przesłaniem FOMC jest fakt, że zmierza ścieżką w kierunku normalizacji i zacznie podnosić stopy procentowe w którymś momencie w 2015. Wyraźnie spadły prognozy stopy bezrobocia, ale też bez wpływu na prognozę inflacyjną.”

HFE: “Fed nie podniesie stopy FF w kwietniu, jednak później każde posiedzenie jest możliwą okazją. Wpływ na rynek wywarła głównie zmiana projekcji dotyczących stóp FF. Przedstawiciele Fed wciąż oczekują rozpoczęcia normalizacji w miarę szybko. Przy oczekiwanej wysokości stóp FF na poziomie 0.625% do końca roku i 1.875% do końca 2016, wciąż będziemy świadkami silniejszego zacieśniania polityki, niż rynek to wycenia.”

Pantheon Macroeconomics: “Już nie są cierpliwi, ale też nie są jeszcze niecierpliwi. Czerwiec jest wciąż w grze, jednak poprzeczka została podniesiona.  Fed jest defensywny.”

BNP Paribas: “Projekcje SEP zakładają nie tylko rewizję inflacji oraz wzrostu gospodarczego w dół, ale też kropki zostały obniżone o 50 pb w tym roku, oraz o podobną wielkość w 2016.”

MUFG: “Fed wciąż brzmi cierpliwie. Po co się spieszyć.”

TD: “Wciąż prognozujemy podwyżkę we wrześniu.

– Kamień w wodę

USD/PLN traci już 1.92% w dniu dzisiejszym, co oznacza spadek o przeszło 9 groszy w okolice 3.82.

1803_USDPLNH4

– Podsumowanie konferencji prasowej z udziałem przewodniczącej Janet Yellen

 • Prognozy wysokości stóp są subiektywnymi predykcjami poszczególnych członków FOMC
 • W dłuższym terminie stopy będą prawdopodobnie na poziomie 3,5%;
 • Mediana stóp nieco niżej 2,0% na koniec 2016 i powyżej 3% na koniec 2017;
 • FED jest pewien, że inflacja powróci w okolice 2%;
 • FOMC nie zna jeszcze daty podniesienia stóp, jest możliwość podniesienia stóp w czerwcu;
 • Niezmienna stopa procentowa jest w tym momencie odpowiednia, lecz poprawiająca się sytuacja gospodarki może wpłynąć na podniesienie stóp;
 • Inflacja niżej od oczekiwań;
 • Wzrost PKB w tym  i przyszłym roku powyżej trendu długoterminowego;
 • Wzrost PKB spowolnił w pierwszym kwartale tego roku;
 • Wzrost osób pracujących silniejszy od trendu;
 • Wzrost płac jest powolny;
 • Celem polityki FED jest inflacja na poziomie 2% i maksymalne zmniejszenie bezrobocia;
 • Usunięcie słowa “cierpliwy” nie oznacza, że FED będzie “niecierpliwy”;
 • Nie ma zgody co do terminu podniesienia stóp;
 • Podniesienie stóp w kwietniu mało prawdopodobne, ale nie należy spodziewać się ostrzeżenia przed podniesieniem stóp;
 • Obniżona predykcja PKB jest winą silnego dolara i osłabienia eksportu;
 • Z drugiej strony silny dolar jest odzwierciedleniem silnej gospodarki USA;
 • Prognoza PKB nie jest słaba, to tylko delikatne spowolnienie, należy zwrócić uwagę na świetną stopę bezrobocia, inflację wracającą do normalności i siłę rynku pracy;
 • FOMC bierze pod uwagę szereg czynników wpływających na wysokość inflacji. Biorąc pod uwagę dobrą kondycję rynku pracy, należy spodziewać się wzrostu płac i w rezultacie zwiększenie inflacji. FED nadal uważnie przygląda się prognozom inflacyjnym. Sytuacja jest stabilna, nie ma powodów do zaniepokojenia.
 • Ciężko powiedzieć, w jaki sposób każdy członek FOMC opracowuje swoją prognozę. Najważniejszy jest fakt obniżki stopy procentowej w długim terminie. Powodem może być zmiana zdania członków FOMC co do optymalnego zatrudnienia w USA.
 • Stopy nie zostaną podniesione, dopóki inflacja nie osiągnie celu 2% oraz wskaźnik bezrobocia nie będzie w okolicach 5%. Należy odpowiadać na impulsy dostarczane przez gospodarkę i odpowiednio dostosować politykę monetarną.
 • Na giełdach widać wzrost cen spółek, ale nie można mówić o bańce spekulacyjnej;
 • Zagrożenie jest na stabilnym poziomie;
 • FED przygląda się sytuacji globalnej, stara się nie wywierać negatywnego wpływu na globalną gospodarkę;
 • Silna gospodarka amerykańska jest dobrą oznaką dla innych krajów;
 • FED nie będzie czekał zbyt długo z podwyżką stóp, większość członków Komisji jest za podniesieniem stóp jeszcze przed osiągnięciem celu inflacyjnego;

– Dolar notuje coraz większe straty. Godzina 21:01, konferencja już zakończona a amerykańska waluta dołuje nadal.

EUR/USD zyskuje już 2.68% zbliżając się do poziomu 1.0900, podobnie AUD, NZD  umacniają się ponad 2%. USD/CHF traci niemal 3%, podobnie USD/PLN i USD/HUF.

rynek_1803Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here