Naga MarketsCreative Commons
Creative Commons

Polityka monetarna bez zmian

Jak się właśnie dowiedzieliśmy z opublikowanego o godzinie 20:00 CET oświadczenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), polityka monetarna Rezerwy Federalnej w stosunku do dolara pozostanie bez zmian w najbliższym czasie. Komitet ustalił, że niezmienione pozostają stopy procentowe ze stopą funduszy federalnych w granicach 0.25-0.50%, a także polityka reinwestycji środków pochodzących z wygasających aktywów w nabytych w ramach QE.

USD słabnie

Dolar zareagował lekkim osłabieniem w stosunku do euro i jena, choć ruchy nie są tak gwałtowne, jak można by się spodziewać po tej rangi wydarzeniu. Rzecz rozbija się o niuanse takie jak, pogląd na sytuację w Chinach czy perspektywy dla amerykańskiej gospodarki w kontekście taniej ropy i drogiego dolara. Te problemy znalazły swoje odzwierciedlenie w dzisiejszym oświadczeniu i w moim odczuciu stanowią mały kroczek w tył wykonany przez FOMC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co najistotniejsze:

Komitet uważnie będzie obserwował rozwój wypadków na globalnych rynkach finansowych oraz w najważniejszych gospodarkach. Obecna sytuacja pozwala jedynie na bardzo stopniowe podwyżki, zapewnie mniej agresywne niż się spodziewano w długim terminie. Komitet zmienia również swoje podejście względem zagrożeń dla gospodarki USA na nieco bardziej zachowawcze. Decydenci wciąż uważają niskie ceny ropy oraz drogiego dolara za czynniki przejściowe hamujące inflację. Spodziewają się, że inflacja powróci do celu 2% w średnim terminie i tutaj zdają się być nieco bardziej stanowczy. FOMC zauważa, że gospodarka USA zwolniła nieco pod koniec 2015 roku, jednak rynek pracy pozostał mocny i pozwala oczekiwać dalszego wzrostu.

Tradycyjne porównanie poprzedniego i obecnego oświadczenia w wydanie Wall Street Journal.

Komitet głosował za tym oświadczeniem jednomyślnie 10-0. Wszyscy byli obecni. Dziś nie będzie konferencji prasowej.

Komentarze analityków

FOMC robi krok w tył - komentarze analitykówBNP Paribas – “Jeśli FOMC chce podnieść stopy w marcu i nie spowodować wstrząsu na rynkach finansowych, to powinien już wkrótce zacząć je na to przygotowywać.”

Deutsche Bank – “Rynek mógł zmylić fakt, że krzywa rentowności plasuje się średnio na poziomie 180 punktów bazowych póki co w styczniu. Jest to raczej sygnał wzrostowy aniżeli wskazujący na recesję.”

Pantheon Macroeconomics – “FOMC nie zaskakuje jednomyślną decyzją by zostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, a także przyjmując do wiadomości podwyższony stopień zagrożenia dla światowej gospodarki i rynku finansowego. Fed ocenia wpływ tych zagrożeń na rynek pracy oraz inflację, a także na perspektywy dla gospodarki.”

HFE – “Oświadczenie FOMC zostało zmienione tak, by pokazać rosnące zaniepokojenie rozwojem sytuacji na światowych rynkach oraz w największych gospodarkach. Jednak ogólnie zmiany w oświadczeniu były na tyle ograniczone by utrzymać spójność i nie spowodować istotnej zmiany w perspektywach polityki monetarnej. Ostatecznie decyzje zależeć będą od danych i postępów na rynku.”

BBH – “Fed nie zmienił przekazu – zastój [na rynku pracy] został wchłonięty i wciąż możemy spodziewać się podwyżek stóp.”

CIBC – “Jak się szeroko spodziewano, Fed wstrzymał się od kolejnej podwyżki stóp procentowych podczas gdy oświadczenie było lekko gołębie ze względu na sytuację międzynarodową oraz jej znaczenie dla wzrostu gospodarczego oraz inflacji w USA. Oczywiście drzwi do kolejnej podwyżki w marcu nie zostały zamknięte. Zamiast wspominać o zrównoważonym ryzyku, FOMC stwierdza, że będzie uważnie monitorował rozwój wydarzeń w globalnej gospodarce oraz na rynkach finansowych. CIBC spodziewa się trzech podwyżek w 2016 z pierwszą w marcu.”

Jeffries – FOMC nie podniósł stóp, brak zaskoczenia, brak głosów odrębnych. Jednak opis amerykańskiej gospodarki był cokolwiek bardziej pozytywny niż oczekiwaliśmy. FOMC podniósł również kwestię globalnego wzrostu gospodarczego oraz rynków finansowych. Brak wskazówek dot. kolejnego ruchu.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here