Naga MarketsFOMC: Kurs dolara (USD) nie był tak nisko od sierpnia. Jerome Powell (FED) osłabił USD
Jerome Powell, prezes FED

Konferencja prasowa Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) pogłębiła spadek kursu dolara, który reagował negatywnie na słowa Jeromego Powella sugerujące, że Rezerwa Federalna (FED) jest gotowa utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie w bardzo długim terminie w związku z niską dynamiką inflacji. W efekcie indeks USD spadał na najniższe poziomy od sierpnia, giełda w Ameryce nieznacznie rosła, a notowania złota zyskiwały najsilniej od tygodnia.


FOMC utrzymał stopy na niezmienionym poziomie. 1,50-1,75% to przedział na wiele kolejnych miesięcy?

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) komunikował w środę wieczorem, że zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale 1,50-1,75%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, informował portal Comparic.pl po opublikowaniu oficjalnej decyzji.

Treść oświadczenia polityki pieniężnej pozostała praktycznie niezmienna, a Komitet utrzymał swoje wrześniowe prognozy dotyczące PKB oraz inflacji, sugerując jednoczesny wzrost stopy bezrobocia w 2019 roku. Projekcje członków FOMC wskazują natomiast, że w przyszłym roku rynek nie zobaczy najprawdopodobniej podwyżek stóp procentowych.

Komunikat i prognozy nie dodają żadnych nowych informacji w kontekście nastawienia FED, który pozostaje w trybie wait-and-see i taki stan może się utrzymać nawet przez cały przyszły rok. Z komunikatu usunięto frazę o „niepewnościach” wokół perspektyw gospodarczych, ale rynek nie do końca kupuje spadek ryzyka m.in. z tytułu wojen handlowych. Dla USD wydźwięk jest neutralny, choć przekonanie FED o braku konieczności obniżek stóp procentowych w przyszłym roku generuje lekki powiew apetytu na ryzyko” – komentował decyzję ws. stóp Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Jerome Powell podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się o godzinie 20:30 stwierdzał, że inflacja utrzymująca się poniżej 2% może być niezdrowa dla gospodarki, w związku z czym nie ma obecnie mowy o potencjalnych ruchach wzrostowych w zakresie stóp. Rynek bardzo mocno reagował na jedno konkretne zdanie, które padło podczas sesji pytań i odpowiedzi:

W celu podwyżki stóp procentowych chciałbym zobaczyć silny i stały wzrostów wartości inflacji, to moje osobiste zdanie

Podobne zdanie zostało wypowiedziane przez Powella w październiku i jego powtórzenie w grudniu nie jest przypadkowe. Gubernator FED chciał niezaprzeczalnie zaznaczyć, że wcześniejsza wypowiedź nie była jedynie lapsusem językowym (które szczerze mówiąc sternikowi Rezerwy Federalnej zdarzają się regularnie), a wyraźną wskazówką dla rynku, która może okazać się prawdziwą rewolucją dotychczasowego podejścia do polityki pieniężnej i oznaczać brak zmian stóp przez kolejne lata.

W reakcji na oświadczenie Powella rynek niemal natychmiastowo wyprzedawał dolara i kupował złoto. Relacja z konferencji prasowej dostępna jest poniżej:

Kurs dolara nie był tak nisko od sierpnia. USD traci do złotego 0,6%

Konferencja prasowa i zapowiedź braku ruchu na stopach przez kolejne kilkanaście miesięcy (lub dłużej) spowodowała pogłębienie spadków kursu dolara. Indeks USD spadał na najniższe poziomy od sierpnia, a para walutowa USD/PLN osuwała się o 0,6% w kierunku poziomu 3,84 zł.

Dolar wyraźnie traci w godzinach wieczornych. Od momentu podjęcia decyzji, EURUSD ruszył 40 pipsów w górę. Z kolei indeksy giełdowe w USA kontynuują wzrosty, zbliżając się do historycznych maksimów. Jeśli chodzi natomiast o złoto, również możemy obserwować pokaźne wzrosty, cena kruszcu znajduje się niemal 8 dolarów powyżej ceny sprzed 20:00” – komentowali analitycy XTB.

Efektem spadku dolara było między innymi wzmocnienie złota, które inwestorzy skupowali w związku z rosnącą awersją do ryzyka. Cenny kruszec po konferencji FED rósł o 0,7% i testował chwilowo poziomy poniżej 1480 dolarów za uncję.

Dolar amerykański okazał się niewątpliwie najsłabszą walutą sesji, tracąc do wszystkich konkurentów grupy G8. Najsilniejsze osunięcia obserwowano wobec dolara australijskiego, który zyskiwał od samego rana. Przed godziną 22:00 AUD/USD rósł o ponad 1% i testował poziom 0,688, najwyższy od pierwszej połowy listopada.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here