Naga MarketsFarewell Janet…

Za nami najważniejsze wydarzenie dnia, a także prawdopodobnie i tygodnia. Pomimo faktu, że wciąż czekamy na piątkowe payrollsy to jednak styczniowe posiedzenie FOMC można nazwać przełomowym. Nie z powodu decyzji jaka zapadła lecz faktu, że byliśmy właśnie świadkami ostatniego posiedzenia FOMC pod kierownictwem Janet Yellen. Czego dowiedzieliśmy się z opublikowanego o godzinie 20:00 oświadczenia? Jak na publikację reaguje rynek? I przede wszystkim – czego spodziewać się po kolejnych miesiącach?


Konsensus rynkowy był jasny – podwyżki w styczniu nie będzie. Pisaliśmy o tym my, pisali o tym i analitycy największych banków przekonując nas, że styczniowa decyzja FOMC należeć będzie do wydarzeń z grona non event.

Niemniej jednak, jest to posiedzenie wyjątkowe – po czterech latach piastowania urzędu Janet Yellen żegna się z fotelem prezesa Rezerwy Federalnej, przekazując pieczę nad amerykańską polityką monetarną swojemu współpracownikowi Jerome Powellowi. Już na początku lutego zasiadający obecnie w Radzie Gubernatorów Powell zostanie zaprzysiężony na nowego, szesnastego prezesa Rezerwy Federalnej.

Oświadczenie FOMC

Z racji braku aktualizacji prognoz ekonomicznych oraz konferencji prasowej następującej po publikacji oświadczenia skazani jesteśmy jedynie na porównanie dzisiejszego podsumowania z tym opublikowanym w grudniu.

Jak czytamy w dzisiejszym oświadczeniu: Informacje otrzymane od czasu grudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. Wzrost w zakresie zatrudnienia, wydatków gospodarstw domowych i stałych inwestycji przedsiębiorstw pozostaje silny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie. Po 12 miesiącach zarówno inflacja ogólna, jak i inflacja w przypadku artykułów innych niż żywność i energia nadal utrzymują się poniżej 2 procent. Środki kompensacji inflacji na rynku wzrosły w ostatnich miesiącach, ale pozostają niskie; miarodajne miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych są niewielkie, w równowadze.

(…)Komitet oczekuje, że przy kolejnych stopniowych zmianach w polityce pieniężnej aktywność gospodarcza wzrośnie w umiarkowanym tempie, a warunki na rynku pracy pozostaną silne. Oczekuje się, że inflacja w ciągu 12 miesięcy wzrośnie w tym roku i ustabilizuje się wokół celu 2% Komitetu.

Nie mamy więc wyraźnych różnic w stosunku do grudniowego oświadczenia, lecz przekonanie FOMC o słuszności stopniowych zmian w kształcie PolMon może być odczytane jako przyzwolenie na dalszą wycenę rynkową podwyżki FOMC w marcu tego roku.

Reakcja rynku

Tak jak dolar przez większość dnia tracił do całego koszyka walut G10 tak im bliżej decyzji monetarnej Fed tym sytuacja ulegała coraz wyraźniejszej zmianie. Obecnie rozkład stóp zwrotu przedstawia się następująco:

źródlo: www.finviz.com

Dolar zyskuje najwięcej w stosunku do jena japońskiego. USDJPY już po godzinie 16:00 wyrwał się z formacji trójkąta, jednak cena tuż po publikacji FOMC przetestowała wsparcie w okolicy 109,00:

USDJPY dzięki TradingView

Podobny byczy pęd widoczny jest także na EURUSD. Para testuje zniesienie 38,2 ostatniego impulsu wzrostowego i wygląda na to, że spadki będą kontynuowane w kierunku zniesienia 50%:

EURUSD dzięki TradingView

Strefę wsparcia w rejonie 0,8035 testuje natomiast AUDUSD:

AUDUSD dzięki TradingView


Oświadczenie FOMC symbolicznie kończy zarówno dzień na rynkach jak i kadencję Janet Yellen. Udało Wam się zarobić na dzisiejszych ruchach dolara? Zapraszam do dyskusji w komentarzach! 😉tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułXTB zaprasza na kolejny Trading Club – już 1 lutego
Następny artykułBlok po 22 – 31 stycznia 2018: EUR/JPY, CAD/CHF
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here