Naga MarketsJanet Yellen, prezes FED

Po czerwcowej podwyżce stóp procentowych w wykonaniu FOMC o 25 punktów bazowych do 1,00-1,25%, praktycznie nikt nie spodziewał się podobnego ruchu w lipcu. Zgodnie z oczekiwaniami stopę funduszy federalnych pozostawiono bez zmian, inwestorzy czekali jednak na wskazówki odnośnie planowanej redukcji sumy bilansowej FED oraz komentarzy dotyczących inflacji.


Początek zwijania bilansu „relatywnie szybko”

W obliczu braku konferencji prasowej oraz zaktualizowanych prognoz gospodarczych w agendzie lipcowego posiedzenia FOMC, inwestorzy skupili swoją uwagę na treści oświadczenia polityki pieniężnej. W tym znalazło się ponownie potwierdzenie, że Rezerwa Federalna chce rozpocząć normalizację sumy bilansowej „relatywnie szybko”. Co do inflacji pojawiły się komentarze, że co prawda wskaźniki CPI wykluczające dynamikę cen żywności i energii osuwają się, to historyczny trend wskazuje na ruchy w kierunku stabilnego, docelowego poziomu 2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Rynek pracy prezentuje dobrą kondycję
  • Wydatki gospodarstw domowych i inwestycje biznesowe rozwijają się
  • Krótkoterminowe ryzyko dotyczące gospodarki „zbilansowane”, FED jednak pilnie monitoruje inflację

Powyższe wywołały deprecjację USD. Dlaczego? Stwierdzenie „relatywnie szybko” z całą pewnością nie oznacza „szybko” – rynek obawia się więc, że FED nie rozpocznie redukcji sumy bilansowej we wrześniu, co przełożyło się na krótkoterminową i raczej ograniczoną deprecjację.

Pełna treść oświadczenia polityki pieniężnej dostępna jest pod linkiem.

Dolar reaguje spadkami, Eurodolar na nowych maksimach

Chociaż w pierwszych sekundach po publikacji oświadczenia FOMC, EUR/USD osuwał się o 20 pipsów (reakcja na komentarz odnośnie planowanemu wprowadzeniu programu zwijania ilościowego), to bardzo szybko notowania odbiły w kierunku nowych maksimów sesyjnych, bez większych problemów pokonując pułap 1.1700:

EUR/USD M1 – zaznaczony moment publikacji oświadczenia FOMC. Łącznie Eurodolar zyskiwał ponad 60 pipsów

W reakcji na decyzję FOMC nowe maksima sesyjne wyznaczał również GBP/USD, który w pierwszej reakcji zyskiwał niespełna 40 pipsów. Para testuje górne ograniczenie krótkoterminowego klina:

GBP/USD H1

Analizując sytuację na pozostałych majorsach, na nowych dołkach środowych znalazł się USD/CAD (spadki zatrzymały się na 1.2480, zakres początkowego ruchu to 45 pipsów), od strefy oporu dynamicznie odbijał również USD/JPY:

USD/JPY H1

Na USD/PLN reakcja zbliżona do głównych par walutowych. Dynamiczne osunięcia zatrzymały się jednak na wysokości dołków z wtorku i poniedziałku:

USD/PLN H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here