Naga MarketsKurs dolara (USD) bez reakcji na decyzję FOMC ws. stóp. EUR/USD na granicy 1,11 USDFederalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) poinformował w środę wieczorem, że zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale 1,50-1,75%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Kurs dolara w reakcji na publikację reagował spadkami, a para walutowa EUR/USD utrzymywała się w okolicach dziennych maksimów ponad poziomem 1,11 USD. Posiedzenie FOMC podczas konferencji prasowej podsumuje gubernator Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell.


FOMC porzuca informację o globalnej niepewności, dając umiarkowanie jastrzębi sygnał

Zgodnie ze swoim statutowym mandatem Komitet dąży do wspierania maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen, w związku z czym zdecydował się utrzymać docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na poziomie 1,50-1,75%, co zostało wcześniej wycenione przez rynek. FOMC ocenia, że obecne stanowisko polityki pieniężnej jest odpowiednie, aby wspierać trwałą ekspansję działalności gospodarczej, silne warunki na rynku pracy i inflację w pobliżu symetrycznego celu 2 procent. Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze, w tym rozwój sytuacji na świecie i stonowaną presję inflacyjną, ponieważ ocenia właściwą ścieżkę zakresu docelowego dla stopy funduszy federalnych.

– Informacje otrzymane od czasu spotkania FOMC w październiku wskazują, że rynek zatrudnienia pozostaje silny, a aktywność gospodarcza rośnie w umiarkowanym tempie. Wzrost liczby miejsc pracy był w ostatnich miesiącach stabilny, a stopa bezrobocia pozostała niska. Mimo, że wydatki gospodarstw domowych rosną w szybkim tempie, inwestycje w środki trwałe w przedsiębiorstwach i eksport pozostają słabe. W ujęciu 12-miesięcznym ogólna inflacja i inflacja w odniesieniu do artykułów innych niż żywność i energia kształtują się poniżej 2%. Oparte na danych rynkowych środki kompensacji inflacji pozostają na niskim poziomie; oparte na badaniach środki dotyczące długoterminowych oczekiwań inflacyjnych nie uległy większym zmianom – poinformował FOMC w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Oświadczenie polityki pieniężnej nie różni się mocno od tego publikowanego w październiku, usunięto z niego jednak informacje o niepewności w skali globalnej, co odbierać można jako umiarkowanie jastrzębią zmianę. Rynek w tym momencie nie wycenia szans na jakikolwiek ruch w zakresie stóp aż do lutego 2021 r.

Prognozy gospodarcze bez zmian, „dot plot” sygnalizuje jedną podwyżkę dopiero w 2021 r.

Oprócz decyzji w sprawie stóp procentowych FOMC zaprezentował również aktualne prognozy gospodarcze oraz projekcje co do kształtowania się przyszłej ścieżki stopy funduszy federalnych. W zakresie projekcji PKB i inflacji nie zaszły żadne zmiany, zweryfikowano jedynie oczekiwania co do wysokości stopy bezrobocia.

Podobnie jak we wrześniu, FOMC spodziewa się dynamiki PKB w tym roku na poziomie 2,2% i delikatnego wzrostu bezrobocia do 3,7%, Inflacja bazowa powinna utrzymać się natomiast na poziomie 1,5%, a bazowy wskaźnik spowolnić do 1,6% w porównaniu do 1,8% prognozowanego kilka miesięcy temu.

Z rozkładu “kropek” (dot plot) wynika, że członkowie FOMC w tym momencie spodziewają się jednej podwyżki stóp i to dopiero w 2021 roku i następnie dwóch w roku 2022:

Kropki FOMC

Kurs dolara spada na miesięczne minima. Eurodolar powyżej 1,11 USD

W reakcji na posiedzenie FOMC i decyzję w sprawie stóp procentowych kurs dolara pogłębiał środowe spadki i jego indeks (DXY) traci 0,23% testując miesięczne minima. W tym samym czasie eurodolar wyraźniej wybija 1,11 USD, a notowania złota umacniają się o ponad 0,6%.

Wśród walut G8 najsilniej do dolara zyskuje AUD, który pogłębia swoją przewagę do niemal 1%, w jego ślady idzie NZD rosnąc o 0,5% oraz CAD dodając do swojej wartości 0,4%. O przedwyborczej niepewności zapomina również kurs funta, który poranne spadki przekuwa we wzrosty i zyskuje do dolara ponad 0,2%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here