Naga MarketsFederalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) podczas środowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej zdecydował się obniżyć stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,5-1,75%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Oświadczenie polityki pieniężnej ponownie potwierdza, że dynamika gospodarcza rośnie w umiarkowanym stopniu. W pierwszej reakcji na publikację kurs dolara nieznacznie zyskuje, a rynek nadal czeka na konferencję prasową z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powella, zaplanowaną na 19:30.


Komitet dąży do wspierania maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen

Informacje otrzymane od czasu spotkania Federalnego Komitetu Otwartego Rynku we wrześniu wskazują, że rynek pracy pozostaje silny, a aktywność gospodarcza rośnie w umiarkowanym tempie. Średnio w ostatnich miesiącach wzrost zatrudnienia był solidny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Chociaż wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, inwestycje trwałe w sektorze przedsiębiorstw i eksport pozostają słabe. W okresie 12 miesięcy ogólna inflacja i inflacja dla artykułów innych niż żywność i energia kształtowały się poniżej 2 procent. Rynkowe miary kompensacji inflacji pozostają niskie; oparte na ankietach miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych są niewiele zmienione.

Te artykuły również Cię zainteresują
stopy fed
Stopy procentowe w USA. Trading Economics

Zgodnie ze swoim statutowym mandatem Komitet dąży do wspierania maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. W świetle implikacji globalnych wydarzeń dla perspektyw gospodarczych, a także stłumionej presji inflacyjnej, Komitet postanowił obniżyć docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 1-1/2 do 1-3/4 procent. Działanie to potwierdza opinię Komitetu, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem są trwałe rozszerzenie działalności gospodarczej, silne warunki na rynku pracy i inflacja w pobliżu symetrycznego celu Komitetu wynoszącego 2 procent, ale niepewność co do tej perspektywy pozostaje. Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze, oceniając odpowiednią ścieżkę zakresu docelowego dla stopy funduszy federalnych – komentuje Rezerwa Federalna w swoim oświadczeniu.

Przy określaniu terminu i wielkości przyszłych dostosowań zakresu docelowej stopy funduszy federalnych Komitet oceni zrealizowane i oczekiwane warunki ekonomiczne w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia i jego symetrycznego celu inflacyjnego 2%. Ocena ta uwzględni szeroki zakres informacji, w tym miary warunków na rynku pracy, wskaźniki presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz odczyty dotyczące sytuacji finansowej i międzynarodowej.

Decyzja FOMC zostanie omówiona podczas konferencji prasowej, z której relacja dostępna jest w serwisie YouTube:

Dolar umacnia się po decyzji Fed, S&P 500 niweluje wzrosty

Eurodolar traci po godzinie 19:15 około 0,03%, a indeks dolara umacnia się do większości głównych walut. Z kolei S&P 500 redukuje poranne zyski i przechyla się na spadkową stronę rynku. Reakcja inwestorów na Forex wspiera kupno dolara, jest jednak mocno ograniczona. Dolar do polskiego złotego również odbija powracając nad 3,83 zł.

Kurs dolara do złotego w środę na interwale dziennym źródło tradingview.com 30 10 19
Kurs dolara do złotego w środę na interwale dziennym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here