Naga Markets18.12.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
Poniżej przedstawiamy prognozy dotyczące rezultatu dzisiejszego posiedzenia FOMC w wydaniu ekonomistów wiodących banków.

Goldman Sachs: “Nasza główna prognoza mówi o pierwszym zwijaniu w marcu przy możliwości zwijania w styczniu. Uważamy, że decyzja o zwijaniu w tym tygodniu jest mało prawdopodobna z trzech powodów. Po pierwsze, podstawa do zwijania w oparciu o dane napływające od października jest krucha. Najmocniejszy argument za zwijaniem to poprawa w trendzie dynamiki etatów (payroll) do poziomu 200k. Jakkolwiek, spodziewamy się, że oficjele Fed rozważą także inflację, która kontynuowała spadki w ostatnich miesiącach. Po drugie, wciąż uwazamy, że zwijanie będzie rekompensowane wzmacnianiem instrukcji wyprzedzających, jednak wątpimy by FOMC był gotów do podjęcia takiego kroku. Po trzecie, mimo zwiększenia liczby prognoz dotyczących prawdopodobnego zwijania w grudniu, wciąż jest to pogląd mniejszości.

Bank of America: “Grudniowe posiedzenie FOMC będzie bardzo pracowite: wraz z tradycyjnym oświadczeniem, FOMC przedstawi także aktualne projekcje ekonomiczne, a przewodniczący Bernanke wystąpi podczas swojej finalnej konferencji. Będzie dużo do omówienia: zwijanie, instrukcje wyprzedzające, rewizja prognoz na koniec roku. Nasza podstawowa prognoza zakłada, że Fed rozpocznie zwijanie w I kwartale przyszłego roku pomimo, że szanse na grudniowe zwijanie wzrosły ostatnio. Spodziewamy się, że Fed wzmocni instrukcje wyprzedzające w trakcie 2014 roku.”

Citi: “Prawdopodobieństwo, że Fed ogłosi zwijanie w tym tygodniu wynosi ok. 50/50. Uważamy, że jest bardzo prawdopodobne iż cięcia w zakupach aktywów zaczną się w przyszłym miesiącu lub na kolejnym spotkaniu i wciąż widzimy koniec QE w trzecim kwartale przyszłego roku. Pogląd ten dobrze wyraża podział na gołębie i jastrzębie w odniesieniu do środowego FOMC.”

Barclays: “Naszym zdaniem FOMC nie wprowadzi zmian w tym tygodniu; jakkolwiek, uważamy, że przewaga w głosowaniu będzie niewielka. Rozczarowanie rynku brakiem zwijania będzie prawdopodobnie stłumione biorąc pod uwagę, że tylko jedna trzecia ekonomistów pytana przez Bloomberg spodziewa się zwijania. Dodatkowo, przy gospodarce US nabierającej rozpędu, wizja opóźniania zwijania jest ograniczona. Spodziewamy się powściągliwości Fed, która będzie neutralna dla USD i szukamy kupna w dołkach.”

Commerzbank: Z uwagi na ostatnie silne dane o zatrudnieniu oraz porozumienie budżetowe w kongresie, istnieje obecnie zwiększone ryzyko, że Fed rozpocznie zwijanie zakupów obligacji (QE3) na posiedzeniu FOMC w tym tygodniu. Niemniej uważamy, że jest bardziej prawdopodobnym, iż Fed będzie chciał poczekać dłużej zanim zrobi ten krok, jako że inflacja wciąż spada oddalając się od celu inflacyjnego. W tej sytuacji Fed prawdopodobnie podkreśli jeszcze mocniej swoją obietnicę utrzymania zerowych stóp procentowych, ponieważ w 2014 roku rynki nie będą skupiać się już na zakończeniu QE3, a na wizji podniesienia bazowych stóp procentowych.

Credit Agricole: Wierzymy, że oficjele Fed będą chcieli przyjrzeć się bliżej danym z IV kwartału zanim rozpoczną zwijanie. Członkowie komitetu będą mieli lepszy wgląd w aktualne prognozy dotyczące warunków i wzrostu gospodarczego przed końcem przyszłego miesiąca. Sądzimy, że na styczniowym posiedzeniu FOMC będzie mógł spokojnie zredukować miesięczne zakupy aktywów o $10 mld (rozdzielone równo pomiędzy obligacje skarbowe i MBS). (…) Instrukcje wyprzedzające FOMC w dalszym ciągu ewoluują i spodziewamy się wzmocnienia, najprawdopodobniej w połączeniu z ogłoszeniem o zwijaniu.

SEB: Biorąc pod uwagę, że uważamy iż Fed rozpocznie zwijanie już w tym tygodniu, a skala zakupów zostanie zmniejszona o 5-10 mld USD, Fed może starać się złagodzić negatywny wpływ tej decyzji na rentowność długu. Najprawdopodobniej dokona tego używając instrukcji wyprzedzających, na przykład obniżając próg stopy bezrobocia z 6,5% do 6,0%, który łączony jest z zacieśnieniem polityki monetarnej.

Polecam także: Fed taper: raport specjalny na temat zwijania QE3Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here