Naga Marketscommerzbank_logoDziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, które zakończy się środową publikacją oświadczenia FOMC oraz decyzją w sprawie wysokości amerykańskich stóp procentowych. Czego oczekiwać po samym oświadczeniu oraz jak zareaguje dolar? O tym analitycy Commerzbank:


Niewielu już wierzy w to, że FOMC podwyższy stopy w czerwcu. Ale wciąż istnieje kilka opcji z których najprawdopodobniejszą wydaje się ta, w której podwyżka nastąpi we wrześniu. Jednak zarówno my jak i rynek zdaje sobie sprawę z tego, że ścieżka ewentualnych podwyżek zależeć będzie w dużym stopniu od wyników brytyjskiego referendum.

Brexit to spory czynnik ryzyka, który jeśli faktycznie zaistnieje (większość Brytyjczyków opowie się za opuszczeniem Unii w trakcie głosowania 23 czerwca) prawdopodobnie drastycznie zmniejszy szanse na to, że w tym roku w ogóle dojdzie do podwyżki. W związku z zbliżającym się referendum ostrzegamy więc przed zwiększoną zmiennością nie tylko na funcie, ale również EUR i USD – czytamy w dzisiejszym komentarzu.

Handlujesz na danych makro? Sprawdź narzędzia FxPro!

Gdyby jednak do secesji pomiędzy Unią a Londynem nie doszło, ten duży czynnik ryzyka w postaci Brexitu odszedłby w zapomnienie. Nie oznacza to jednak natychmiastowej zmiany nastawienia FOMC do ścieżki stóp procentowych. Pamiętajmy o na prawdę niskim odczycie raportu non-farming payrolls jakiego byliśmy świadkami na początku czerwca. Raport zaalarmował zarówno inwestorów jak i FOMC – wszyscy bowiem zastanawiają się czy to faktycznie początek pogarszających się warunków na amerykańskim rynku pracy, czy jedynie incydentalne odstępstwo od normy.

Liczba podwyżek w tym roku będzie zatem bardzo silnie polegać na spływających danych makroekonomicznych. FOMC nie zaryzykuje ruchu w przypadku, gdy gospodarka rzeczywiście nie będzie gotowa na trudniejszy dostęp do pieniądza.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here