Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Rezerwa Federalna (FED) zgodnie z oczekiwaniami głosowała niemal jednogłośnie za obniżeniem stóp procentowych. W pierwszej reakcji na publikację z godziny 20:00, kurs dolara umacnia się w stosunku do euro i innych głównych walut. Natomiast amerykańskie indeksy giełdowe, w tym S&P 500 zareagowały nerwowymi spadkami, które jednak szybko zostały zniesione. Podsumowaniem decyzji banku centralnego Stanów Zjednoczonych jest konferencja prasowa z udziałem jego prezesa, Jerome Powella.


FOMC: Obniżka ma wesprzeć amerykańską gospodarkę. Niepewny los dalszej polityki monetarnej

To pierwsze cięcie od kryzysu finansowego w 2008 r. i następuje w obliczu obaw o globalny wzrost gospodarczy i stłumioną presję inflacyjną, a napięcia w handlu nadal obciążają eksport i produkcję w USA.

Informacje otrzymane od czasu spotkania Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w czerwcu wskazują, że rynek pracy pozostaje silny i że aktywność gospodarcza rośnie w umiarkowanym tempie. W ostatnich miesiącach zyski z pracy były solidne, a stopa bezrobocia pozostała niska. Chociaż wydaje się, że wzrost wydatków gospodarstw domowych wzrósł w porównaniu z wcześniejszym rokiem, wskaźniki nakładów inwestycyjnych na inwestycje były niewielkie. W ujęciu 12-miesięcznym ogólna inflacja i inflacja dla pozycji innych niż żywność i energia spada poniżej 2 procent. Zmniejszyły się rynkowe miary kompensacji inflacji; sondaże oparte na badaniach długoterminowych oczekiwań inflacyjnych niewiele się zmieniają.

fed
Stopy procentowe w USA. Trading Economics

– Zgodnie ze swoim statutowym mandatem Komitet dąży do maksymalnego wspierania zatrudnienia i stabilności cen. W świetle implikacji globalnego rozwoju dla perspektywy gospodarczej, a także stłumionej presji inflacyjnej, Komitet zdecydował się obniżyć zakres docelowy dla stopy funduszy federalnych od 2 do 2,25 procent. To działanie ma na celu wspierać trwałą ekspansję aktywności gospodarczej, silne warunki na rynku pracy i inflację do celu 2%. Komitet zakończy takżę redukcję swoich łącznych pakietów papierów wartościowych w System Open Market Account w sierpniu, dwa miesiące wcześniej niż wcześniej zakładano – komentuje Rezerwa Federalna w swoim oświadczeniu.

  • Stawki spadły do 2,00% -2,25% z 2,25% -2,50%, zgodnie z oczekiwaniami;
  • Fed twierdzi, że aktywność gospodarcza rośnie w „umiarkowanym tempie” wobec „umiarkowanego” wcześniej;
  • Fed twierdzi, że rynek pracy „pozostaje silny”, twierdząc to samo wcześniej;
  • 2 sprzeciwy George’a i Rosengrena;
  • Fed powtarza, że inwestycje biznesowe pozostają stabilne;
  • Powtarza, że „pozostają niepewności co do kierunku dalszej polityki monetarnej;
  • Rynkowe miary inflacji „pozostają niskie”, a wobec „spadają” wcześniej;
  • Fed twierdzi, że miara inflacji „niewiele się zmieniła” i utrzymuje poniżej celu 2%.

Konferencja prasowa z udziałem prezesa FED, Jerome Powella, z godziny 20:30, dostępna jest poniżej:

Kurs dolara silnie zyskuje po obniżce stóp

W związku z decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, kurs dolara niespodziewanie umocnił się do euro aż o 30 pipsów w pierwszej minucie i kolejne 20 chwilę później ustanawiając tym samym nowe, roczne minimum. Aktualnie cena odrabia wcześniejsze spadki i pozostaje w konsolidacji.

eurusd

Giełda amerykańska również reaguje na posiedzenie FOMC, delikatnie tracąc w momencie publikacji oświadczenia dotyczącego polityki pieniężnej. Jednak bardzo szybko rynkowe byki zdołał zniwelować ruch spadkowy i aktualnie indeks S&P 500 znajduje się w miejscu sprzed publikacji. Dodatkowo szanse na obniżkę stóp we wrześniu spadły do 69% z 78%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here