Naga MarketsJerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej

Rezerwa Federalna (Fed) zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian oraz program skupu aktywów na poziomie 120 miliardów dolar w skali miesiąca.  Podczas konferencji prasowej Jerome Powell informował, że obecny poziom inflacji uniemożliwia podjęcie decyzji o szybszym rozpoczęciu procesu zwijania (taperingu) polityki pieniężnej, na co kurs dolara reagował spadkiem na najniższe poziomy od lutego. W efekcie para walutowa EUR/USD pokonywała poziom 1,21 dol. i rozszerzała wzrosty od kwietniowych dołków do 3,7%.

  • Ścieżka rozwoju gospodarki będzie w znacznym stopniu zależała od przebiegu pandemii, w tym od postępów w zakresie szczepień
  • Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. w dłuższym okresie
  • Indeks S&P 500 po ogłoszeniu decyzji i konferencji prasowej testował historyczne maksima na wysokości poziomu powyżej 4200 pkt.

Polityka pieniężna FOMC bez zmian

Jak informują analitycy TMS Brokers, komunikat FOMC jest zgodny z oczekiwaniami, a stopy procentowe utrzymano w niezmiennym przedziale 0,00-0,25%. Fed potwierdza mocniejsze dane gospodarcze. Kosmetyczne zmiany dotyczą oceny aktywności i zatrudnienia („wzmocniły się”). Podtrzymano ostrzeżenie, że ryzyka (choć zmiana ze „znacznych ryzyk”) dla gospodarki „utrzymują się”, a ścieżka ożywienia zależy do wirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Oceniając odpowiedni kurs polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet będzie przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia w polityce pieniężnej, jeśli pojawią się zagrożenia, które mogą utrudnić osiągnięcie celów Komitetu. Oceny Komitetu będą uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty na temat zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej – napisano w oświadczeniu polityki pieniężnej.

W oświadczeniu, a także w przekazie z późniejszej konferencji prasowej prezesa Fed Jerome’a Powella, znalazło się jednak kilka istotnych poprawek. Sugerują one rosnący optymizm w FOMC, potencjalnie kładąc wczesne podwaliny pod ograniczenie programu QE przed końcem roku, mimo że Powell powiedział, że nie jest to odpowiedni czas na rozważanie tego scenariusza.

Co najważniejsze, Fed zrezygnował z oceny, że pandemia “stwarza znaczące ryzyko”. Ryzyko oczywiście “pozostaje”, a ożywienie jest “nierówne i dalekie od całkowitego”, ale jest to znaczący zwrot ze strony Fedu. Powell sugeruje, że udany program szczepień i dodatkowe wsparcie fiskalne są kluczowymi czynnikami stojącymi za podwyższoną oceną.

Zapis konferencji prasowej z udziałem Jerome Powella:

Powell: Przejściowy wzrost inflacji powyżej 2% w tym roku nie spełniałby standardu umiarkowanego wyprzedzenia

Prezes Fedu jasno zaznaczał, że nawet jeżeli inflacja przestrzeli poziom 2% w 2021 roku, to dla instytucji nie będzie to wystarczający sygnał, aby zacząć rozważać wcześniejsze podnoszenie stóp procentowych. Stanowisko okazało się bardzo gołębie i wywołało wyprzedaż dolara amerykańskiego.  Powell stwierdzał, że gospodarka jest nadal daleka od docelowych założeń banku centralnego i że nie jest to dobry moment, aby rozpoczynać dyskusje na temat taperingu (zacieśniania luźnej polityki pieniężnej).

Powell potwierdza brak jakichkolwiek chęci do zmiany polityki Fed. Jego zdaniem inflacja nie może stale wzrosnąć przy takich brakach na rynku pracy. Nie dyskutowano o taperingu, a obecna przejściowa inflacja nie sugeruje podstaw do wyższych stóp procentowych. Dolar tracił, a S&P 500 zyskiwał w trakcie konferencji – komentują analitycy XTB.

Dolar przystąpił do posiedzenia FOMC po słabej stronie rynku i pierwszą reakcją na oświadczenie było jego dalsze osłabienie. Pomimo, że Fed zaczyna dostrzegać poprawę w gospodarce, rynek walutowy jest bardziej zainteresowany sygnałami, kiedy wsparcie monetarne zostanie wycofane – a tych nadal brakuje. To stwarza okazję do dalszego spadku wartości dolara.

Kurs dolara silnie w dół po konferencji FOMC

Poniżej zaprezentowano kursy walut po konferencji prasowej. Ogólnie rzecz biorąc, dolar amerykański przesunął się w dół, ale po osiągnięciu nowych niskich poziomów i teście przez DXY dołka z 26 lutego miejsce miało skromne odbicie.

Para walutowa EUR/USD. Źródło: Tradingview.com
  • GBP/USD wyszedł poza zakres 71 pispów powyżej 1,39286.
  • USD/CHF poruszał się w dół, testując 100-dniową średnią kroczącą i poziom 0,90881, i znalazł nabywców w stosunku do tego poziomu.
  • USD/CAD kontynuował swój spadek i handluje na najniższym poziomie od 2018 r.
  • EUR/USD porusza się powyżej swojego tygodniowego maksimum na poziomie 1,21164, ale obserwuje akcję cenową powyżej i poniżej tego poziomu
  • AUD/USD poruszył się w górę, aby przetestować obszar swingu rozpoczynający się na 0,7800 i zatrzymał się na tym poziomie
  • NZD/USD osiągnął najwyższy poziom od 18 marca na 0,72689
Kursy walut po FOMC. Źródło: ForexLive

– Z jednej strony, Fed przedłuża okres głęboko ujemnych realnych stóp procentowych i zachęca inwestorów do podnoszenia wskaźników zabezpieczenia walutowego dla aktywów amerykańskich. Z drugiej strony, ta cierpliwość Fedu pozwala, by historie normalizacji polityki pieniężnej w innych częściach świata posuwały się naprzód i zmniejszały przewagę dolara – komentują analitycy ING.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania lotos | forum gieldowe | cena akcji lotos | pgn akcje | wykres bitcoina |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here