Naga MarketsJerome Powell, przewodniczący FEDZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zdecydował się zmienić stóp procentowych podczas listopadowego posiedzenia utrzymując przedział 2,00-2,25%. Brak konferencji prasowej w agendzie oraz historycznie niska istotność posiedzeń w przedostatnim miesiącu roku sugerowały, że Rezerwa Federalna (FED) nie zdecyduje się na żaden istotny ruch. Rynki liczą jednak na podwyżkę stóp w grudniu, co przełożyło się na umocnienie dolara wobec euro i funta szterlinga.


Stopa funduszy federalnych bez zmian. Kolejna podwyżka w grudniu?

Portal Comparic.pl od samego rana cytował wypowiedzi analityków dużych instytucji finansowych, które sugerowały, że podsumowanie czwartkowego posiedzenia FOMC nie przyniesie żadnych istotnych nowinek, ani nie wpłynie wyraźniej na ruchy rynkowe.

stopy USA
Źródło: Tradingeconomics.com

„Informacje otrzymane od czasu spotkania Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku we wrześniu wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia i że aktywność gospodarcza rośnie w szybkim tempie. Wzrost zatrudnienia był w ostatnich miesiącach średnio silny, a stopa bezrobocia spadła. Wydatki gospodarstw domowych nadal silnie rosły, podczas gdy wzrost inwestycji w środki trwałe w przedsiębiorstwach zmniejszył się w szybkim tempie na początku roku. W okresie 12 miesięcy zarówno ogólna inflacja, jak i inflacja w przypadku pozycji innych niż żywność i energia utrzymuje się na poziomie blisko 2 %. Wskaźniki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych niewiele się zmieniły”podał FED w oficjalnym oświadczeniu.

Odnośnie stóp procentowych FED utrzymuje dotychczasową retorykę sugerującą, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą powiązane ściśle z utrzymującym się wzrostem gospodarczym oraz aktywnością gospodarczą, silnym rynkiem pracy i utrzymaniem dynamiki cenowej w okolicach poziomu docelowego wyznaczonego przez bank. Ryzyko dla perspektyw gospodarczych nadal pozostaje „mniej więcej zrównoważone”.

„Określając czas i wielkość przyszłych dostosowań do docelowego zakresu stopy funduszy federalnych, Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki ekonomiczne w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia i symetrycznego celu inflacyjnego w wysokości 2 procent. Ocena ta będzie uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym miary warunków na rynku pracy, wskaźniki presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz odczyty dotyczące rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej” – konkluduje FED w swoim oświadczeniu.

Co należy rozumieć z powyższych? Przede wszystkim tyle, że Rezerwa Federalna nie zaoferowała rynkowi żadnych nowych wskazówek co do przyszłych podwyżek stóp procentowych. Rynek odbiera całość jednak jastrzębio sugerując, że brak zmian retoryki sugeruje chęć grudniowej podwyżki. W efekcie po wstępnym osłabieniu, dolar umacnia się, spychając kurs EUR i GBP na sesyjne minima.

oczekiwania do podwyżek stóp
Źródło: CME

W tym momencie podwyżka stóp procentowych w grudniu wyceniana jest na 71,4% przez rynek, utrzymanie stóp na niezmiennym poziomie natomiast na 22,2%.

Dolar zyskuje, giełda bez silniejszej reakcji

Chociaż w pierwszej chwili po publikacji oświadczenia FOMC notowania USD traciły, to w drugiej reakcji EUR/USD oraz GBP/USD wyznaczały nowe dołki czwartkowej sesji. Zdecydowanie najsilniejsza reakcja zauważalna była na eurodolarze:

EURUSDM15 08.11 (1)
EUR/USD M15

Po godzinie 20:00 dolar zyskuje do wszystkich głównych walut, wobec jena 0,42%, funta 0,40%, i 0,36% wobec fanka szwajcarskiego. Reakcja rynku giełdowego na posiedzenie FOMC była natomiast ograniczona.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here